کد خبر : ۳۴۸۰۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اختلاط آب و فاضلاب، بیش از واقعیت برجسته شد / نیروهای درمانی برای پاییز آماده شوند

استاندار خوزستان درباره آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان گفت: شرایط بیماری رو به فروکش است اما باید مراقبت کنیم؛ در حال حاضر خوزستان پیک بیماری را در تابستان گذرانده است.

اختلاط آب و فاضلاب، بیش از واقعیت برجسته شد / نیروهای درمانی برای پاییز آماده شوند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، غلامرضا شریعتی در خصوص وضعیت شیوع کروناویروس در خوزستان، اظهار کرد: در بیش از ۲۰ روز اخیر، شرایط شیوع کرونا در خوزستان روند نزولی داشته است؛ منحنی های بستری، فوتی و بیماران مثبت در خوزستان رو به نزولی هستند یعنی همه شاخص های بیماری رو به نزول است و به همین علت، رئیس جمهور در جلسه روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد که استان های دیگر باید از تجارب خوزستان بهره ببرند، زیرا در برخی استان ها همه شاخص ها نزولی نیستند. البته همه این شاخص ها شکننده هستند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: اکنون مردم رفتار خود را اصلاح کرده و کمتر در مراسمات شرکت می کنند و بیشتر از ماسک استفاده می شود، به همین دلیل شاهد کاهش بیماری هستیم اما اگر این رفتار، کنار گذاشته شود و مردم کمتر از ماسک استفاده کنند و یا در مراسمات شرکت کنند، مجدداً روند بیماری مانند استان های دیگر صعودی خواهد شد.

استاندار خوزستان با قدردانی از مردم در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی، گفت: همچنان تاکید ما این است که مردم دستورالعمل های بهداشتی را در دستور کار خود قرار دهند و بیشتر از ماسک استفاده کنند و کمتر در مراسم عروسی و ترحیم شرکت کنند تا روند نزولی بیماری ادامه یابد و شرایط بیماری از پایداری نسبی بیشتر و بهتری برخوردار شود.

وی با اشاره به علت عدم اعلام آمار مبتلایان به کرونا در خوزستان، گفت: در گفتن آمار مضایقه نداشتیم؛ سیاست ما از ابتدا این بود که به صورت شفاف با مردم سخن بگوییم، ما امانت دار مردم هستیم و تا زمانی که این امانت را به عهده داریم باید صادقانه با مردم رفتار کنیم. شاید برخی مواقع برای جلوگیری از التهابات و نگرانی ها همه حرف ها را نگوییم اما بنا نیست دروغ بگوییم.

شریعتی افزود: سیاست کلی، توقف اعلام آمار بود اما تا جایی که امکان داشت مقاومت کردم. در نهایت با توجه به اینکه در شرایطی نظر دانشگاه علوم پزشکی اهواز این بود که با توجه به اصرار مرکز، سیاست توقف اعلام آمار اعمال شود و برای اینکه دانشگاه علوم پزشکی در شرایط سختی قرار نگیرد، با توقف از اعلام آمار موافقت کردم.

وی بیان کرد: در طول این مدت، تمام تلاش ما مدیریت شرایط بود. برخی استان ها یا کشورها با طغیان بیماری مواجه شدند و مواجه شدن با طغیان بیماری تبعات ناگواری دارد اما با مدیریت انجام شده، خوشبختانه در خوزستان چنین شرایطی را تجربه نکردیم. ظرفیت تخت های بستری و ICU به مرز رسید اما سرریز نشد و شرایط به گونه ای نبود که بیمار در راهرو بستری شود یا به دلیل نبود تخت ICU مشکلی ایجاد شود.

استاندار خوزستان ادامه داد: در این شرایط، تخت های ICU ویژه بیماران دیگر را داشتیم که می توانستیم به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص دهیم اما با ظرفیت سازی انجام شده، نگذاشتیم فردی به علت نبود تخت یا دستگاه، فوت کند و یا بستری نشود. در این مدت، شبانه روز به صورت آنلاین در حال رصد وضعیت بودیم.

وی عنوان کرد: تعداد دستگاه های ونتیلاتور، تخت های ICU و تجهیزات مختلفی که وزارت بهداشت به سرعت در اختیار ما قرار داد، نشان دهنده پشتیبانی دولت، نظام و وزارت بهداشت بوده است اما در خصوص بودجه اختصاص یافته به خوزستان، این موضوع مربوط به موارد داخلی وزارت بهداشت است.

شریعتی بیان کرد: در ابتدای سال که برخی استان ها در شرایط قرمز بودند، کمی در اختصاص بودجه هیجانی عمل شد و فکر کردند بیماری سریع تمام می شود. طبق طراحی های همه اپیدمیولوژیست های کشور، مدت روند کرونا تا اردیبهشت ماه پیش بینی شده بود اما دیدیم که روند بیماری طول کشید و کسی پیش بینی نمی کرد این بیماری تا تیرماه و بعد از آن ادامه یابد. با این وجود، ظرفیت سازی های خوبی در خوزستان انجام شد و این شرایط محقق نشد جز با تلاش همه مسئولان و دستگاه های ذیربط.

وی ادامه داد: با تلاش های انجام شده، شرایط بیماری رو به فروکش است اما باید مراقبت کنیم؛ در حال حاضر خوزستان پیک بیماری را در تابستان گذرانده است. البته گذراندن پیک بیماری در تابستان سطحِ ایمنی در جامعه ایجاد می کند و به نوعی ایمنی خوزستان در پاییز بهتر می شود. گذراندن پیک بیماری در تابستان بهتر از وقوع پیک بیماری در پاییز و همزمانی آن با آنفلوآنزا است.

استاندار خوزستان گفت: در ابتدای شیوع کرونا با نگاه اینکه بیماری تا پایان اردیبهشت ماه تمام می شود، تصمیمات سختی گرفته شد اما بیماری طول کشید. همانطور که مردم نباید به دلیل بیماری بمیرند، نباید هم از گرسنگی بمیرند و باید تعادل و سازگاری با ویروس ایجاد می شد بنابراین در حال حاضر از مرحله سازگاری با بیماری نیز گذشته ایم.

وی با اشاره به روند بیماری کرونا در استان خوزستان افزود: با توجه به اینکه پیک اول بیماری در خوزستان رخ نداده بود، جامعه حساس و مستعد درگیری بود. همچنین گرما و استفاده از کولرها امکان انتقال سرایت بیماری را بیشتر کرد اما با همه این مسائل با همکاری های مختلف توانستیم از پیک بیماری عبور کنیم. امیدواریم روند نزولی بیماری، ادامه یابد البته در این مورد اصل، مردم هستند.

شریعتی با اشاره به برنامه ریزی برای برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم، عنوان کرد: روز شنبه در ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص محرم بحث شد و ما نیز یکشنبه در ستاد استانی در این زمینه صحبت می کنیم.

وی در خصوص آمادگی برای مقابله با کرونا در پاییز، بیان کرد: در رابطه با پاییز در حال تجهیز و آمادگی هستیم. نیروهای درمانی باید بازسازی جسمی و روحی انجام دهند و برای پاییز آماده شوند. همچنین تامین امکانات و شرایط و پیش بینی های موارد مختلف را انجام می دهیم و آمادگی لازم را در حد توان ایجاد می کنیم. در عین حال که تاکید بر پیشگیری از ابتلا به بیماری است، آمادگی در پاییز را در دستور کار قرار داده ایم.

استاندار خوزستان در خصوص نگرانی مردم از فعالیت مدارس نیز بیان کرد: در این زمینه تابع سیاست های ملی هستیم؛ اگر تصمیمات به استان واگذار شود قطعاً تصمیمات لازم را اتخاذ می کنیم اما بازگشایی مدارس بر اساس تصویب ستاد ملی است.

وی افزود: البته تاکنون تصمیم قطعی در خصوص بازگشایی حضوری یا مجازی گرفته نشده است و بر اساس شرایط زمان تصمیم گیری می شود اما مقرر شده است آموزش و پرورش آمادگی های لازم را ایجاد کند و امکان تدریس غیرحضوری و مجازی را گسترده کند تا در صورت عدم امکان تدریس حضوری، از ظرفیت فضای مجازی استفاده شود.

شریعتی در خصوص توزیع ماسک با قیمت یک هزار و ۴۰۰ تومانی در داروخانه های سطح خوزستان، گفت: از ۲۶ تیرماه تاکنون ۹۰۰ هزار عدد ماسک در یک هزار و ۲۰۰ داروخانه توزیع شده و مقرر شده است در هفت روز آینده نیز روزانه ۲۰۰ هزار ماسک توزیع شود.

وی بیان کرد: تا دو هفته آینده نیز روزانه ۳۰۰ هزار عدد ماسک و تا پایان ماه، روزانه ۵۰۰ هزار عدد ماسک در داروخانه ها توزیع می شود. با افزایش توزیع ماسک، قیمت آن نیز کاهش می یابد و اکنون نیز تاکید می شود داروخانه ها حق ندارند ماسک را با قیمت بالاتر از یک هزار و ۴۰۰ تومان بفروشند.

استاندار خوزستان ادامه داد: از شرکت های منطقه نیز اعتباری در اختیار بسیج قرار داده شده تا ماسک رایگان در محلات حاشیه ای و محروم توزیع کند. به اداره کل بازرسی استانداری خوزستان نیز تاکید کرده ام هماهنگی لازم را بین شرکت پتروشیمی امیرکبیر و گروه صنعتی بافتینه انجام دهد تا سهم پارچه خوزستان را بدهد و ماسک به اندازه کافی در اختیار مردم قرار بگیرد.

شریعتی در خصوص وضعیت کیفیت آب خوزستان، تصریح کرد: موضوع عدم کیفیت آب می تواند درست باشد. اینکه در رنج استانداردهای کشوری نیست، بله هست؛ این موضوع که کیفیت آب خوزستان از برخی استان های دیگر ضعیف تر است، درست است.

وی افزود: وضعیت کیفیت آب شهرهای مختلف خوزستان در چند سال اخیر رو به بهبود بوده است؛ در سال های گذشته آب اهواز بو می داد اما اکنون شرایط بهتر شده است.

استاندار خوزستان گفت: در گذشته میزان قابل ملاحظه ای از آب اهواز از رودخانه کارون تامین می شد اما اکنون ۷۰ درصد آب اهواز از طرح غدیر و کرخه تامین می شود و برخی اوقات حتی از رودخانه کارون آب برداشت نمی شود.

وی ادامه داد: طرحی در دست اجرا است که یکی دو ماه دیگر به پایان می رسد؛ در این طرح آب کرخه را از کانال چمران به سمت کانال سلمان می بریم و دیگر نیازی به استفاده از آب کارون نداریم. با اجرای این طرح، در تابستان ای سی آب به ۱۱۰۰ و در پاییز و زمستان به ۸۰۰ تا ۹۰۰ می رسد.

شریعتی بیان کرد: در چند سال اخیر سعی کرده ایم که آب اهواز از منابع متنوع تامین شود تا اگر یکی از خطوط انتقال آب دچار مشکل شد، از خط دیگری آب مورد نیاز تامین شود.

استاندار خوزستان که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، تصریح کرد: اکنون اگر خط لوله آب غدیر دچار مشکل شود همه آب مورد نیاز را باید از کارون برداشت کنیم اما با طرح هایی که در دست اجرا است، این مساله رفع می شود. طرح دیگری نیز در دست داریم و قرار است در مدت دو هفته آینده، مخزن شماره ۲ در ام الدبس افتتاح و خط لوله ۲ اهواز نیز اجرا شود که با این اقدامات، شرایط آب اهواز، آبادان و خرمشهر بهتر خواهد شد.

وی گفت: ای سی آب در کرخه در تابستان سال های خشکسالی به ۱۷۰۰ هم رسید اما امسال شرایط بهتر بوده است. در اصل، آب غدیر باید از دز تامین شود و اما ساخت آبگیر در دز، کار فنی و پیچیده ای است که در حال طراحی است. ای سی آب دز ۴۴۰ است و استاندارد آن مانند استاندارد آب کانادا است که یکی از سخت ترین استانداردهای آب جهان را دارد. هدف اصلی ما، تامین آب اهواز از دز است اما فعلا از آب کرخه که استاندارد خوبی دارد، تامین می شود.

شریعتی ادامه داد: البته طرح میان بُر در دست داریم که تاییدیه شفاهی آن را از سازمان برنامه و بودجه گرفته ایم و در حال انجام کارهای تفاهم نامه آن هستیم؛ در قالب این طرح آب اهواز از دز تامین خواهد شد. مدت زمان اجرای این طرح موقت، یک ساله است و می تواند تا چند سال کارآیی داشته باشد. اگر این کار در مدت یک سال انجام شود می توانیم، آب دز را به مردم برسانیم و شرایط کیفی آب را بهبود ببخشیم.

استاندار خوزستان عنوان کرد: البته اکنون میزان مطلوبیت میکروبی آب قابل قبول است؛ در سال ۹۸ مطلوبیت میکروبی آب در خوزستان ۹۵.۹ درصد بوده و میزان مطلوبیت میکروبی متوسط کشوری ۹۶.۵ بوده است و این وضعیت در سه ماهه نخست امسال بهتر شده است.

وی افزود: همچنین میزان مطلوبیت کلر باقیمانده در بخش شهری خوزستان ۸۲.۶ بوده اما متوسط کشوری ۸۰.۵ درصد بوده است. میزان مطلوبیت کلر باقیمانده آب در بخش روستایی خوزستان نیز ۶۸.۲ درصد بوده که ۳ درصد از متوسط کشوری بالاتر است اما مساله کدورت آب خوزستان درست است؛ کدورت آب خوزستان ۷۸ تا ۸۰ درصد است اما متوسط کشوری کدورت آب ۹۸ درصد است.

شریعتی گفت: عمده آب کشور از منابع زیرزمینی که آب شفاف تری دارند، تامین می شود اما به دلیل اینکه آب زیرزمینی خوزستان به جز در شمال استان آب شوری است، عمده آب شرب از منابع سطحی و رودخانه ها تامین می شود. آب رودخانه گل و لای بیشتری دارد بنابراین کدورت آب خوزستان نسبت به متوسط کشوری بالاتر است.

استاندار خوزستان در مورد موضوع مطرح شده مبنی بر باز کردن شیر آب و مشاهده گِل و لای در آب، بیان کرد: در شهرهایی که از آب رودخانه ها استفاده می شود، کدورت آب بیشتر و طعم آب نیز نسبت به آب های زیرزمینی متفاوت است اما کدورت آب تا میزان زیادی قابل حل است بنابراین تصمیم گرفتیم آب مورد نیاز را از پشت سد دز تامین کنیم اما تامین آب از پشت سدها پرهزینه است و در این زمینه، در حال کار هستیم.

وی افزود: ممکن است عدم استفاده چند روز از آب باعث شود که هنگام باز کردن شیر آب، گِل از شیر آب خارج شود البته به طور مستمر از شیر آب، گِل خارج نمی شود. در برخی مناطق مشکلاتی دارند اما این مشکلات را به صورت مزمن دارند و کمتر شده است ولی هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

شریعتی گفت: سیستم خطوط لوله در خوزستان فرسوده است؛ پرتی آب در سال ۹۵ در خوزستان ۴۵ درصد بود در حالی که اکنون به ۳۲ درصد رسیده است و متوسط پرتی آب در سطح کشور ۲۸ درصد است. ما چند صد میلیارد تومان برای اصلاح شبکه آب هزینه کردیم و این سیاست را ادامه دادیم و به ۲۲ تا ۲۵ درصد می رسیم.

وی درخصوص موضوع اختلاط آب آشامیدنی و فاضلاب در خوزستان، اظهار کرد: این مساله بیش از آنچه که واقعیت دارد، برجسته شده است.

استاندار خوزستان افزود: سیستم آب شرب، تحت فشار و با پمپ است و سیستم فاضلاب ثقلی است و هیچ وقت فاضلاب از محل کم فشار به سمت پرفشار نمی رود. دوستانی که این موضوع را مطرح کردند گفتند زمانی که با قطعی برق مواجه می شویم این اتفاق می افتد، اما مگر چقدر قطعی برق داریم؟

وی گفت: سیستم تصفیه آب از دو مسیر برق دار شده است و اگر یک سیستم دچار قطعی شود، از مسیر دوم برق مورد نیاز تامین می شود. در تصفیه خانه ها نیز دیزل ژنراتور داریم پس تقریبا قطعی برق پمپ هایی که آب را پمپاژ می کنند، نزدیک به صفر است و در نتیجه این مساله از نظر قطعی برق، منتفی است.

شریعتی ادامه داد: دوستان این موضوع را قبول کردند اما عنوان کردند که این مساله و احتمال وقوع چنین اتفاقی (اختلاط آب و فاضلاب) در مناطق حاشیه شهر که خط لوله غیرمجاز و طولانی روکار دارند، وجود دارد که این موضوع درست است. البته در این مدت تلاش کردیم این مسائل را به حداقل برسانیم.

وی افزود: در ابتدای مسئولیتم در مهدیس، ملاشیه و مشعلی چنین وضعیتی وجود داشت که اکنون این مسائل بسیار کاهش یافته است.

استاندار خوزستان گفت: البته شکنندگی هایی رخ می دهد و منکر آن نیستم؛ این مساله در کل کشور رخ می دهد اما اصلاح می شود. در خوزستان چند نقطه، به اصلاح اساسی نیاز دارند که این کار را در دستور کار قرار داده ایم.

وی بیان کرد: در چند سال اخیر نیز هیچ گونه پیک التور و طغیان بیماری های روده ای نداشتیم که این نشان از فعالیت های انجام شده است. بیماری های روده ای به صورت موردی ممکن است در هر شهری اتفاق بیافتد اما طغیانی نداشتیم.

شریعتی گفت: نقص و کاستی در سیستم آب و فاضلاب خوزستان به ویژه اهواز بسیار است؛ اگر امسال ۵۰ میلیون یورو به صورت کامل از صندوق توسعه به خوزستان اختصاص یابد و سال آینده نیز همین رقم تخصیص یابد و ۴۰ میلیون یورو فاینانس تصفیه خانه غرب اهواز هم انجام شود، مجموع این رقم حدود نیمی از هزینه فاضلاب اهواز را پوشش می دهد. با این وجود نظر کارشناسان این است که با هزینه این ۱۴۰ میلیون یورو و مدیریت مناسب، حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد مشکلات فاضلاب اهواز حل خواهد شد.

استاندار خوزستان در خصوص مشکلات تیم های خوزستانی نیز بیان کرد: بر اساس مصوبه مجلس، دستگاه های دولتی نمی توانند در ورزش قهرمانی هزینه کنند و دست ما برای کمک به تیم های نفت آبادان و مسجدسلیمان بسته شده است اما وزیر نفت در این زمینه کمک خوبی کرده است.

وی در خصوص وضعیت بیکاری در استان خوزستان نیز گفت: طبق اعلام مرکز آمار ایران، در زمستان ۹۷ میزان نرخ بیکاری خوزستان ۱۷ درصد بوده است و امروز به ۱۲.۴ درصد رسیده است البته این رقم همچنان از متوسط کشوری که حدود ۱۱ درصد است بیشتر است و باید تلاش کنیم آن را کاهش دهیم.

شریعتی با اشاره به وضعیت کشاورزی در خوزستان نیز گفت: امسال حدود ۴۶۰ هزار هکتار مجوز کشت تابستان داده شده است که اشتغال قابل ملاحظه ای ایجاد می کند. حدود ۲۰۰ هزار هکتار کشت شلتوک در تابستان امسال داشته ایم که اشتغال قابل ملاحظه ای به دنبال دارد.

وی افزود: اشتغال به معنی نشستن پشت میز نیست. کشت برنج سال گذشته خوزستان ۶ هزار میلیارد تومان ارزش داشته است و امسال نیز افزایش می یابد.

استاندار خوزستان گفت: امسال در شرکت های نیشکر نیز استخدامی خواهیم داشت. تلاش شده است که از همه ظرفیت ها برای اشتغال استفاده شود. البته رقم بیکاری ۱۲.۴ درصد مربوط به بیکاری کل خوزستان است اما این رقم، بین جوانان در سراسر کشور بالاتر است و در استان خوزستان نیز این رقم در حدود ۳۰ درصد است.

ایسنا

 

کلید واژه :

اختلاط آب و فاضلاب

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha