کد خبر : ۳۴۸۰۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

محقق ایرانی آسفالت ضد آفتاب تولید کرد

گروهی از محققان با همکاری یک پژوهشگر ایرانی با استفاده از یک نانوکامپوزیت روشی برای افزایش مقاومت قیر در برابر نور فرابنفش یافته اند. این ماده در حقیقت ماده ضد آفتاب برای آسفالت عمل می کند.

محقق ایرانی آسفالت ضد آفتاب تولید کرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ترک های عمیق و چاله های بزرگ از مشکلات همیشگی آسفالت جاده ها هستند. با گذر زمان و افزایش عمر آسفالت، لایه رویی آن به طور کامل از بین می رود که یکی از اصلی ترین دلایل این امر پیری قیر است. نور، اکسیژن و گرما مهم ترین عواملی هستند که روی روند پیری آسفالت تاثیر می گذارند.

در همین راستا گروهی از محققان آلمانی با همکاری گشتاسب چراغیان، محقق ایرانی انستیتو مهندسی راه در دانشگاه صنعتی برانشوایگ آلمان روشی برای بهبود مقاومت قیر در برابر اشعه فرابنفش یافته اند. آنها معتقدند به وسیله یک نانوکامپوزیت جدید از جنس رس و سیلیس پیروژنیک می توان این مشکل را حل کرد.  

قیر از نفت تهیه می شود ترکیبی از مواد مختلف است که مهمترین آنها کربن و هیدروژن هستند. این ترکیبات در دمای بالا و در معرض اشعه فرابنفش اکسیده می شوند. به طور دقیق تر اشعه فرا بنفش می تواند پیوندهای میان مولکول های قیر را شکسته و رادیکالهای آزاد تولید کند که روند پیری را تسریع می کند. اما می توان با استفاده از مواد ضد پیری که ویژگی های ضد اشعه فرابنفش دارند، کیفیت قیر را بهبود بخشید.

در این پژوهش چراغیان با همکاری پروفسور مایکل پی ویستوبا نشان دادند با استفاده از نانوذرات رس و سیلیس پیروژنیک می توان سطح آسفالت را در برابر اشعه فرابنفش محافظت کرد.

چراغیان در این باره می گوید: نانوذرات رس و سیلیس پروژنیک ارزان قیمت و غیر سمی هستند و می توان آنها را به عنوان یک محافظ در آسفالت در برابر اشعه مخرب فرابنفش به کار برد. در حقیقت این مواد مانند ضد آفتاب عمل می کنند.

او در این باره افزود: بهبود کیفیت قیر با کمک این مواد یک فناوری سازگار با محیط زیست و ارزان قیمت است که می تواند چشم اندازهای جدیدی برای ماندگاری بیشتر آسفالت در حوزه راه سازی ارائه دهد. دانش ما از واکنش های مولکولی میان این نانوذرات و قیر مسیرهای تازه ای برای استفاده از فناوری نانو در آسفالت فراهم می کند.

 گشتاسب چراغیان  یکی از محققان ارشد انستیتو مهندسی راه آلمان و دستیار پژوهش شرکت BASF آلمان است. 

این پژوهش در نشریه «نیچر-ساینتیفیک ریپورتز»(Nature-Scientific Reports) منتشر شده است.

مهر

کلید واژه :

محقق ایرانی

،

تولید

،

آسفالت ضد آفتاب

ثبت نظرات
captcha