کد خبر : ۳۴۸۰۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فاصله گذاری اجتماعی، چرخ اقتصاد را کند کرده است

مجموعه اقداماتی نظیر طرح های فاصله گذاری اجتماعی که به منظور حفظ سلامت شهروندان اجرا شد به نوبه خود به کند شدن چرخ اقتصاد و بروز رکود، تعطیلی و نیمه تعطیلی واحدهای اقتصادی و... منجر شده است.

فاصله گذاری اجتماعی، چرخ اقتصاد را کند کرده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، معاونت امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال و معاونت رفاه اجتماعی، در گزارش چهار فصلی، اثرات اقتصادی شیوع ویروس کرونا در سطح بین الملل، سیاست های اقتصادی کشورها در مواجهه با این بحران، اقدامات حمایتی ایران در حوزه تولید و اشتغال را بررسی کرده است.

در مقدمه این گزارش، ضمن اشاره به تکانه های اقتصادی فراگیری ویروس کرونا، به برخی از استراتژِی ها و سیاست هایی که کشورها برای حمایت از خانوارها و اقشار آسیب پذیر اجرا کرده اند از جمله کمک مستقیم به خانوارهای کم درآمد، کارکنان و افراد خوداشتغال، پرداخت بیکاری، تعویق مهلت پر کردن اظهارنامه و پرداخت مالیات های شخصی، کاهش مالیات بر مصرف و املاک، حمایت از هزینه های بهداشتی خانوار، تسهیل قوانین و الزامات کار پاره وقت، پرداخت حقوق دوران مرخصی استعلاجی مبتلایان، کمک مالی و تعویق اجاره بهای خانوارهای آسیب دیده، … پرداخته شده است.

در ادامه این گزارش اثرات شیوع ویروس کرونا بر رشد اقتصادی به تفکیک مناطق مختلف جهان بررسی شده است.

بر اساس تحقیقات به عمل آمده، پیش بینی های مختلف از رشد اقتصادی به تفکیک مناطق مختلف جهان نشان می دهد که در سال ۲۰۲۰ کشورهای منطقه اروپا بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا خواهد دید و بر اساس پیش بینی ماه آوریل صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص داخلی اروپا در سال ۲۰۲۰، به میزان ۶.۶ درصد کاهش می یابد.

این گزارش می افزاید: برای کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه نیز پیش بینی های صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی منفی را نشان می دهد. بر اساس این پیش بینی، تولید ناخالص داخلی کشورهای صادرکننده نفت این منطقه، در سال ۲۰۲۰ حدود ۹.۳- درصد کاهش می یابد و این در حالی است که کاهش تولید ناخالص داخلی کشورهای واردکننده نفت این منطقه، تنها در حدود ۸.۰- درصد خواهد بود. یکی از عواملی که موجب کاهش بیشتر رشد اقتصادی در کشورهای صادرکننده نفت این منطقه نسبت به کشورهای واردکننده می شود، کاهش شدید قیمت نفت ناشی از کمبود تقاضا است.

اثرات شیوع ویروس کرونا بر بیکاری، فقر و رفاه اقتصادی نیز از دیگر مواردی است که در این گزارش، بررسی و عنوان شده است که بر میزان بیکاری و سطح رفاه در کشورها نیز اثرات قابل ملاحظه ای داشته است.

اقدامات حمایتی ایران در حوزه تولید و اشتغال و ابعاد تأثیرگذاری کرونا بر اقتصاد ایران بخش دیگر این گزارش است.

بر اساس این تحلیل، مجموعه اقداماتی نظیر طرح های فاصله گذاری اجتماعی که به منظور حفظ سلامت شهروندان اجرا شد به نوبه خود به کند شدن چرخ اقتصاد و بروز رکود، تعطیلی و نیمه تعطیلی واحدهای اقتصادی و اخلال در زنجیره ارزش تولید و افزایش نا اطمینانی در اقتصاد منجر شده است.

مهر

کلید واژه :

فاصله گذاری اجتماعی

،

چرخ اقتصاد

ثبت نظرات
captcha