کد خبر : ۳۴۸۰۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دانشگاه خلیج فارس از کارآفرینی تا بندر نوآوری

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: بندر نوآوری بوشهر به عنوان یکی از کانون های منطقه ویژه علم و فناوری کشور پیرامون دانشگاه خلیج فارس شکل می گیرد.

دانشگاه خلیج فارس از کارآفرینی تا بندر نوآوری

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عبدالمجید مصلح بیان کرد: بوشهر به عنوان یکی از پنج استان پایلوت کشور برای ایجاد مناطق ویژه علم و فناوری انتخاب شده است و بندر نوآوری بوشهر در پهنه ای بیش از ۱۶۷ هکتار پیرامون دانشگاه خلیج فارس تا دانشگاه علوم پزشکی ایجاد می شود.

وی افزود: نواحی فناوری یا کانون دانایی در شهرها پهنه هایی هستند که به طور ویژه طراحی و در آن مداخلاتی صورت می گیرد تا با فراهم شدن مجموع خدمات مورد نیاز جامعه فناور از خدمات تفریحی تا آموزشی، شغلی، رفاهی و دانشگاهی، به پهنه ای جذاب برای فعالیت های نوآورانه و زندگی نیروهای متخصص باشد.

مصلح ادامه داد: در بوشهر به طور طبیعی با قرار گرفتن چندین مرکز علمی فناوری مانند داشگاه خلیج فارس، دانشگاه علوم پزشکی، پارک علم و فناوری، دانشگاه علمی کاربردی، مرکز تحقیقات کشاورزی و پژوهشکده میگو در یک پهنه، نوعی شهرک علمی شکل گرفته است که با میزانی از مداخله می تواند به فضایی جذاب برای کار و زندگی متخصصان این استان تبدیل شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر در بافت تاریخی بوشهر و پیرامون دانشکده هنر و معماری پهنه دیگری است که بیشتر برای فعالیت های هنری، صنایع خلاق، گردشگری و زیست فناوری دریایی اختصاص پیدا کرده است.

نخستین دانشگاه کارآفرینی

رئیس دانشگاه خلیج فارس گفت: دانشگاه خلیج فارس به عنوان اولین دانشگاه با رویکرد کارآفرینی در سال ۹۴ سند راهبردی خود را تصویب کرد که با سه جهت گیری ارتقای جایگاه علمی، تبدیل به دانشگاه کارآفرین و بین المللی سازی دانشگاه تلاش می کند.

وی اضافه کرد: این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه در سال ۹۴ با هدف توسعه فناوری به عنوان ورودی فرآیند کارآفرینی حمایت از هسته های پژوهش و فناوری هیات علمی را دستور کار قرار داد و به موازات آن از هسته های دانشجویی نیز حمایت کرده است و در سال ۱۳۹۶ بطور رسمی ساختمان مرکز کارآفرینی نوآوری را با هدف ترویج، فرهنگ سازی، کارآفرینی و حمایت از ایده های دانش بنیان راه اندازی کرد.

تولید ۱۲۳ محصول فناورانه در دانشگاه خلیج فارس

مصلح بیان کرد: تا کنون مراکز نوآوری و توسعه فناوری تخصصی از جمله مرکز بین المللی نوآوری و توسعه فناوری نرم افزارهای موبایل، اینترنت اشیا و هوشمند سازی،  دریایی، کشاورزی، سیستم قدرت و حفاظت، ساخت و مواد پیشرفته و مجتمع فناوری مروارید در دانشگاه خلیج فارس راه اندازی و ۱۲۳ محصول فناورانه در این مراکز تولید شده است.

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر افزود: مجتمع فناوری مروارید به عنوان پایه شکل گیری کارخانه نوآوری بوشهر امسال راه اندازی شد که شرکت های دانش بنیان و فناور در حوزه هوشمندسازی  در این مجتمع فعال هستند.

برگزاری ۲۰ رویداد کارآفرینی 

مصلح گفت: در سال جاری ۳۳ شرکت فناورانه، ۳۵ هسته نوآوری و فناوری در مراکز فناوری دانشگاه فعال هستند و از این میان ۹ شرکت موفق شده اند مجوز خود را به عنوان دانش بنیان اخذ کنند.

وی اضافه کرد: همچنین امسال تا کنون ۲۰ رویداد کارآفرینی در دانشگاه خلیج فارس برگزار شده است که شامل رویدادهای کارآفرینی برای جذب ایده ها و یا برگزاری جشنواره هایی برای حضور کارآفرینان موفق در میان دانشجویان، سخنرانی و ایجاد گرایش و انگیزه کارآفرینی برای دانشجویان است.

کارآفرینی و نوآوی اولویت خودکفایی 

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: کشور برای  عبور از چالش های اقتصادی، و تامین رفاه جامعه راهی جز اولویت قرار دادن فعالیت های نوآورانه و کارآفرینانه ندارد و به تایید همه اقتصاددانان کارآفرینان موتور محرکه اقتصاد هر کشور هستند.

وی بیان کرد: تولید و اقتصاد کشور متکی به کارآفرینی است در حالی که امروزه بسیاری از تحصیلکرده ها به کارمندشدن گرایش دارند بیابراین نیازمند فرهنگسازی برای ایجاد گرایش به کارآفرینی در جامعه هستیم.

مصلح اذعان کرد: در چند سال اخیر اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است اما کشور اکنون جامعه بیکار زیادی دارد، سطح درآمد سرانه و وضعیت رفاهی مطلوب نیست و این به معنی این است که  هنوز کارافرینی و نوآوری در اولویت قرار نگرفته است.

رئیس دانشگاه  خلیج فارس تاکید کرد: رویکرد دانشگاه و پارک علم و فناوری بوشهر کارآفرینی و حمایت از توسعه فناوری است که تولید را درون زا می کنند به این معنی که کل فرآیند طراحی و ساخت در داخل کشور انجام و وابسستگی کشور به محصولات خارجی کاهش می یابد.

تولید محصولات فناورانه با صرفه جویی ارزی در دانشگاه خلیج فارس

مصلح با برشمردن برخی از تولیدات شرکت های مسقر در مرکز نوآوری و توسعه فناوری این دانشگاه در زمینه نرم افزار گفت: برترین نرم افزارهای مذهبی سال، تولید نرم افزاری با بیش از سه میلیون دانلود در کشورهای عربی و تولید نرم افزارهایی به زبان های عربی و انگلیسی از دستاوردهای مرکز بین المللی نوآوری و توسعه فناوری نرم افزارهای موبایلی بوشهر است.

وی بیان کرد: بیشتر نرم افزارهای تولید شده به زبان های عربی و انگیلیسی با هدف کشورهای حوزه خلیج فارس و حتی آمریکا و اروپا تولید می کند و درآمد ارزی خوبی دارد.

مصلح عنوان کرد: تولید دیت پیت از ضایعات نخل به عنوان بستری برای محیط کشت از تولیدات مرکز نوآوری و توسعه فناوری کشاورزی در دشتستان است که امسال تجاری سازی می شود و صرفه جویی ارزی بالایی برای کشور دارد؛ زیرا پیش از این حجم بالایی از کوکوپیت به همین منظور وارد می شد.

وی افزود: کشت و توسعه مورینگا به عنوان گیاه دارویی با ارزش غذایی و اقتصادی بالا، کشت بافت جیکه و توسعه و تکثیر تولید این محصول گران قیمت و تولید بذر و تکثیر، توسعه و فرآوری بسیاری دیگر از گیاهان دارویی ارزشمند از دیگر دستاوردهای متخصصان این مرکز است.

رئیس دانشگاه حلیج فارس بوشهر گفت: متخصصان مرکز نوآوری و توسعه فناوری قدرت و حفاظت موفق به کسب تکنولوژی دستگاه رکلوزر و تولید ۲ دستگاه از آن شده و آمادگی پاسخگویی به همه نیاز کشور هستند، این دستگاه  که در شرکت توزیع برق کاربرد دارد تاکنون از خارج وارد می شد و با ساخت این محصول در بوشهر صرفه جویی ارزی بالایی را برای کشور در پی دارد.

وی افزود: متخصصان این مرکز همچنین تکنولوژی ساخت عیب یاب کابل را به دست آورده و آن را تولید و تجاری سازی کرده اند.

مصلح عنوان کرد: تولید دوچرخه دریایی از دستاوردهای متخصصان مرکز نوآوری و توسعه فناوری دریایی دانشگاه خلیج فارس بوشهر است که به احتمال زیاد امسال به بازار می آید.

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر اضافه کرد: تولید تخته موج موتور دار، ساخت شناورهای تک سرنشین و برخی از قطعات شناورها و تجهیزات دفاعی دریایی از دیگر تولیدات این مرکز تخصصی است.

تولیدات فناورانه کرونایی؛ ساخت الکل از ضایعات کارخانه نبات

مصلح اعلام کرد: متخصصان هسته های فناوری دانشگاه خلیج فارس موفق به تولید الکل از ضایعات کارخانه تولید نبات شدند و با استفاده از ضایعات کارخانه ای در منطقه ویژه بوشهر موفق به تولید الکل شدند که در برهه اخیر بسیار مورد نیاز این استان است.

وی افزود: پیشرو بودن در تولید ماسک، ضدعفونی کننده های سطوح، دست و میوه و سبزیجات از دیگر تولیدات این مراکز است که از اهمیت بالایی در دوره شیوع کرونا برخوردار است.

افزایش اعتبار حمایت از کارآفرینی فناورانه 

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر بیان کرد: این دانشگاه از دانشجویانی که ایده دانش بنیان آنها پذیرفته شود حمایت مالی می کند و پس از اینکه هسته فناورانه تشکیل دادند شرایط برای استقرار آنها در مرکز نوآوری فراهم می شود، در صورتی که موفق شوند شرکت حود را راه اندازی کنند در مرحله رشد نیز از ایده و برنامه آنان حمایت و در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه مستقر می شوند.

وی اعلام کرد: بیشتر شرکت هایی که اکنون در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه خلیج فارس مستقر هستند شامل آی سی تی،  هوشمند سازی، اینترنت اشیا و زیست فناوری دریایی است اما علاوه بر این در زمینه های ساخت مواد پیشرفته و کشاورزی هم تاکنون ۶ شرکت شکل گرفته است.

مصلح گفت: امسال برای حمایت از این گروه ها یک میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و علاوه بر آن پارک علم و فناوری و معاونت علم و فناوری نیز حمایت های مناسبی در این زمینه داشته اند.

وی افزود: در سال جدید ۲ محور نانو و ساخت مواد پیشرفته در اولویت قرار گرفته که بتازگی مرکز آن راه اندازی شده است اما در همه حوزه ها فراخوان می شود و نزدیک به ۳۰ هسته فناورانه جذب و حمایت می شوند.

مصلح عنوان کرد: در زمان حاضر فضای استقرار  ۲۴ شرکت در مجتمع نوآوری و فناوری، ۹ شرکت در مرکز رشد و فضای کافی برای استقرار ۱۸ هسته فناورانه نیز وجود دارد، علاوه بر آن در صورت مازاد می توانیم هسته ها و شرکت ها را در پارک علم و فناوری مستقر کنیم و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

رئیس دانشگاه خلیج فارس گفت: امسال ۶ فضای استقرار هم ویژه نوآوری و توسعه زیست فناوری در دانشگاه به بهره برداری خواهید رسید.

ایرنا

کلید واژه :

دانشگاه خلیج فارس

،

کارآفرینی

،

بندر نوآوری

ثبت نظرات
captcha