کد خبر : ۳۴۸۰۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بهره برداری از ۴۲ سد بزرگ مخزنی در ۷ سال گذشته

تعداد ۱۸۶ سد بزرگ مخزنی در کشور وجود دارد که ۴۲ مورد از این سدها از سال ۱۳۹۲ تاکنون به چرخه آبی کشور وارد شده اند، قرار است تا پایان سال ۱۴۰۰ تعداد ۲۶ سد دیگر…

بهره برداری از ۴۲ سد بزرگ مخزنی در ۷ سال گذشته

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ایران از جمله کشورهایی به شمارمی رود که از منابع آبی کمی برخوردار است، بنابراین استفاده از هر امکانی که بتواند به ذخیره سازی بیشتر این منابع کمک کرده و وضعیت پایدارتری را در تامین آب مورد نیاز ایجاد کند مورد استقبال قرار می گیرد.

در این راستا،  سدسازی یکی از اقدامات اساسی در ذخیره سازی منابع آب و تامین نیازهای آبی بخش های مختلف کشور به شمار می رود.

روند سد سازی گرچه در کشورمان از سابقه زیادی برخوردار است اما در مقایسه با سایر کشورهایی که از این فرصت حداکثر استفاده را برای تامین آب مورد نیاز کرده اند، کمی عقب تر هستیم.

آمارها نشان می دهد تا قبل از انقلاب اسلامی تعداد ۱۹ سد با حجم مخزن ۱۳ میلیارد و ۴۰۴ میلیون متر مکعب در کشور وجود داشت که در طول سال های بعد از انقلاب اسلامی تعداد ۱۲۷ سد دیگر به بهره بردای رسید.

بر اساس آمارهای شرکت مدیریت منابع آب ایران در شرایط کنونی ۱۸۶ سد بزرگ مخزنی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۴۲ سد در دولت های یازدهم و دوازدهم مورد بهره برداری قرار گرفته است.

آمارها نشان می دهد از ابتدای دولت یازدهم تا پایان مرداد ۱۳۹۶ تعداد ۲۵ سد با حجم مخزن چهار میلیارد و ۵۴۰ میلیون متر مکعب به بهره برداری رسیده که نشان از فعالیت موثر دولت یازدهم در این بخش دارد.

تعداد سد های به بهره برداری رسیده از ابتدای دولت دوازدهم تا سوم مرداد امسال به رقم شانزده سد با حجم مخزن ۷۶۱ میلیون متر مکعب بوده که این روند همچنان ادامه دارد و بیش از ۵۰ سد دیگر در آینده افتتاح خواهد شد.

براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در دولت دوازدهم مقرر است تا پایان امسال ۹ سدبا حجم مخزن ۳۱۷ میلیون متر مکعب و آب قابل تنظیم ۲۴۸ میلیون متر مکعب مورد بهره برداری قرار گیرد.

همچنین تا پایان سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۷ سد با ظرفیت یک میلیارد و ۶۲۶ میلیون متر مکعب به بهره برداری خواهد رسید.

دولت تدبیر و امید برنامه ریزی کرده تا در سال های بعد تعداد ۷۴ سد با حجم مخزن ۱۶ میلیارد و ۸۲۲ میلیون متر مکعب به بهره برداری برسد و در مجموع تعداد ۱۰۰ سد با حجم مخزن ۱۸ میلیارد و ۷۶۵ میلیون متر مکعب به سدهای کشورمان اضافه شود.

ایرنا

کلید واژه :

بهره برداری

،

سد بزرگ مخزنی

ثبت نظرات
captcha