کد خبر : ۳۴۸۰۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

۳ دسته از کودکان کرونایی که باید به پزشک مراجعه کنند

یک فوق تخصص عفونی اطفال با بر شمردن علایم اصلی بروز کرونا در کودکان و با اشاره به علایم خطر بروز کرونا در کودکان برای مراجعه به پزشک، گفت: از آنجا که همچنان نگرانی جدی در رابطه با بروز علایم حاد کرونا در کودکان وجود ندارد، به خانواده ها توصیه می شود که علاوه بر توجه به رعایت اصول بهداشتی، از سلامت روان کودکان غافل نشوند.

۳ دسته از کودکان کرونایی که باید به پزشک مراجعه کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر سید علیرضا فهیم زاد - معاون آموزشی پژوهشی بیمارستان کودکان مفید ، با بیان اینکه علایم بروز کرونا در کودکان طی چند ماه اخیر متفاوت تر شده است، گفت: برخی علایم شدیدتر کرونا در کودکان دیده می شود که شاید در ابتدای شیوع بیماری گزارش نشده بود، البته باید توجه داشته باشیم که همچنان آمار بروز کرونا در کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر بوده و موارد حاد و علامت دار نیز در آنان کمتر گزارش می شود.

علایم اصلی بروز کرونا در کودکان

وی با اشاره به علایم اصلی بروز این بیماری در کودکان، اظهار کرد: در ابتدا علایم تنفسی در اولویت بود ولی این روزها علایم غیرتنفسی همچون علایم گوارشی، اسهال و استفراع حاد و در برخی موارد  بروز شوک های عفونی یا افت شدید فشار خون گزارش شده که اگرچه در ابتدابه سایر بیماری ها شک داشتیم ولی بعد متوجه شدیم که از علایم کروناست.

وی با اشاره به بروز عوارض جدی پوستی مانند بیماری کاوازاکی با صدمات عروقی در موارد بسیار نادر، تاکید کرد: اگرچه بروز علایم حاد کرونا در کودکان شایع نیست ولی دیگر عوارض تنفسی تنها ملاک ما برای بروز کرونا در کودکان نیست.

فهیم زاد با تاکید بر اینکه همچنان بروز کرونا در کودکان شیوع بالایی ندارد، گفت: با این حال حتی  یک مورد هم برای ما اهمیت دارد و نمی خواهیم که هیچ کودکی مشکل جدی پیدا کند، بنابراین رعایت نکات ایمنی، شست و شوی مداوم دست ها، عدم حضور کودکان در اماکن عمومی و شلوغ و همچنین جلوگیری از تماس کودکان با افراد مشکوک و بیمار اکیدا توصیه می شود.

چه کودکانی در معرض خطر جدی هستند

این فوق تخصص عفونی کودکان با تاکید بر اینکه کودکان دارای بیماری های زمینه ای مانند دیابت، بیماری های قلبی یا ریوی و نقص ایمنی همچنان در معرض خطر جدی قرار دارند، گفت: رعایت اصول ایمنی و بهداشتی برای این دسته از کودکان اهمیت بالایی دارد، چراکه ابتلا به کرونا در این کودکان با احتمال بروز عوارض جدی همراه است.

بروز علایم خفیف کرونا در کودکان و توصیه به خانواده ها

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به بروز علایم خفیف کرونا در کودکان و توصیه به خانواده ها در این شرایط، گفت: بروز کرونا در کودکان اکثرا با علایم خفیف همراه است، با این حال در چند گروه توصیه بر مراجعه به پزشک است؛ دسته اول بروز علایم خفیف در کودکانی است که اخیرا با بیمار کرونایی در تماس بوده اند، دسته دوم کودکانی که دچار علایم خفیف ولی طولانی مدت شده اند، به عبارت دیگر در صورت بروز علایمی مانند سرفه های تک و آبریزش بینی محدود و تب پایین در روزهای اول نیازی به مراجعه به پزشک نیست ولی اگر علایم شدیدتر و پایدار شده و بیش از ۲ روز به طول بیانجامد حتما باید به پزشک مراجعه کنید. دسته سوم نیز مربوط به کودکان دارای بیماری های زمینه ای است که در صورت بروز علایم در این دسته از کودکان باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

فهیم زاد همچنین در پاسخ به سوالی مربوط به افزایش آمار ابتلا به کرونا در کودکان طی یک ماه گذشته، عنوان کرد: در ابتدای شیوع بیماری همچون بزرگسالان در کودکان نیز پیک داشتیم البته نسبت به خود کودکان یعنی آمار ابتلا به کودکان همواره کمتر از بزرگسالان است. با این حال پس از مدتی روند بروز کرونا در کودکان شدیدا کاهشی شد، به گونه ای که گاها هیچ کودک کرونایی بستری شده ای در بیمارستان نداشتیم، اما الان دوباره این روند افزایشی شده و روزانه چند کودک کرونایی در بخش بستری می شوند.

تاکید جدی بر ضرورت توجه به سلامت روان کودکان

این پزشک فوق تخصص عفونی کودکان در ادامه ضمن تاکید بر اهمیت توجه به سلامت روان کودکان طی دوران شیوع کرونا، اظهار کرد: در کنار توجه به مسایل بهداشتی، توجه به سلامت روان و روحیات کودکان طی این دوران اهمیت زیادی دارد، چراکه درباره ابتلای کودکان سالم نگرانی جدی وجود ندارد، بنابراین شدت این نگرانی و افراط و تفریط ها نباید به گونه ای باشد که منجر به بروز مشکلات رفتاری و روانی در کودکان شود.

فهیم زاد با تاکید مجدد بر لزوم رعایت اصول بهداشتی و جلوگیری از حضور کودکان در مکان های شلوغ، گفت: گاها دیده شده که خانواده ها بیش از چند ماه کودک را از درب خانه خارج نکرده اند، این مساله از طرف دیگر سلامت روان کودک را تهدید می کند، چراکه در خانه ماندن طولانی و عدم ارتباط با همسالان نیز عوارض خاص خود را دارد، باید به این مساله دقت شود که درک کودک با بزرگسال تفاوت دارد و عدم توجه به سلامت روان و ارتباطات کودک منجر به بروز اختلالات روانی و لجام گسیختگی در فرد می شود.

کودکان زیر ۵ سال حتما واکسن آنفولانزا بزنند

وی همچنین در ادامه با اشاره به نگرانی هایی در ارتباط با همزمانی کرونا با آنفولانزاری فصلی در پاییز، اظهار کرد: بروز آنفولانزا نه تنها پاییز امسال بلکه هر سال بحثی جدی و قابل توجه است، بنابراین تاکید می شود که گروه های پرخطر و کودکان زیر ۵ سال حتما نسبت به تزریق واکسن آنفولانزا اقدام کنند. همچنین برعکس کرونا، آنفولانزا در کودکان جدی تر است، بنابراین باید به تزریق واکسن برای پیشگیری توجه شود.

معاون آموزشی پژوهشی بیمارستان کودکان مفید در خاتمه با بیان اینکه پیش بینی می شود که  آمار بروز و بستری کرونا در پاییز افزایش پیدا کند، ابراز امیدواری کرد که بتوان با در نظر گرفتن راهکارهای مناسب و رعایت بیش از پیش اصول بهداشتی از سوی مردم، نسبت به قطع زنجیره انتقال بیماری و کاهش تبعات جدی آن در پاییز اقدام کرد.

ایسنا

کلید واژه :

کودکان کرونایی

،

پزشک

،

مراجعه

ثبت نظرات
captcha