کد خبر : ۳۴۸۰۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ناقلین سیار کرونا

به هر میزان وضعیت اقتصادی جامعه و در نتیجه اشتغال آن در شیب نزولی قرار می گیرد بسیاری از معضلات و مشاغل کاذب روند صعودی پیدا می کنند که یکی از این موارد افزایش…

ناقلین سیار کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، میزان تولید پسماند اعم از شهری و بیمارستانی از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون در کشور به تبع استان کردستان افزایش چشمگیری پیدا کرده است، تولید زباله شهری در کردستان قبل از کرونا روزانه یک هزار و ۷۴ تُن بود و از اسفند سال گذشته تاکنون این میزان به یک هزار و ۲۳۰ تُن رسیده است.

آنچه در این بین نگرانی هایی ایجاد کرده تنها به افزایش میزان پسماند بر نمی گردد چرا که پسماندهای بیمارستانی بی خطرسازی و پسماندهای شهری هم دفن و بخشی از آن به کارخانه بازیافت منتقل می شوند بلکه افزایش تعداد افراد زباله گرد در سطح شهرهای استان به خصوص سنندج؛ دغدغه این روزهای اقشار مختلف مردم بویژه مسوولان حفاظت محیط زیست و فعالان این حوزه است.

 شرایط نامطلوب اقتصادی و ازدست رفتن بسیاری از مشاغل و همچنین افزایش قیمت ضایعات پلاستیکی موجب شده تعداد زباله گردها در کردستان بیشتر شود،  زباله گردی به شیوه کنونی اصولی و سازماندهی شده نیست و همین باعث شده در وضعیت شیوع بیماری کرونا از افراد شاغل در این حوزه به عنوان ناقلین سیار بیماری نام برده شود.

بی پولی از کرونا ترسناک تر است

زباله گردی با یک خودرو سه چرخ باری که در کردستان به آن سه قُل می گویند در شهرک ساحلی سنندج در سطلی مشغول زیرو رو کردن زباله ها بود از او درخواست کردم پاسخگوی چند سوالم باشد قبول نکرد و تنها گفت: زباله گردی دیگر حرفی برای گفتن ندارد و همه چیز آن مشخص است در ضمن به من نزدیک نشو برای سلامتی خودت می گویم.

در مسیر دیگری به زباله گردی برخوردم که ماسک نداشت و به همین دلیل از فاصله سه، چهار متری از او ایستادم و پرسیدم نمی ترسی به کرونا مبتلا شوی که با خنده پاسخ داد بی پولی و گرسنگی خودش بزرگترین بیماری و از کرونا ترسناک تر است.

او که حدودا ۳۸ سال سن داشت و دارای سه فرزند بود، افزود: وقتی نداری و بی پولی سراغت بیاید برای پر کردن شکم زن و بچه ات حاضر می شوی زباله ها را هم زیر و رو کنی تا چند قطعه پلاستیک پیدا کرده و آن را برای تامین مایحتاج زندگی بفروشی.

در این شرایط کرونایی سخت می توان با زباله گردها صحبت کرد بی شک چند لحظه ایستادن در کنار آنها هم ریسک بزرگی به شمار می رود ولی آنچه عیان است اینکه مجموعه عواملی دست بدست هم دادند تا اینگونه بر تعداد زباله گردها دراین روزها افزوده شود.

زباله گردها تهدیدی علیه بهداشت و سلامت عمومی هستند

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان تولید سالانه پسماند بیمارستانی در استان تا قبل از شیوع کرونا یک هزار و ۵۲ تُن بوده است.  

اقبال حمیدی اضافه کرد: براساس آمار ۶ ماه اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی و معاونت درمان تامین اجتماعی استان  تولید پسماند در بیمارستان ها و مراکز درمانی استان یک هزار و ۱۶۰ تن بوده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۷ بیمارستان و مرکز درمانی استان مجهز به دستگاه بی خطرسازی زباله هستند، افزود: کارشناسان محیط زیست استان و آزمایشگاه معتمد بر روند بی خطرسازی زباله در بیمارستان ها نظارت دارند و از این لحاظ جای نگرانی نیست.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان به افزایش پسماند شهری هم اشاره کرد و گفت: از زمان شیوع کرونا تاکنون مصرف کیسه های پلاستیکی، ماسک، دستکش و استفاده از غذاهای بیرون بر افزایش یافته و همین موجب رشد میزان پسماند خانگی شده است.

حمیدی با اشاره به اینکه افزایش پسماند خانگی موجب افزایش تعداد زباله گردهاست، یادآور شد: زباله گردها تهدیدی علیه بهداشت و سلامت عمومی هستند و ارتباط مستقیمی هم با انتشار ویروس کرونا دارند.

وی تاکید کرد: سطل های زباله در برخی محلات روزانه بیش از ۱۵ مرتبه توسط این زباله گردها زیر و رو می شود و همین موجب شیوع بیشتر کرونا در جامعه هم خواهد شد.

تفکیک از مبدا زباله معضل زباله گردی را حل می کند

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه با تفکیک از مبدا زباله بحث زباله گردی هم جمع می شود، گفت: برای تفکیک از مبدا زباله می توان از ظرفیت زباله گردهای کنونی استفاده و آنها را در این حوزه ساماندهی کرد.

حمیدی یادآور شد: وقتی در سطل های زباله پلاستیک،  کارتون،  کاغذ و دیگر اشیا و ضایعاتی که این روزها قیمتشان افزایش یافته وجود نداشته باشد دیگر زباله گرد به آن مراجعه نمی کند.

وی اضافه کرد: تا این باور ایجاد نشود که اولویت کار شهرداری ها آسفالت و زیباسازی نیست بلکه بحث سلامت مردم و موارد مربوط به زباله است، تغییری در این وضعیت ایجاد نمی شود.

افزایش ۳۰ درصدی تعداد زباله گردها در سنندج

رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری سنندج نیز اظهار داشت: از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون یکی از معضلات شهری که با افزاش آن مواجه شدیم افزایش زباله در نتیجه رشد تعداد زباله گردها است.

سیروان غفوری اضافه کرد: علاوه بر مشکلات اقتصادی که موجب رشد تعداد زباله گردها شده،  افزایش قیمت پلاستیک، پد و کارتون هم منجر شده عده ای از این شرایط به نفع خود استفاده کرده و با بکارگیری افرادی که شغل و درآمدی ندارند اقدام به جمع آوری این ضایعات کنند و اینگونه از این طریق بهره های میلیاردی بدست آورند.

وی افزود: قبل از شیوع کرونا ۴۰۰ وانتی و سه قُل (سه چرخه) در سنندج شناسایی شدند که شبانه روز اقدام به پاره کردن کیسه های زباله و گشتن سطل های زباله می کردند.

رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری سنندج با اعلام اینکه از اسفند امسال تاکنون تعداد این زباله گردها به سه تا چهار برابر افزایش پیدا کرده است، گفت: اگر ساز وکارهای خاص تعریف و تفکیک از مبدا آغاز شود تعداد زباله گردها هم پایین می آید و ساماندهی این افراد هم راحت تر انجام می شود.

غفوری با بیان اینکه سازماندهی و صدور کارت شناسایی برای زباله گردها با اجرای طرح سرمایه گذاری در حوزه پسماند محقق می شود، یادآور شد: وقتی قیمت پت در بازار مثل دلار بالا و پایین می رود و صرفه اقتصادی برای زباله گردها دارد پس باید انتظار داشت در شرایط کنونی و وضعیت بیکاری بر تعداد شاغلان این حوزه هم افزوده شود.

وی اظهار داشت: در بین زباله گردها افرادی وجود دارند دارای مدرک دانشگاهی لیسانس و حتی فوق لیسانس هستند.

رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری سنندج گفت: از دیگر مشکلاتی که به دلیل افزایش حجم زباله ایجاد شده زیادشدن تعداد سگ های ولگرد است که این نیز می تواند منجر به انتقال بیماری های مشترک به انسان ها شود.

غفوری تاکید کرد: نیروی انتظامی برای همکاری با ما در راستای جمع آوری زباله گردها و ممانعت از فعالیت آنها نیاز به صدور مجوز از سوی دادستانی مرکز استان دارد که امیدواریم در این خصوص ورود کنند.  

طرح سرمایه گذاری که بعد از یک سال هنوز اجرایی نشده است

اواخر خرداد سال گذشته و در میزگردی که در ایرنا تشکیل شد؛ رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری سنندج خبر از سرمایه گذاری در حوزه پسماند با میزان اولیه سرمایه گذاری ۷۰ میلیاردی را در سنندج داد کهدر این طرح قرار بود خط سورتینگ ۲۵۰ تُنی راه بیافتد و کود کمپوست آلی گرانوله تولید شود.

علاوه بر این برای اجرای این طرح در مرحله نخست ۱۵ نقطه توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری سنندج به عنوان ایستگاه جمع آوری زباله شناسایی و انتخاب و در قرارداد سرمایه گذار هم ذکر شد ایستگاه های تفکیک از مبدا ایجاد شود و وانت بارهای مخصوص با کارت های شناسایی اقدام به جمع آوری زباله در نقاط تعیین شده، کنند.

حال بعد از گذشت بیش از یکسال از اعلام این خبر، هنوز طرح به مرحله اجرا نرسیده است،  رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری سنندج در این خصوص به بیان این جمله اکتفا کرد و گفت: تمام اقدامات لازم برای این سرمایه گذاری انجام و سرمایه گذار اکنون در مرحله تامین ضمانت نامه است.

امید می رود اقدامات مربوط به اجرای این طرح سرعت بیشتری پیدا کند چرا که با اجرایی شدن آن بخش زیادی از معضل زباله گردی در سنندج مرتفع خواهد شد.  

دو، سه سال پیش اگر فردی هنگام زیرورو کردن سطل های زباله در سطح شهرهای کوچک استانی همچون کردستان مشاهده می شد رهگذران با تعجب به آن خیره می شدند و بلافاصله با تلفن های همراه خود عکسی از او ثبت می کردند تا به عنوان اقدامی نادر و سوال برانگیز در شبکه های اجتماعی منتشر کنند.

این معضل شاید در کلانشهرهای کشور سال های بیشتری از عمرش می گذرد ولی در دیگر شهرها یکی، دو سالی است گسترش یافته و حال شرایط به گونه ای عادی شده که رهگذران واکنشی نسبت به دیدن صحنه فردی که تا نیمه بدن خود را در سطل زباله فرو کرده و دنبال ضایعات می گردد، نشان نمی دهند انگار سال هاست شاهد وضعیت چنین کسانی هستند.

برای حفظ سلامت شهروندان و جلوگیری از شیوع بیماری های مختلف از جمله کرونا که سرعت انتشار آن بسیار بالاست، ساماندهی زباله گردها می بایست در اولویت برنامه های مسوولان استان بویژه مدیریت شهری قرار گیرد چون برطرف کردن این معضل یکی از مطالبات به حق آحاد مردم است.

کردستان هنوز جزو استان های قرمز کشور از لحاظ شیوع کروناست و محدودیت برگزاری مراسم های عزا و عروسی و غیره در این استان هنوز پابرجاست پس می طلبد علاوه بر این اقدامات با هر گونه فعالیتی که در تشدید این شرایط نقش موثری دارد، برخورد شود.  

دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت روز جمعه سوم مرداد ماه اعلام کرد:از دیروز تا امروز و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۸۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که  یک هزار و ۵۰۴ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۸۶ هزار و ۵۲۳ نفر رسید، متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۵ هزار و ۲۸۹ نفر رسید، خوشبختانه تا کنون ۲۴۹ هزار و ۲۱۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

۳۶۵۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند، تا کنون دو میلیون و ۲۷۸ هزار و ۳۸۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

ایرنا

 

کلید واژه :

ناقلین سیار کرونا

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha