کد خبر : ۳۴۸۰۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی، بیشترین تاثیر بر پیشگیری از کرونا

هر روز اطلاعات جدیدی در مورد شیوه انتشار ویروس کرونا و بهترین راه های محافظت در برابر ویروس می شنویم که موثرترین محافظت شامل سه رکن  رعایت فاصله گذاری اجتماعی،…

استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی، بیشترین تاثیر بر پیشگیری از کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پاسخ به این سئوال که آیا استفاده از ماسک پارچه ای مفید است یا خیر، به گفته مسئولان بهداشتی پاسخ بلی است  و اگر شما در مکان عمومی هستید که با افراد دیگر روبرو خواهید شد، باید ماسک بپوشید.

چگونه از ماسک استفاده کنیم؟

ماسک شما باید صورت شما را از روی پل بینی تا زیر چانه شما بپوشاند که این خود به اندازه کافی فرد را از مبتلا شدن ایمن می سازد و باید بعد از زدن ماسک این اطمینان را کسب کنید که جریان هوا به راحتی از اطراف ماسک صورت نمی پذیرد و همچنین نباید آن را لمس کرده یا جابه جا کنید که این امر می تواند شما را در معرض خطر قرار داده و اثر بخشی آن را محدود کند.

استفاده از ماسک می تواند به جلوگیری از شیوع کووید ۱۹کمک می کند، حتی اگر فکر می کنید سالم هستید از ماسک استفاده کنید چرا که یک ماسک به شما کمک می کند تا هنگام صحبت با دیگران و یا مواجهه شدن با عطسه و یا سرفه، شما را از قطراتی که از دهان یا بینی بیرون می آید محافظت کند به خصوص در مکان هایی چون فروشگاه های مواد غذایی و حمل و نقل عمومی؛ بنابراین ماسک صورت احتمال ابتلا به عفونت را به دیگران کاهش می دهد.

مطالعات اخیر نشان می دهد که بخش قابل توجهی از افرادی که کووید ۱۹دارند علائمی را از خود نشان نمی دهند و این در حالی است که از هر دو نفر که ویروس در بدنشان هست یک نفر علامت واضحی ندارد!

ویروس می تواند قبل از اینکه فرد متوجه شود که مریض است گسترش یابد . معمولا بسیاری از افراد چنین می پندارند که علائمی از ابتلا شدن به کرونا ندارند و نمی توانند این ویروس را منتقل کنند و طرف مقابل نیز همین طور، اما اگر علائم داشت چه؟!!! و همین باور نادرست سبب نپوشیدن ماسک می شود.

ماسک برای بیماران کرونایی و مراقبان آنها بهتر است از جنس ماسک های پزشکی باشد و نه ماسک پارچه ای.

پوشاندن صورت با ماسک پارچه ای ممکن است از پوشنده محافظت کامل نکند اما این امکان وجود دارد که پوشنده را از انتشار ویروس به دیگران باز دارد. از آن جا که کووید۱۹ عمدتا از طریق شخص به شخص دیگری از طریق قطرات تنفسی  با سرفه و عطسه فرد آلوده یا صحبت کردن فرد آلوده که صدای خود را حین صحبت کردن بلند می کند (فریاد می زند، شعار می دهد و یا آواز می خواند) در دهان یا بینی افرادی که در آن نزدیکی هستند و از ریه ها استنشاق می شود سرایت می کند.

حال اینکه چه جنس پارچه ای برای درست کردن ماسک مناسب است تیمی از محققان ادعا می کنند بهترین جنس پارچه کتان ضخیم است که تار و پودهای آن فشرده باشند. که به اصلاح فنی گفته میشود که موضوعات  در اینچ ۶۰۰ باشد. براساس این توصیه ماسک دو لایه که لایه بیرونی کتان و لایه درونی شیفون یا فلانل باشد اثربخشی ماسک را به ۹۵ درصد میرساند و اگر هر دو لایه کتان باشد اثربخشی به ۸۲درصد میرسد.

بیاییم عادت های روزمره سلامتی را درست انجام دهیم از جمله اینکه حداقل یک متر و چه بهتر ۲ متر، از دیگران دور باشیم، از تماس با افرادی که مریض هستند خودداری کنیم، دستان خود را حتی المقدور به سطوح پرمصرف خارج از منزل مانند (نرده ها و دستگیره درب) نزنیم .

ایرنا

کلید واژه :

ماسک

،

رعایت فاصله فیزیکی

،

پیشگیری از کرونا

ثبت نظرات
captcha