کد خبر : ۳۴۸۰۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

معاون بهداشتی ایلام: تمامی خدمات بیماران کرونا رایگان است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: از آغاز بیماری کرونا در استان تاکنون و به طور قطع در آینده نیز تمامی خدمات مرتبط با بیماران کرونایی رایگان است…

معاون بهداشتی ایلام: تمامی خدمات بیماران کرونا رایگان است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر جمیل صادقی فر  اظهار داشت: آزمایشی که هزینه آن در بخش خصوصی هفت میلیون و ۵۰۰ هزار ریال است به شکل رایگان انجام می شود و تاکنون تقاضای پول از کسی نشده است و چنانچه موردی دیده شود پیگیری می شود.

وی افزود: انجام هیچ تستی به شهروندان در خصوص کرونا توصیه نمی شود و این تست ها از نظر ما هیچ گونه ارزش اپیدمیولوژیکی و بالینی ندارد و ملاک ما هم نیست و در بخش دولتی هم انجام نمی شود کما اینکه در کشور نیز معاون بهداشتی وزارت بهداشت به این موضوع اذعان داشتند.

دکتر صادقی فر در خصوص بازگشت مبتلایان به جامعه نیز گفت: بیش از ۳۰ درصد مبتلایان کرونا هیچگونه علائمی ندارند و متوجه بیماری خود نیز نیستند و بالغ بر ۵۰ درصد دیگر نیز دارای علائم خفیف و متوسط هستند و نیازی به بستری ندارند و بعضاً به دارو نیز ندارند.

وی یادآور شد: این افراد در چند روز اول علائم آزاردهنده ای دارند اما در روزهای هفتم، هشتم تا دهم علائم برطرف و بهبودی حاصل می شود و باید بر اساس پروتکل های بهداشتی رفتار کنند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه حتی برای کارکنان و بازگشت به کار آنها نیز هیچ تستی توصیه نمی شود، اظهار داشت: افراد بدون علامت و افرادی که دارای علائم خفیف هستند حداقل باید ۱۰ روز از شروع علائم آنها بگذرد و بعد از سه روز متوالی در صورت نداشتن تنگی نفس و تب می توانند به جامعه بازگردند اما حداقل باید تا ۲ هفته بعد از ماسک استفاده و فاصله گذاری اجتماعی را نیز رعایت کنند.

دکتر صادقی فر افزود: در موارد بستری ممکن است این زمان طولانی تر شود و تا ۲۱ روز ادامه یابد اما با از بین رفتن علائم در سه روز متوالی و بدون تب و تنگی نفس این افراد نیز بر اساس پروتکل های بهداشتی می توانند به جامعه بازگردند و باید تا ۲ هفته هم از ماسک استفاده کنند.

وی با بیان اینکه هیچگونه کمبود امکانات حتی در شهرستان ها وجود ندارد، گفت: در همه شهرستان ها لوله فالکون و محیط ترانسپورت به اندازه کافی وجود دارد و در مرکز استان نیز به اندازه کافی ذخیره شده است و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد و نمونه تست هایی که از شهرستان ها به مرکز ارسال می شود نتیجه آنها در کوتاه ترین زمان فرستاده می شود.

دکتر صادقی فر تاکید کرد: سلامت مردم خط قرمز ما است و تا زمانی که بتوانیم با بیماری مقابله و آن را کنترل کنیم تا آخرین لحظه پای کار هستیم و در ارتباط با سلامتی مردم کم فروشی و کوتاهی نخواهیم کرد. استفاده از

ماسک خوب است اما به تنهایی کفایت نمی کند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: استفاده از ماسک به تنهایی کفایت نمی کند ضمن اینکه این بیماری واگیر است و بر اساس آمارهای کشوری و استانی مراسم عروسی، عزا و مسافرت ها سه محیط تاثیرگذار در ابتلا به این بیماری هستند که در استان کماکان حداقل ۲ مورد نخست را به شکل مکرر داشتیم.

دکتر صادقی فر افزود: در کنار استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از ورود به تجمعات ضمن اینکه درصد قابل توجهی از مردم ماسک استفاده نمی کنند یا بطور مناسب و اصولی از آن استفاده نمی کند، باید مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: استفاده از ماسک در بهبود اوضاع استان تاثیر داشته و امیدواریم با رعایت کامل و همگانی مجموعه ای از پروتکل های بهداشتی برای ۲ یا سه هفته آینده اوضاع بیماری بهتر شود کما اینکه در طول ۲ هفته گذشته با ایجاد محدودیت ها مردم بیشتر از ماسک استفاده کردند در صورتی که قبل از ایجاد محدودیت ها مردم رعایت نمی کردند و بر اساس آمار بیماری، بستری ها و فوتی ها بیشتر ناشی از بی احتیاطی قبل از محدودیت ها بود.

ایرنا

کلید واژه :

ایلام

،

خدمات بیماران کرونا

،

رایگان

ثبت نظرات
captcha