کد خبر : ۳۴۸۰۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بهره برداری از فاز اول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار «دشت میناب»/ روحانی: برای من و مردم افتتاح در حوزه کشاورزی لذتبخش است

فاز اول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب در راستای پویش ملی «جهاد برای-جهش تولید» به دستور رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانس مورد بهره برداری قرار گرفت.

بهره برداری از فاز اول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار «دشت میناب»/ روحانی: برای من و مردم افتتاح در حوزه کشاورزی لذتبخش است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فاز اول پروژه شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب در راستای پویش ملی «جهاد برای-جهش تولید» پیش از ظهر امروز به دستور رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانس مورد بهره برداری قرار گرفت.

در این راستا بهره برداری از ۸۰۹ طرح و شهرک گلخانه ای به مساحت ۴۷۳ هکتار در سراسر کشور، بهره برداری از ۵ طرح آب و خاک به مساحت ۷۳ هزار و ۵۰۰ هکتار و بهره برداری از ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار در سراسر کشور با دستور رئیس جمهور آغاز شد.

این ۸۱۵ پروژه با مجموع اعتبار ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اجرا و با بهره برداری از آنها برای ۱۰ هزار و ۳۴۰ نفر اشتغال پایدار ایجاد می شود.

حسن روحانی رئیس جمهور در در آئین بهره برداری از طرح های ملی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای من و مردم افتتاح در حوزه کشاورزی لذت خاصی دارد، اظهار داشت: مردم احساس می کنند حیات، زندگی و سلامت در سایه تلاش کشاورزان تامین می شود.

وی افزود: امروز ۱۳۰ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود که حاصل بهسازی نحوه کشت و آبیاری است.

رئیس جمهور با بیان اینکه به روش سنتی نمی توانیم نیازمندی های کشاورزی کشور را تامین کنیم، گفت: الگوهای کشت و متد آبیاری را باید از حالت سنتی به صنعتی برگردانیم.

روحانی عنوان داشت: امروز خوشحالم که در پانزدهمین پنجشنبه، شاهد افتتاح لذت بخش ترین طرح های افتتاحی بودیم. برای خود من و برای مردم افتتاح در بخش کشاورزی لذت خاصی دارد. در این بخش مردم احساس می کنند حیات،  زندگی و سلامت آنها در سایه تلاش کشاورزان تامین می شود.

وی یادآور شد: برای ما که در سرزمین خشک و نیمه خشک قرار گرفتیم بسیار مهم است که الگوهای کشت و متدد آبیاری از حالت سنتی به صنعتی برگردانیم. با آنچه که در گذشته به عنوان سنت ها در میان ما بوده است قادر نخواهیم بود نیازمندی های کشاورزی را تامین کنیم.

روحانی ادامه داد: باید از وزارت کشاورزی که از اول دولت یازدهم تاکنون کارهای بزرگی انجام داده است به شکل ویژه تشکر کنم. از حجتی وزیر سابق کشاورزی و امروز از خاوازی وزیر فعلی، از همه مدیران و کشاورزان و کسانی که تلاش کردند ایران سرسبز بماند تشکر می کنم. 

وی گفت: در استان های یزد، هرمزگان و لرستان دیدیم که به وسیله گلخانه، اراضی شیب دار و طرح های آب و خاک چگونه حرکت خوب و بسیار پرنشاطی در این استان ها شروع و آغاز کرده اند. 

رئیس جمهور یادآور شد: مردم ایران می دانند آغاز دولت یازدهم در سال ۹۲ محصولات کشاورزی ۹۷ میلیون تن بوده است و امروز محصولات کشاورزی ما حدود ۱۳۰ میلیون تن است این به معنای آن است که امروز ۳۲ درصد محصول بیشتری در اختیار داریم و به مردم عرضه می شود. 

روحانی در ادامه با بیان این که کار بزرگی در راندمان آب و شاخص بهره وری انجام گرفته است گفت: تقریبا خدمت مردم بگویم این که ۹۷ میلیون تن به ۱۳۰میلیون تن افزایش پیدا کرده است تقریبا زمین بیشتری زیر کشت قرار نگرفته است و عمدتا نحوه کشت و آبیاری را تغییر دادیم که این بسیار مهم است البته همان طور که استاندار هرمزگان گفت وقتی برای آب آشامیدنی مردم را از سد بی نیاز می کنیم و آب سد را برای کشاورزی آزاد می کنیم یک تحول بزرگ در کشاورزی استان خواهد بود.

وی افزود: راندمان آب ما در آغاز دولت یازدهم ۳۹ درصد بوده و امروز راندمان آب  ۴۵ درصد است که پیشرفت قابل ملاحظه است. شاخص بهره وری که بسیار مهم است که از یک مترمکعب آب چقدر محصول برداشت می کنیم. در آغاز دولت یازدهم محصول ما زیر یک کیلو بوده است یعنی از یک مترمکعب آب ۹۲۰ گرم محصول ما بوده و امروز محصول ما ۱۴۵۰ گرم است تقریبا به یک و نیم کیلو نزدیک می شویم این به معنای آن است که بدرستی از آب استفاده می کنیم.

فارس

کلید واژه :

بهره برداری

،

پروژه شبکه آبیاری تحت فشار

،

«دشت میناب»

ثبت نظرات
captcha