کد خبر : ۳۴۷۹۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت واکسن کرونا در دانشگاه شیراز در چه مرحله ای است؟

پژوهشکده تخصصی تولید محصولات بیولوژیکی دانشگاه شیراز از بدو شیوع ویروس کرونا پژوهش برای ساخت واکسن را آغاز کرده است و به گفته عضو کارگروه تخصصی تولید واکسن و…

ساخت واکسن کرونا در دانشگاه شیراز در چه مرحله ای است؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر محمدهادی اسکندری عنوان کرد: دانشگاه شیراز در پروژه تهیه واکسن با شرکت دانش بنیان آلمانی همکاری می کند. این واکسن، واکسنی نوترکیب است؛ یعنی با روش مهندسی ژنتیک ساخته می شود و برای تولید آن به سازه هایی ژنتیکی نیاز داریم که در ایران سنتز نمی شود و باید از خارج وارد شود تا براساس آن تولید واکسن را انجام دهیم.

وی عنوان کرد: دو ماه به طول انجامید تا این سازه های ژنتیکی از کشور آلمان وارد شود و در حال حاضر کار شروع شده است و امیدواریم با مشکل فنی رو به رو نشویم تا بتوانیم ظرف دو هفته آن را تولید کنیم.

عضو کارگروه تخصصی تولید واکسن و فرآورده های بیولوژیک دانشگاه شیراز ابراز داشت: واکسن باید فرموله و تست شود. فرموله شدن واکسن به این معناست که باید با ترکیبات دیگر فرمولاسیونی را تشکیل دهد تا بتوان آن را برای تزریق استفاده کرد.

 

شرط مهم در کارامدی واکسن، موفق بودن تست های کلینیکی است 

اسکندری با بیان اینکه تولید واکسن سخت نیست و در دو هفته آینده صورت می گیرد، اضافه کرد: آنچه در این فرایند اهمیت دارد پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز تست های کلینیکی است که شرط بسیار مهمی است.

وی با بیان اینکه از لحاظ دانش فنی تولید، در این زمینه توانمند هستیم، اظهار داشت: با این حال، نمی توان گفت آزمایش ها تا چه میزان موفقیت آمیز خواهد بود؛ زیرا بسیاری از مولفه ها درباره موجود زنده قابل پیش بینی نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز بیان کرد: بعد از این دو هفته که یاد شد، وارد فاز یک کلینیکی می شویم. آزمایش کلینیکی درواقع سه مرحله است و باید همه آن ها را طی کنیم. اسکندری با بیان اینکه مدلسازی های اولیه نشان می دهد موفقیت این واکسن شایان توجه خواهد بود، ابراز داشت: براساس داده های نرم افزارهای مدلسازی، آزمایش ها تا حد زیادی می تواند موفقیت آمیز باشد؛ اما تا روی موجود زنده تست نشود نمی توان پاسخ قطعی داد.

۱۵گرایش در حال مطالعه بر روی واکسن

عضو کارگروه تخصصی تولید واکسن و فرآورده های بیولوژیک دانشگاه شیراز با بیان اینکه پروژه تولید واکسن کرونا از اسفندماه ۹۸ در این دانشگاه آغاز شده است، ابراز داشت:تولید واکسن به تخصص های مختلف نیاز دارد؛ از همین رو در حال حاضر در تیم پژوهشگران دانشگاه شیراز، محققان از حدود ۱۵ گرایش متشکل از رشته های مهندسی کامپیوتر، بیوانفورماتیک، بیوشیمی، میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی، ویروس شناسی، ایمنی شناسی و برخی دیگر از رشته های مهندسی مشغول کار هستند که باید به آن ها رشته های کلینیکی را نیز به عنوان مصرف کننده نهایی واکسن افزود.

وی با بیان اینکه این مجموعه در کنار یکدیگر زنجیره ای علمی را تشکیل داده اند تا واکسنی موفق با قابلیت تجاری سازی تولید کنند، افزود: دانشگاه شیراز تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی اولیه را برای تولید واکسن در اختیاز دارد و تمام تجهیزات های تک (فناوری بالا) مورد نیاز برای دسترسی به دانش فنی فراهم است؛ اما زیرساخت های تولید در مقیاس صنعتی در دانشگاه فراهم نیست.

استاندار فارس ۲۳ اسفندماه ۹۸ از دانشگاه شیراز باعنوان یکی از قطب های علمی مطرح در کشور درخواست کرده بود با توجه به برخورداری از متخصصان توانمندی در حوزه های زیست شناسی، ویروس شناسی و ژنتیک به تحقیق درباره رفتار ویروس کرونا و راه های مقابله با آن بپردازد.
هم اکنون استان فارس در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد.

براساس آخرین آمار اعلام شده تا یکم مردادماه ۹۹ تاکنون ۲۸۱ هزار و ۴۱۳ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۱۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۴ هزار و ۸۵۳ نفر رسیده است.

ایرنا

کلید واژه :

واکسن کرونا

،

دانشگاه شیراز

ثبت نظرات
captcha