کد خبر : ۳۴۷۹۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ماهانه ۱۵ هزار تن سوخت کم گوگرد تولید می شود

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از ۱۵ هزار تن سوخت کم گوگرد به صورت ماهانه تولید می شود، گفت: ناوگان دریایی…

ماهانه ۱۵ هزار تن سوخت کم گوگرد تولید می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «نادر پسنده»، در مورد آخرین وضعیت تولید سوخت کم گوگرد و تأمین نیاز ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش توسط پالایشگاه های داخلی کشور، اظهارکرد: با پیگیری سازمان بنادر و دریانوردی و تلاش مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، اکنون ماهانه بیش از ۱۵ هزار تن سوخت مورد نیاز شرکت های کشتیرانی و نفتکش در بخش سوخت کم گوگرد از سوی یکی از پالایشگاه های کشور تولید و از طریق بورس به شرکت های کشتیرانی واگذار می شود؛ این ظرفیت تا ۸۰ هزار تن به صورت ماهانه و برای تمام خطوط کشتیرانی قابل افزایش است.

به گفته مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، با توجه به طرح توسعه یکی از پالایشگاه های کشور، ظرفیت شکل گرفته برای تولید سوخت کم گوگرد به بیش از دو میلیون تن در سال افزایش پیدا می کند.

پسنده تاکید کرد: اکنون ناوگان دریایی جمهوری اسلامی ایران، کمبودی از بابت تأمین سوخت کم گوگرد داخلی ندارد و این سوخت به میزان مورد نیاز در اختیار شرکت های کشتیرانی  قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه میزان سوخت تولید شده برای هر میزان از توسعه و رونق حمل و نقل دریایی کشور است، گفت: اگر در آینده جهشی در حوزه و بازار حمل و نقل دریایی داشته باشیم سوخت کم گوگرد می تواند نیاز به وجود آمده را به صورت کامل پوشش دهد و در عین حال، از آن در صنعت بانکرینگ (سوخت رسانی)   استفاده کرد.

 استفاده از سوخت کم سلفور از ابتدای سال ۲۰۲۰، برای کشتی های جهان از جمله نفت کش های ایران الزامی شده است.

وزیر نفت پیشتر اعلام کرده بود که راه حل اصلی برای تامین گوگرد با سولفور پایین، بهینه سازی پالایشگاه های کشور است که در پالایشگاه آبادان در دست اجراست.

اکنون شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به نمایندگی از وزارت نفت مکلف به تامین این سوخت است و پالایشگاه نفت شازند به عنوان اولین و تنها پالایشگاه موظف به تامین ماهانه ۴۵ هزار تن سوخت کم سولفور است.

ایرنا

کلید واژه :

سوخت کم گوگرد

،

تولید

ثبت نظرات
captcha