کد خبر : ۳۴۷۹۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بهره برداری رسمی از اولین سایت ۵G ایران آغاز شد

با بهره برداری از نخستین سایت ۵G ایران توسط رئیس جمهور، فناوری نسل پنجم تلفن همراه به صورت رسمی وارد ایران شد.

بهره برداری رسمی از اولین سایت ۵G ایران آغاز شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نخستین سایت ۵G ایران، با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ایرانسل در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، واقع در خیابان کارگر شمالی تهران راه اندازی شده است. حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، امروز چهارشنبه اول مرداد ۱۳۹۹، در آیین افتتاح این سایت که در حاشیه جلسه هیأت دولت برگزار شد، با اعلام این موضوع به عنوان «یک خبر خوش»، راه اندازی نسل پنجم تلفن همراه را «یک تحول بزرگ دیجیتال» دانست.

روحانی تأکید کرد: نسل پنجم فقط برای ارتباطات نیست، برای اقتصاد دیجیتال کشور است. سال گذشته مرکز هوش مصنوعی را تشکیل دادیم و امسال هم اعلام می کنیم که فعالیت نسل پنجم را شروع کردیم.

ایرانسل، اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، پیش از این نیز در شهریورماه ۱۳۹۶، نخستین آزمایش شبکه ۵G در ایران را انجام داده و نمونه ای از شبکه کامل (End to End) نسل پنج، شامل هسته شبکه و رادیو را در حضور مهندس محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آزمایش کرده بود.

در روزهای آینده، ایرانسل دومین سایت نسل پنجم را در ساختمان مرکزی خود و در هفته های پیش رو نیز سایت های بعدی ۵G خود را با اولویت مراکز علمی، تحقیقاتی و نیز مراکز مهم شهری، راه اندازی خواهد کرد.

ایرانسل با هدف توسعه دولت همراه و ارتقای سطح کیفی دسترسی به زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، هم راستا با سیاست های ابلاغ شده در قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه و با نگاه به مؤلفه های سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ و نیز راهبردهای خود به عنوان یک اپراتور دیجیتال، از جمله کمک به شرکت های فعال در جهت تسریع در رشد و حمایت و پشتیبانی جدی از کسب و کارهای نوپای اینترنتی از آغاز تا ورود به بازار، توسعه کمی و کیفی شبکه دیتا و حفظ و بهبود جایگاه فعلی ایرانسل در این حوزه، توسعه شبکه ایرانسل به عنوان سریع ترین لایه دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و استفاده حداکثری از بسترهای ایجاد شده در جهت رشد تولید محتوا و توسعه ارائه خدمات (پرداخت، آموزش، بهداشت، حمل و نقل و…)، نخستین سایت نسل پنجم تلفن همراه (۵G) ایران را برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه اندازی کرده است.

 کاربردهای ۵G در زندگی روزمره 

بر اساس استانداردهای ۳GPP در نسل پنجم، شاخص هایی نظیر میانگین سرعت، حداکثر سرعت، ظرفیت شبکه، بهره وری طیف، بهره وری مصرف انرژی، تحرک و کاهش ضریب تأخیر، استانداردهایی دارند که نسل چهارم توانایی دست یابی به آنها را نداشته است.

شبکه نسل پنج تلفن همراه (۵G)، دارای مزایایی نظیر سرعت بیشتر، تأخیر کمتر، تعداد و تراکم کاربر بالاتر و شبکه پایدارتر است که این مزایا، منجر به مدیریت خدمات حیاتی، دستیابی به پهن باند سریعتر در همه جا و بهره گیری از اینترنت اشیای انبوه می شود.

این تکنولوژی می تواند در خصوص مواردی چون بهداشت و سلامت، دولت همراه، کشاورزی، حمل و نقل، انرژی و مسائل مالی راهگشا باشد و پیش بینی می شود که در آینده نزدیک، ۵G اثر قابل توجهی بر اقتصاد جهان داشته باشد.

فناوری ۵G ضمن افزایش سرعت و کیفیت خدمات دیجیتال، ارائه خدمات جدید و کاهش شکاف دیجیتالی بین شهرها و مناطق کم برخوردار و محروم را در پی دارد. با استفاده از این فناوری می توان با ایجاد زیرساخت های لازم، برای ارائۀ خدماتی مانند جراحی از راه دور، دسترسی به محتوای با کیفیت (۴K)، توسعه خدمات شهر هوشمند و خدمات مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا، استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به بهره وری تولید و مدیریت مصرف انرژی در کشاورزی اقدام کرد.

مهر

کلید واژه :

بهره برداری

،

اولین سایت ۵G ایران

ثبت نظرات
captcha