کد خبر : ۳۴۷۹۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پیشرفت های خوب سیستم هوشمند تشخیص کووید 19 /همکاری و تعامل با کشورهای اسلامی

عضو گروه تخصصی هوش مصنوعی سازمان بهداشت جهانی (WHO) گفت: با کشور اندونزی، هند وکشورهای آفریقایی در زمینه استفاده از سامانه هوشمند تشخیص کووید19 (آی مد) همکاری هایی داشته ایم؛ آی مد از لحاظ کارایی عملکرد خود را نشان داده است.

پیشرفت های خوب سیستم هوشمند تشخیص کووید 19 /همکاری و تعامل با کشورهای اسلامی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص)، حمیدرضا ربیعی، عضو گروه تخصصی هوش مصنوعی سازمان بهداشت جهانی (WHO) در دومین نشست از سلسله نشست های ترویج علم بنیاد مصطفی(ص) که امروز در محل این بنیاد برگزار شد، در خصوص سیستم هوشمند تشخیص کووید۱۹ گفت: زمانی که ورود بیماری کووید۱۹ اعلام شد، تلاش کردیم سیستم هوشمند تشخیص کووید ۱۹ (آی مد) را در سیستم های بیمارستانی راه اندازی کنیم؛ به همین جهت، تفاهم نامه هایی با مراکز درمانی منعقد شده است.

وی در ادامه گفت: با کشور اندونزی، هند و برخی کشورهای آفریقایی در زمینه این سیستم همکاری هایی داشته ایم؛ سامانه هوشمند تشخیص کووید ۱۹ (آی مد) از لحاظ کارایی عملکرد خود را نشان داده است و پروژه هایی تکمیلی نیز با دانشگاه ها برای بهبود آن درحال انجام است.

ربیعی با بیان اینکه موج دوم کرونا در پاییز است، عنوان کرد: بنابر آزمایش های مختلفی که بیمار انجام می دهد، شبکه ای طراحی کردیم که بتواند احتمال فوت، بهبودی یا شدت بیماری را در فرد تشخیص دهد که در موج دوم تاثیر بسزایی دارد. به این سامانه، مدل و اطلاعات جدیدی را وارد می کنیم تا احتمال بیماری را در کوتاه ترین مدت تشخیص دهد؛ این ویژگی به ظرفیت بیمارستان و مواقع بحرانی کمک می کند.

وی درخصوص ارائه زودهنگام این سامانه و برخی نقدها مبنی بر پشتوانه دانشی و فنی ضعیف سامانه عنوان کرد: تیم متخصص با دانش انباشته در خصوص هوش مصنوعی، حاصل تجربه چندین ساله خود را که از فرایند یادگیری قبلی بوده است و مبتنی بر یافته های علمی است در این سامانه پیاده سازی کرده است.

عضو گروه تخصصی هوش مصنوعی سازمان بهداشت جهانی (WHO) همچنین افزود: سامانه آی مد در زمان ازدحام  به پزشکان در تشخیص کمک می کند و بنابر اینکه این سیستم با فکس های بیمارستانی هماهنگ شده، نقشی تسهیل گر در تشخیص بیماری دارد. تاکنون دانشگاه های بسیاری در انجام این پروژه از ما حمایت کرده اند و پیش بینی من این است که این سامانه در آینده نقش برجسته تری خواهد داشت.

ربیعی در خصوص عملکرد سامانه هوشمند تشخیص کووید۱۹ در مقایسه با سیستم های مشابه جهانی گفت: دو سامانه دیگر در کشورهای چین و آمریکا بوده است و ما سیستم خود را با آن کشورها مقایسه کردیم. سامانه تولید شده توسط کشور آمریکا پس از مدتی از دسترس خارج شد و جهت مقایسه با سامانه کشور چین نیز درخواستی ارسال شده اما هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم.

رئیس گروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات جایزه مصطفی(ص) همچنین افزود: سامانه آی مد عملکرد خوب و ویژگی هایی از جمله سرعت و دقت بالا دارد و در مقایسه با سامانه های دیگر، شواهد این امر را اثبات می کند. این سیستم همچنان در حال توسعه است و ویژگی های دیگری به جز تشخیص به آن افزوده می شود.

وی درخصوص دیگر ویژگی های این سامانه عنوان کرد: در مرحله اول که تشخیص این بیماری دشوار است؛ این سامانه تشخیص درست را انجام می دهد. در گذشته سیستم های درمانی کمک کننده داشته ایم اما این سامانه سرعت و میزان تشخیص بالایی دارد و هرچه پیش رویم، این سیستم بهتر خواهد شد.

عضو گروه تخصصی هوش مصنوعی سازمان بهداشت جهانی (WHO) گفت: همچنین در تشخیص بیماری های دیگر توسط این سامانه، برنامه هایی در نظر گرفته ایم؛ زیرا ما در پاییز با بیماری آنفولانزا نیز مواجه خواهیم شد که با این سیستم قابل تشخیص است. از دیگر کشورها نیز نمونه هایی را دریافت و بر روی آن ها آزمایش هایی را انجام و نتایج را اجرا کردیم؛ همچنین از دانشگاه های علوم پزشکی شهرهای اصفهان، کاشان نمونه افراد بیمار و سالم را دریافت کردیم و اطلاعات گوناگونی به دست آوردیم.

فارس

کلید واژه :

پیشرفت ها

،

سیستم هوشمند

،

تشخیص کووید 19

،

همکاری

،

تعامل

،

ثبت نظرات
captcha