کد خبر : ۳۴۷۹۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جهش ویروس کرونا ترسناک است

مینو محرز عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا در یادداشتی در روزنامه آرمان، نوشته است: ۱۵۰ روز از شیوع کرونا در ایران گذشته است، اما موضوعی که باعث نگرانی همه ما می شود،…

جهش ویروس کرونا ترسناک است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در ادامه این یادداشت، می خوانیم: این روزها ابتلای دسته جمعی به کرونا به طرز وحشتناکی افزایش پیدا کرده و قدرت بیماری زایی ویروس کووید۱۹ بسیار قوی تر از قبل شده است. قبلا یک فرد بیمار در جمع ۱۰نفره، فقط دو سه نفر را به کرونا مبتلا می کرد، اما حالا این ویروس با قدرت بیشتری که دارد، می تواند از طریق یک نفر به ۱۰ نفر یا بیشتر انتقال داده شود. همچنین در ابتدا کرونا فقط به افراد سالمند و ضعیف حمله می کرد، اما حالا کودکان و نوجوانان که سیستم دفاعی بدن شان قوی تر است هم از مرگ ومیر درامان نیستند. باور تمام شدن کرونا در هیچ زمانی واقعیت ندارد و در ابتدای جاده ای تاریک و ترسناک قرار داریم. در این شرایط دنیا به این نتیجه رسیده که فقط عملکرد مردم و رعایت مسئولیت های اجتماعی می تواند از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری کند. دولت ها نمی توانند برای مدت طولانی کشور را تعطیل کنند و این موضوع از نظر روحی و روانی، اجتماعی و اقتصادی تبعات بسیار سنگینی برای آنها دارد و همین حالا نیز این ویروس ضربات جبران ناپذیری را به کشورها وارد کرده است. در این شرایط تک تک مردم باید «ما» باشند نه «من»، چون در صورت سهل انگاری یک نفر و عدم استفاده از ماسک، ده ها نفر در مدت چند ساعت آلوده می شوند.

هیچ منطقه ای در کشور و حتی دنیا نمی تواند ادعا کند که پاک و عاری از ویروس کووید۱۹ است، اما آن کشورهایی موفق هستند که جمعیت کمتری دارند و اگر هم جمعیت شان زیاد است، مردم شان با رعایت مسئولیت های اجتماعی توانسته اند کرونا را تحت کنترل دربیاورند. در مقابل هر کشور که توانسته ویروس را کنترل کند اما مردم یک مقدار دچار سهل انگاری شده اند، دوباره با افزایش آمار مبتلایان روبه رو شده اند. پس اگر می خواهیم دوباره به کاهش آمار کرونا بازگردیم، مردم اگر کار واجبی ندارند، نباید از منزل خارج شوند و اگر هم از منزل خارج می شوند حتما و اجبارا ماسک بزنند و فاصله ۱.۵ متری فیزیکی را هم رعایت کنند. امروزه دلیل برخی از مردم برای عدم استفاده از ماسک این است که از لحاظ مالی قادر نیستند هر روز ماسک بخرند، اما در همین مجال اعلام می کنم که اصلا نیازی به خرید روزانه ماسک نیست. با پارچه های دولایه آنها می توانند در خانه ماسک بدوزند و هر شب با شست و شوی ماسک، آن را دوباره استفاده کنند. هنوز چندین میلیون نفر در ایران به کرونا مبتلا نشده اند و احتمال خطر ابتلا و حتی مرگ بر اثر ابتلا به کرونا برای آنها وجود دارد. وقتی میزان ابتلا بالا باشد، تعداد مرگ ومیر نیز افزایش پیدا خواهد کرد. کادر پزشکی و پرستاری که بسیاری از آنها به کرونا مبتلا شده اند، دیگر قادر به خدمات دهی بیشتر به بیماران نیستند. بنابراین با توجه به کمبود نیروی درمانی در تمام کشور، پرستاران و پزشکانی که به افراد مبتلا به کرونا خدمت می کنند، توانی برای ادامه کار ندارند. پس سه اصل مهم برای جلوگیری از شیوع و کنترل کرونا وجود دارد؛ همه مردم باید «ماسک» بزنند، «شست وشوی مداوم دست ها» و «رعایت فاصله گذاری فیزیکی» و عدم خروج از منزل برای کارهای غیرضروری و تفریحاتی همچون رفتن به مهمانی، سینما، رستوران. در دنیا ثابت شده این موارد تنها راه مقابله با کروناست.

ایرنا

کلید واژه :

جهش

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha