کد خبر : ۳۴۷۹۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

لزوم هماهنگی آموزش های مهارتی با فرصت های بازارکار

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: سرمایه انسانی یک جامعه به طور نسبی زمانی گرایش به بی فایده شدن دارد که مهارت هایی که آموخته می شوند با فرصت های بازار کار هماهنگ…

لزوم هماهنگی آموزش های مهارتی با فرصت های بازارکار

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش روز سه شنبه دانشگاه فنی و حرفه ای، ابراهیم صالحی عمران در «نشست کارگروه تخصصی راهبری و هماهنگی در سیاست گذاری شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی» که با حضور اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: این کمیسیون اراده خوبی دارد؛ زیرا درباره آموزش های مهارتی دغدغه دارد. لذا باید از این فرصت استفاده کرد تا آموزش های فنی و مهارتی را با شورای تشکیل شده که مصوبه مجلس است، ساماندهی کنیم.

وی یکی از ضروریات اصلی و دغدغه کشور را تشکیل این شورا دانست و افزود: این نشان می دهد دستگاه های درگیر آموزش های مهارتی بسیار هستند، اما اگر پیامدهای اقتصادی و اجتماعی حاصل نمی شود شاید به این موضوع برمی گردد که ارتباط عمودی و افقی در بین دستگاه ها وجود ندارد؛ لذا باید تشکیل این شورا و عزم کمیسیون برای تشکیل آن رامغتنم شمرد.

صالحی عمران در ادامه نیز گفت: چالش های اساسی وجود دارد که اگر بتوانیم آنان را از سوی شورا حل کنیم، موفق خواهیم بود.

وی اشاره کرد: براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۱۹ رتبه ایران در مولفه دانشگاهی کشور ۴۲ و در مولفه مهارت ۱۳۳ است. پاشنه آشیل ایران در شاخص سرمایه انسانی، معیار مشارکت افراد ۲۴ تا ۵۴ ساله (افراد در سن اشتغال و اغلب با تحصیلات دانشگاهی) در اقتصاد است.

صالحی عمران با اشاره به گزارش بانک جهانی در خصوص بی فایدگی سرمایه انسانی گفت: به طور نسبی سرمایه انسانی یک جامعه زمانی گرایش به بی فایده شدن دارد که مهارت هایی که آموخته می شوند با فرصت های بازار کار هماهنگ نباشند. باید سیستم های آموزشی را ساماندهی کنیم. مقام معظم رهبری آموزش عالی را نقد می کنند که از توسعه غیرهدفمند به شدت پرهیز شود.

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای حرفه گرایی در آموزش عالی را در کشورهای مختلف مقایسه کرد و افزود: راهکار این است که به آموزش های مهارتی توجه ویژه داشته باشیم؛ چرا که این موضوع یک ضرورت امنیتی و اجتماعی است. قانون نیز مسیر را مشخص کرده است که تا پایان برنامه ششم، باید سهم این نوع از آموزش ها ۳۸ درصد باشد.

وی اشاره کرد: دانشگاه فنی و حرفه ای اکنون ۱۷۶ آموزشکده دارد که تا پایان سال نیز تعداد آنها افزایش خواهد داشت. این دانشکده ها ۵۴ دانشکده برای دختران و ۱۲۷ دانشکده برای پسران است. همچنین در سال جدید ۸۹ رشته در کاردانی، ۵۸ رشته در کارشناسی ناپیوسته و ۲ رشته در بحث کارشناسی پیوسته خواهیم داشت و سعی شده رشته هایی که بازار کار خوبی دارند را اضافه کنیم. ۱۶۰ رشته را حذف کردیم تا رشته های متناسب با بازار کار را توسعه دهیم.

صالحی عمران گفت: با موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۱۰۱ رشته کاردانی جدید ایجاد شد. در موضوع کادر آموزشی، ۹۷۶ کادر ثابت و ۲۰ هزار نیروی حق التدریسی داریم. بیش از ۱۳۳ هزار دانشجو داریم و در سال ۹۸_۹۹، ۲۵۷ هزار دانش آموز هنرستانی داشتیم که واجد شرایط شرکت در کنکور بودند که ۳۰ هزار نفرشان به این دانشگاه آمدند و بقیه وارد سیستم نظری شدند.

وی با بیان اینکه در کشور ما آموزش مهارتی یک آموزش درجه دوم است، گفت: از سال گذشته رشته های کاردانی پیوسته را با همکاری آموزش و پرورش تغییر سرفصل دادیم و ۴۰درصد نظری و ۶۰ درصد عملی و کارگاهی شدند، سایر سرفصل ها نیز تا پایان سال تغییر می کند.

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: ۲ هزار و ۳۰۰ گارگاه داریم و ۱۹۷ کارگاه جدید نیز ایجاد شد. امسال ۲۱۲ میلیارد برای تجهیزات آزمایشگاهی نیز در اختیار داریم. با مقایسه خروجی های این دانشگاه در سال های اخیر ۶۴ درصد دانشجویان وارد بازار کار شدند؛ لذا هدایت تحصیلی باید در آموزش و پرورش طوری باشد که دانش آموزان به رشته های مهارتی سوق داده شوند و ورود آنان به بازار کار به خوبی باشد.

وی در پایان افزود: تقاضامحوری در بحث آموزش های مهارتی بسیار مهم است؛ لذا باید در شورا برای این موضوع تصمیم های کلیدی بگیریم.

ایرنا

کلید واژه :

هماهنگی آموزش های مهارتی

،

فرصت های بازارکار

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha