کد خبر : ۳۴۷۹۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جزئیات حراج هشتم بانک مرکزی/ چقدر اوراق فروش رفت؟

بانک مرکزی ضمن اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹)، از اطلاع رسانی درخصوص فهرست اوراق عرضه شده در حراج جدید (مورخ ۷ مرداد سال ۱۳۹۹)، طی اطلاعیه ای جداگانه خبر داد.

جزئیات حراج هشتم بانک مرکزی/ چقدر اوراق فروش رفت؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (31 تیرماه 1399)

پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 24 تیر ماه 1399 در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری هشتمین مرحله از این حراج، تعداد 10 بانک و صندوق سرمایه گذاری سفارش های خود را در مجموع به ارزش 65.9 هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 4.5 هزار میلیارد ریال اوراق اراد37 با نرخ بازده تا سررسید 17.93 درصد، 8.3 هزار میلیارد ریال اوراق اراد38 با نرخ بازده تا سررسید 18.9 درصد و 30.5 هزار میلیارد ریال اوراق اراد40 با نرخ بازده تا سررسید 19.9 درصد (در مجموع 43.3 هزار میلیارد ریال) موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه شنبه 31 تیر ماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

به علاوه، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و از طریق بورس در حدود 12.2 هزار میلیارد ریال اوراق اراد37، 3.1 هزار میلیارد ریال اوراق اراد38 و 3.1 هزار میلیارد ریال اوراق اراد40 را در نرخ های کشف شده در حراج خریداری کردند. در مجموع، 61.7 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در روز سه شنبه 31 تیرماه توسط بانک ها، نهادهای مالی و سایر سرمایه گذاران خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (7 مردادماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله نهم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 7 مرداد ماه 1399 اجرا می کند. فهرست اوراق عرضه شده در این حراج، در اطلاعیه ای جداگانه اطلاع رسانی خواهد شد.

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 5 مردادماه 1399 تنها از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 5 مردادماه 1399 از طریق سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 7 مرداد ماه 1399 انجام خواهد شد.

ذکر این نکته ضروری است که، وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش تمام پیشنهادات دریافت شده یا فروش تمام اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارش های دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمام برندگان به قیمت یکسان انجام می شود.

همچنین بر اساس جزء (4) بند «ک» تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

فردا نیوز

کلید واژه :

حراج هشتم بانک مرکزی

،

فروش اوراق

ثبت نظرات
captcha