کد خبر : ۳۴۷۹۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

زیستگاه های خرس قهوه ای در ارتفاعات سبلان پایش می شود

رییس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از پایش مستمر زیستگاه های خرس قهوه ای در دامنه و ارتفاعات کوه سبلان در این استان خبر داد.

زیستگاه های خرس قهوه ای در ارتفاعات سبلان پایش می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ودود رستم نژاد گفت: با هدف بررسی وضعیت زیستگاه و پراکنش خرس قهوه ای در منطقه سبلان ، بررسی های اولیه میدانی از وضعیت این گونه در دامنه ها و ارتفاعات کوه سبلان انجام شد.

وی افزود: کارشناسان و محیط بانان با حضور در مناطق مختلف اثر طبیعی و ملی سبلان و با هدف کاهش تعارض گونه خرس قهوه ای با انسان، آموزش چهره به چهره و نحوه برخورد با حیات وحش را به جوامع محلی از جمله عشایر و زنبورداران ارائه کردند.

او با بیان اینکه خرس قهوه ای از جمله پستاندارانی است که از گذشته در دامنه های سبلان پراکنش داشته، اظهار داشت: روند تخریبی زیستگاه این جانور از یک سو و ناامنی ایجاد شده توسط انسان از سوی دیگر باعث کاهش جمعیت و پراکنش آن شده است.

وی بیان کرد: طی بررسی های انجام شده، آثار و نمایه هایی از خرس قهوه ای در نقاط مختلفی به صورت پراکنده مشاهده شده که بیانگر  حضور ارزشمند این گونه در منطقه است.

رییس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل ساخت راه های دسترسی متعدد برای عبور و مرور عشایر، انبوه زباله های باقی مانده از حضور گردشگران و کوهنوردان در منطقه و وجود باورهای خرافی مانند استفاده از برخی از اعضای این گونه در مصارف پزشکی را از جمله عوامل تهدید حیات این گونه جانوری برشمرد.

رستم نژاد گفت: شناخت دامنه پراکنش خرس قهوه ای، آمار جمعیت گونه، شرایط محیط، بررسی زیستگاه، وضعیت جمعیت گونه های هم زیستگاه با آن، نصب تابلوهای هشدار دهنده، آموزش عشایر، زنبورداران و جوامع محلی و در نهایت برنامه ریزی و مدیریت براساس اطلاعات به دست آمده از اقدامات اساسی انجام شده برای حفظ و بقای خرس قهوه ای است.

 وی از علاقه مندان و دوستداران طبیعت خواست در صورت مواجهه با حیات وحش موارد را به نزدیکترین اداره و یا پاسگاه محیط بانی اطلاع و یا با سامانه ۱۵۴۰ تماس بگیرند.

  سبلان با ارتفاع ۴۸۱۱ متر در استان اردبیل واقع شده و زیستگاه خرس قهوه ای می باشد.

ایرنا

کلید واژه :

خرس قهوه ای

،

سبلان

،

پایش

ثبت نظرات
captcha