کد خبر : ۳۴۷۹۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

قطره های حیاتی در فصل کم آبی

قطره قطره آبی که پس از هزینه ها و زحمت های فراوان از طریق شبکه آبرسانی به پهنه زندگی ما جاری می شود، در صورت استفاده بهینه و صرفه جویی می تواند به دریایی تبدیل…

قطره های حیاتی در فصل کم آبی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آب یکی از مهمترین نیازهای زندگی بشری است و اهمیت آن در روزهایی که از مردم خواسته می شود تا در پی شیوع ویروس کرونا دست از نظافت برندارند، بیش از پیش مشخص می شود؛ به ویژه آب سالم و بهداشتی که دولت برای آن یارانه هم اختصاص می دهد تا با هزینه کم در اختیار ما قرار بگیرد.

آبی که به دست مشترکان در تهران می رسد بر اساس گفته مدیرعامل آبفای استان تهران حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تومان در یک مترمکعب هزینه بر می دارد این درحالی است که مشترکان تنها ۷۰۰ تومان بابت هر مترمکعب آن پرداخت می کنند و شاید هم به همین خاطر برخی ها قدر آن را نمی دانند.

زیرا شهروندانی بدون توجه به کمبود منابع آبی و مشکلاتی که قطعی آب می تواند ایجاد کند، آن را همچنان برای شست وشوی حیاط و خودرو، آبیاری باغچه ها و سایر موارد غیرضروری استفاده می کنند؛ بدون اینکه نگران کم آبی یا حتی بی آبی باشند.

ابزار نگرانی و هشدار شرکت آب وفاضلاب استان تهران نسبت به مصرف بی رویه آب نیز بیانگر این واقعیت است که اگر آب سالم و بهداشتی به صورت بهینه مورد استفاده قرار نگیرد، امکان قطعی وجود دارد و امسال برخی از کارهای غیرضروری که مصرف آب لوله کشی را در پی دارد، باید کنار گذاشته شود.

سرانه بالای مصرف آب در تهران

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب وفاضلاب استان تهران با بیان اینکه تهران شهری با سرانه آب تجدیدپذیر پایین و سرانه مصرف بالاست، بیان می کند که حجم آب تجدیدشونده در استان تهران به ازای هر نفر ۳۵۰ مترمکعب در سال بوده در حالی که متوسط کشوری یکهزار و ۷۰۰ مترمکعب در سال است.

 محمدرضا کرمی نژاد می گوید: چنانکه میزان حجم آب تجدیدشونده کشوری بالای یک هزار و ۷۰۰ باشد آن کشور از لحاظ منابع آبی مشکلی ندارد اما اگر این رقم بین هزار تا یکهزار و ۷۰۰ مترمکعب باشد در مرحله تنش آبی است و از این رو اکنون استان تهران در مرحله بحران مطلق آبی قرار دارد.

وی ادامه می دهد: اکنون تمامی تاسیسات شرکت آب و فاضلاب تهران اعم از تصفیه خانه ها و چاه ها با تمام ظرفیت در مدار بهره برداری است و از این رو از شهروندان تهرانی درخواست داریم نسبت به استفاده مناسب و صحیح از آب اقدام کنند.

پیک مصرف از ۱۵ خرداد تا ۱۵ مرداد

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه پیک مصرف آب در تابستان از ۱۵ خرداد تا ۱۵ مرداد است، گفت: در این روزها شاهد اوج مصرف و بالاترین سطح تولید آب هستیم؛ «مصرف روز گذشته آب در تهران سه میلیون و ۶۵۴ مترمکعب بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۱ هزار مترمکعب افزایش مصرف آب را نشان می دهد با اینکه امسال نسبت به سال گذشته دمای هوای تهران بر روی ۳۷ درجه بوده است».

جولان کرونا و افزایش ۱۰ درصدی میانگین مصرف آب

«کرمی نژاد» با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون شاهد افزایش متوسط ۱۰ درصدی مصرف نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم، می گوید: طی فروردین ماه مصرف آب ۳۰ درصد افزایش یافت که این آمار به خاطر در خانه ماندن شهروندان تهرانی همزمان با شیوع ویروس کرونا و رعایت مسائل بهداشتی بود.

به گفته وی در هر شست وشوی ۳۰ ثانیه ای دست ۱۵ لیتر آب مصرف می شود و از این رو اگر در روز هر فردی ۱۰ مرتبه شست وشوی دست داشته باشد، ۱۵۰ لیتر آب مصرف می شود.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران خاطر نشان می کند: همچنین هر کولر آبی با نصب سایه بان حدود ۱۵۰ لیتر بر ثانیه آب و بدون نصب سایه بان ۴۰۰ لیتر بر ثانیه آب مصرف می کند.

وی با اشاره به اینکه الگوی مصرف برای هر خانوار ۱۵ مترمکعب است، ادامه می دهد: پرمصرف های خانگی امسال  ۱۲۲ هزار و ۳۶۱ مشترک و پرمصرف های غیرخانگی ۴۵ هزار و ۲۱۲ مشترک هستند که مصرف آنان بیش از دو برابر الگوی مصرف بوده است.

راهکارهای مدیریتی مصرف آب

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به راهکارهای مدیریتی مصرف آب از شهروندان درخواست کرد: استفاده از لوازم کاهنده در ساختمان های مسکونی،  استفاده از سایه بان برای کولرهای آبی، بستن آب هنگام شست وشوی دست ها و مسواک زدن از جمله این راهکارهاست.

به گفته وی شهروندان برای جلوگیری از افت فشار، جیره بندی و همین طور جلوگیری از جریمه شدن، مصرف را با راهکارهای ساده مدیریت کنند تا تابستان ۱۳۹۹ بدون دغدغه سپری شود.  

کاهش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی آب در مخازن سدهای پنجگانه

سدهای پنجگانه تهران یکی از منابع تامین آب تهران است که بر اساس آمارهای اعلامی وضعیت مناسبی ندارد و مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران می گوید: تا ۲۷ تیرماه یک میلیارد و ۹۶ میلیون مترمکعب آب پشت سدهای پنجگانه استان تهران ذخیره شده است که نسبت به روز مشابه سال گذشته کسری ۱۰۰ میلیون مترمکعبی را نشان می دهد.

محمد شهریاری ادامه می دهد: اکنون ذخیره آب در دریاچه سدهای امیرکبیر ۱۸۱ میلیون مترمکعب، لتیان ۶۹ میلیون مترمکعب، طالقان ۴۰۶ میلیون مترمکعب، لار ۲۱۲ میلیون مترمکعب و ماملو ۲۲۸ میلیون مترمکعب است.

کاهش ۱۶ درصدی ورود آب به سدهای تهران

مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به کاهش آب ورودی به سدها می گوید: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۲ میلیارد و ۳۳ میلیون مترمکعب آب وارد مخازن سدهای پنجگانه تهران شده که در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته که ۲ میلیارد و ۴۲۱ میلیون مترمکعب بوده است، کاهش ۱۶ درصدی را نشان می دهد.

شهریاری تصریح می کند: با این که امسال ۱۸ درصد شاهد افزایش بارش ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم اما به خاطر مصرف بالا کمبود وجود دارد.

وی از شهروندان تهرانی خواست با در نظر گرفتن محدودیت منابع آبی و از طریق صرفه جویی و رعایت الگوهای مصرف به کاهش برداشت آب از حجم ذخیره سدهای تهران و همچنین منابع آب زیرزمینی استان کمک کنند تا در روزهای آینده مشکلی به لحاظ تامین مطمئن و پایدار آب شرب ایجاد نشود.

این روزها با افزایش دمای هوا و وجود ویروس کرونا انتظار می رود که مصرف آب بالا رود و از این رو باید مساله مدیریت درست منابع با همراهی مشترکان تهرانی در دستور کار قرار گیرد تا کار به قطعی یا جیره بندی آب نکشد.

ایرنا

کلید واژه :

قطره های حیاتی در فصل کم آبی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha