کد خبر : ۳۴۷۹۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تست IgG برای تشخیص و مدیریت کرونا بازدهی ندارد

متخصص بیماری های عفونی گفت:در جامعه تست IgG بی رویه در حال انجام است درصورتی که هیچ بازدهی برای تشخیص و مدیریت کرونا ندارد .

تست IgG برای تشخیص و مدیریت کرونا بازدهی ندارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدجواد دهقان نیری اظهار کرد:  تست های تشخیصی بیماری کرونا سه بخش متفاوت دارد که شامل  تست CRP، PCR  وآزمایشات سرولوژی یا بررسی آنتی بادی های ضدویروس کرونا است.

وی افزود: تست CRP تست های معمولی هستند که شامل شمارش گلبول های خون محیطی است. این تست های منظم و معمول تغییرات گلبولهای سفید در خون، لنفوسیت ها و سرعت رسوب خون را نشان می دهد. تست CRP فاکتور واکنشی در خون است که قیمت ارزانی دارد و از نوع تست هایی هستند که به صورت حاشیه ای وجانبی می توانند شواهدی از بروز ویروس کرونا را به ما اعلام کنند، اما تست تشخیص قطعی نیستند؛ یعنی تغییرات در گلبول های سفید و... ما را راهنمایی می کند که شاید فرد مبتلا به عفونت کرونا است.

 این متخصص بیماری های عفونی بیان کرد: پزشک با استفاده از این تست ها، شواهد بالینی، اپیدمی و معاینه بیمار می تواند به نتیجه درست برسد. این تست های تشخیصی که کاهش گلبول های سفید خون، لنفوسیت ها و افزایش CRP را نشان می دهد در نیمی از موارد در تشخیص کرونا موثر بوده اند؛ بنابراین طبیعی بودن این تست های حاشیه ای دلیلی بر این نیست که فرد کرونا ندارد و تشخیص قطعی با پزشک است.

نیری با اشاره به اینکه بخش دوم آزمایشات بررسی ویروس شناسی است، گفت: در این تست ویروس به صورت مستقیم و بر روی ترشحات تنفسی مورد بررسی قرار می گیرد.بهترین نمونه آن برداشتن ترشحات دستگاه تحتانی است که بسیار سخت است. در این آزمایش ترشحات از ناحیه بینی و گلو افراد برداشته و نمونه گیری می شود که به آن PCR می گویند. اگر نتیجه این تست مثبت شود دلیل قطعی بر عفونت کرونا است که این عفونت می تواند در یک فرد با علائم یا بدون علائم باشد.

در تست  PCR حدود ۳۰درصد خطا وجود دارد

وی در خصوص نقطه ضعف تست  PCR، تصریح کرد: نقطه ضعف این ویروس شناسی این است که می تواند تا ۳۰درصد موارد نتیجه منفی کاذب را نشان دهد؛ یعنی ممکن است تا ۳۰ درصد موارد برای کسانی که کرونا دارند این تست جواب مثبت ندهد. بنابراین اگرجواب تست مثبت باشد تشخیص قطعی است و در صورت منفی بودن تست، کرونا رد نمی شود و ممکن است که فرد مبتلا به کرونا باشد.

این متخصص بیماری های عفونی بیان کرد: بخش سوم تست ها شامل آزمایشات سرولوژی یا بررسی آنتی بادی های ضد ویروس کرونا است که تحت عنوان تست های IgG و IgM انجام می شود. این تست در تشخیص بیماری کرونا کمک دهنده نیستند و در مراحل اولیه بیماری که بخواهیم تشخیص دهیم که فرد مبتلا است یا خیر فایده ای ندارد.

وی ادامه داد: نتیجه تست IgM معمولا ۱۰ روز تا دو هفته بعد از ورود ویروس و شروع علائم مثبت می شود. تست های IgG آنتی بادی های تاخیری هستند که حداقل سه هفته وقت لازم دارد که نتیجه مثبت شود. ارزش تشخیص این تست برای این است که متوجه شویم که شخصی در  گذشته مبتلا به کرونا بوده است یا خیر.این تست در مراحل اولیه تشخیص بیماری کاربردی ندارد. در جامعه تست IgG بی رویه در حال انجام است درصورتی که هیچ بازدهی برای تشخیص و مدیریت کرونا ندارد .

چرا با وجود داشتن کرونا تست برخی افراد منفی می شود؟

نیری در خصوص عواملی که سبب می شود تست کرونا منفی شود، افزود: یکی  از این عوامل بستگی به ویژگی خود تست دارد.طبیعی است وقتی یک تست برای تشخیص بیماری کشف می شود درصدی کفایت دارد و هر تستی صدرصد و مطلق نیست. توانمندی و حساسیت تست برای پیدا کردن بیماری حد و نصاب دارد که در بعضی از تست ها میزان تشخیص۵۰ درصد است و در بعضی دیگر  این میزان به ۹۰ درصد می رسد.

وی ادامه داد: دومین عامل روش نمونه گیری است که شامل نقص هایی در نمونه گیری، حمل نمونه و زمان تاخیری است. زمان تاخیری یعنی از موقع گرفتن نمونه تا انجام آزمایش. همچنین وجود بیماری های همزمان در فرد است که جواب تست را منفی یا مثبت کاذب نشان دهد. بنابراین نتیجه تست ها روان و صریح نیست که هر فردی بتواند آن را تفسیر کند و حتما باید نتیجه را پزشک ببیند و تشخیص دهد.

زمان انجام تست برای تشخیص درست مهم است

این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینکه زمان انجام تست ها متفاوت است، گفت: سریع ترین تستی که ما را به تشخیص می رساند تست PCR و بررسی ویروس در ترشحات تنفسی است که سه روز بعد از ورود ویروس در بدن نتیجه را مثبت نشان می دهد. همچنین در هفته اول شروع علائم که بیشترین تراکم ویروس را در بدن داریم شانس مثبت شدن نتیجه وجود دارد. یافتن ویروس در ادرار ومدفوع بیمار در هفته دوم اتفاق می افتد. در خصوص تست آنتی بادی ها باید سه هفته از علائم بیماری گذشته باشد تا بررسی ها نتایج مفیدی ارائه دهند.

آزمایش های خانگی کرونا قابل اطمینان است؟

وی در خصوص انجام آزمایشات خانگی، اظهار کرد: این آزمایشات خانگی کاملا بستگی به کیفیت آن آزمایشگاه  دارد. نمونه ها باید در دمای یخچال انتقال پیدا کند، اگر نمونه گیر مهارت لازم را در گرفتن نمونه داشته باشد و نمونه را به سرعت به آزمایشگاه منتقل کند و در باکس یخ دار نقل وانتقال را انجام دهد قابل اعتماد هستند. این قابل اطمینان بودن شامل انجام درست فرآیند آزمایش و رعایت استاندارهای لازم نیز می شود.

ایسنا

کلید واژه :

تست IgG

،

تشخیص

،

کرونا

،

بازدهی

ثبت نظرات
captcha