کد خبر : ۳۴۷۹۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چه خبر از پسماندهای کرونایی در یزد؟

در حالی که نگرانی دفع و حذف پسماندهای کرونایی در کشور بیش از پیش افزایش یافته، مسئولان یزدی در این باره به مردم اطمینان خاطر می دهند.

چه خبر از پسماندهای کرونایی در یزد؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کرونا علاوه بر مشکلات متعددی که به همراه داشت، نگرانی پسماندهای زیست محیطی را بیش از قبل افزایش داد؛ پسماندهایی بهداشتی که حامل بیماری کرونا هستند و از همه مهمتر ماسک ها و دستکش هایی که در سطح شهر رها می شوند و این روزها حرف و حدیث هایی مانند استفاده دوباره ضایعاتی ها و کودکان کار از آن ها نیز نگرانی مربوط به چنین پسماندهایی را افزایش داده است.

«نیره پورملایی» درباره اقدامات نظارتی اداره کل محیط زیست بر مدیریت پسماندهای ویروس کرونا، می گوید: علاوه بر مکاتبات مختلف، بخشنامه های سازمان متبوع در زمینه نظارت بر مدیریت صحیح پسماندهای پزشکی و وابسته، به ویژه در مراکزی که بیماران کرونایی تحت مداوا هستند، ارسال و فرایند مدیریت پسماند و نظارت مضاعف برای اجرای ضوابط و روش های مصوب مدیریت پسماندهای مذکور به خصوص در زمینه انجام فرآیند بی خطرسازی صحیح از سوی سیستم های موجود در مراکز درمانی، مورد تاکید است.

وی با بیان این که مدیریت پسماند یکی از مهمترین دغدغه های محیط زیست استان محسوب می شود، اظهار می کند: رعایت ضوابط زیست محیطی و اصول دفع و دفن زباله از الزامات محیط زیست به شمار می رود لذا این موضوع از طریق کارگروه مدیریت پسماند استان و تعامل و هماهنگی با مقامات عالی استانی تا حصول نتیجه نهایی پیگیری خواهد شد و مراکز بهداشت، مراکز درمانی و شهرداری ها نیز باید از اقدامات به عمل آمده در زمینه وضعیت مدیریت پسماندهای پزشکی و عفونی در شرایط خاص کنونی به صورت مستمر گزارش ارائه کنند.

مدیر کل محیط زیست استا در ادامه با اشاره به نظارت هاس سختگیرانه تر در این رابطه با شیوع بیماری کرونا، تصریح می کند: هر تولیدکننده ی پسماند پزشکی، طبق قانون مدیریت پسماندها و آئین نامه اجرایی در این خصوص موظف به بی خطرسازی پسماندهای تولید شده با تاییدیه اداره کل حفاظت محیط زیست است.

18 بیمارستان یزد مجهز به سیستم بی خطرسازی

پورملایی که معتقد است مدیریت پسماندهای بیمارستانی مهم تر از تولید آنهاست و در صورت اجرا نشدن برنامه های ساماندهی پسماندهای بیمارستانی در آینده شاهد تاثیرات مخرب آن روی سلامت انسان ها و محیط زیست خواهیم بود لذا در همین راستا نیز 18 بیمارستان استان به سیستم بی خطرساز پسماندهای عفونی مجهز شده اند.

وی اضافه می کند: این سیستم ها نیز به صورت روزانه صحت سنجی می شوند و ماهانه نیز توسط آزمایشگاه های معتمد همکار و اکیپ های نظارتی این اداره کل مورد سنجش قرار می گیرند و طبق مصوبه کارگروه اجرایی مدیریت جامع کیفیت منابع آب در خصوص ویروس کرونا نیز مقرر شده تا دانشگاه علوم پزشکی نیز همکاری های لازم را با اداره کل حفاظت محیط زیست در خصوص رفع آلودگی فاضلاب های بیمارستانی داشته باشند.

پورملایی در مورد نحوه همکاری و اقدامات شهرداری ها در این رابطه خاطرنشان می کند: طی نامه ای به شهرداری های استان ضمن اعلام پروتکل ها و دستورالعمل های لازم در خصوص مدیریت پسماندهای عفونی در زمان همه گیری ویروس کرونا، تاکید شده تا زباله های حاوی دستکش و ماسک علاوه بر جمع آوری در سطح شهر، در محل دفن زباله ها با رعایت پروتکل های بهداشتی امحا شوند.

وی با تاکید بر ضرورت آموزش های ویژه مختص پرسنل و عوامل امحاکننده و بی خطرسازی پسماندهای عفونی و همچنین آموزش عوامل نقل و انتقال پسماندهای پزشکی به مراکز دفن، می گوید: ضدعفونی و گندزدایی مستمر ماشین آلات اختصاصی حمل و نقل پسماندهای عفونی نیز مورد اهتمام است و علاوه بر آن، بر ضرورت دفن پسماندهای پزشکی و عفونی بی خطر شده و پوشش کامل آنها با آهک و مواد گندزدا در محل گود و ترانشه های مجزا جهت دفن و سپس پوشش کامل به وسیله خاک به صورت روزانه کنترل می شود.

شهرداری های استان زیر ذره بین محیط زیست

مدیر کل محیط زیست استان با تاکید بر اهتمام این اداره کل بر نظارت کامل بر مسئله مدیریت پسماندهای کرونایی، تصریح می کند: این اداره کل بر اساس رسالت سازمانی خود به عنوان ناظر عالی در این  موضوع نهایت تلاش و همت خود را در بحث نظارت انجام و عملکرد بی خطرسازی ها را به صورت ماهیانه مورد پایش و آنالیز قرار داده و گزارش های مربوطه را به صورت فصلی به سازمان متبوع ارائه می کند.

وی با اشاره به موارد ناچیز و محدود کوتاهی در زمینه مدیریت پسماندهای کرونایی در یزد، اظهار می کند: خوشبخانه در اکثر موارد، عملکرد بی خطرسازی بیمارستان ها مناسب ارزیابی شده و در موارد معدودی که خلاف آن ثبت شده نیز بلافاصله گزارش مربوطه به بیمارستان و ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد برای پیگیری و رفع نقص موجود ارسال شده و در شهرستان ها نیز عملکرد به همین منوال دنبال می شود.

پورملایی در ادامه خاطرنشان می کند:شهرداری های اتان نیز در خصوص جمع آوری، حمل و دفن پسماندها، بر پایه رعایت موازین بهداشتی اقدام می کنند و عملکرد آن ها مورد بررسی و کنترل قرار می گیرد.

یکی از نگرانی های اخیر کشور در زمینه پسماندهای کرونایی، استفاده دوباره برخی از سودجویان به ویژه ضایعاتی ها از ماسک های مصرف شده است، به طوری که این نگرانی در یزد مهاجرپذیر و با جمعیت تعداد قابل توجهی از اتباع خارجی فعال در حوزه ضایعات و کودکان کار شدیدتر به نظر می آید.

تاکنون گزارشی در مورد استفاده مجدد ماسک نداشتیم

«حسین صالحیان» معاون خدمات شهری شهرداری یزد در این باره در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به مدیرت پسماندهای کرونایی به خصوص جمع آوری ماسک های استفاده شده از سطح شهر، اظهار می کند: ماسک های مصرف شده در سطح شهر، این نگرانی را به وجود آورده اند که مجدداً از سوی برخی سودجویان استفاده شوند که در رابطه شهرداری نظارت های خود را افزایش داده است.

وی با بیان این که شهرداری در زمینه جمع آوری سریع ماسک ها و پسماندهای کرونایی از سطح شهر اقدام می کند، می گوید: نظارت بر جمع آوری پسماندهای کرونایی به خصوص ماسک های مورد استفاده از سطح شهر افزایش یافته تا مردم در این باره نگرانی نداشته باشند، هرچند که تاکنون نیز گزارشی از چنین مواردی در یزد ارائه نشده است.

معاون شهردار به اهمیت فرهنگ سازی شهرداری به خصوص سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری در این باره تاکید و بیان می کند: مهمترین مسئله در این رابطه، آموزش شهروندی و ارتقای اگاهی جامعه نسبت به حذف پسماندهای کرونایی و رفع چنین مسائلی است.

شهرداری یزد صدرنشین آگاه سازی و فرهنگ سازی کرونا

«حمید زارع هرفته» رییس ستاد شهروندی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری یزد نیز با بیان این که از زمان شیوع کرونا تاکنون اقدامات قابل توجهی در زمینه آگاه سازی شهروندان انجام شده است، اظهار می کند: در زمینه آموزش و فرهنگ سازی رعایت نکات بهداشتی به خصوص دفع صحیح پسماندهای کرونایی مانند ماسک، فعالیت های آموزشی زیادی در یزد انجام شده است.

وی با بیان این که این فرهنگ سازی و آموزش ها همچنان تداوم دارد، عنوان می کند: هر چند مشخصاً در مورد مقوله معدوم کردن ماسک های استفاده شده با راهکارهایی که مانند قیچی و پاره کردن آن که بعضاً مطرح می شود، اقدام نشده اما اطلاع رسانی در رابطه با دفع صحیح ماسک های استفاده شده بسیار گسترده و مدام بوده است.

زارع در پایان نیز به صدرنشینی شهرداری یزد در کشور در زمینه اطلاع رسانی و فرهنگسازی گسترده و مداوم در فضای شهری و فضای مجازی اشاره می کند و می گوید: خوشبختانه در حال حاضر نیز شاهد تداوم این آگهی بخشی وی ژه کرونا در یزد هستیم.

ایسنا

کلید واژه :

پسماندهای کرونایی

،

یزد؟

ثبت نظرات
captcha