کد خبر : ۳۴۷۹۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هزینه بستری بیماران کرونایی در بخش دولتی چه قدر است؟

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: افرادی که از راه نظام ارجاع در بیمارستان بستری می شوند ۵ درصد از کل هزینه و افرادی که بدون نظام ارجاع بستری می شوند، ۱۰ درصد کل هزینه را پرداخت می کنند.

هزینه بستری بیماران کرونایی در بخش دولتی چه قدر است؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر قاسم جان بابایی در مورد استان هایی که بیماری در آن ها رو به افزایش است، اظهار کرد: در این استان ها مانند استان های خراسان رضوی، مازندران و فارس نمی دانیم که پیک بیماری چه زمانی خواهد بود و بستگی به رفتار مردم و رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی دارد تا چرخه انتقال ویروس را به حداقل برسانند.

وی افزود: گاهی متأسفانه در برخی استان ها مشاهده می کنیم که همه مردم از ماسک استفاده نمی کنند و در برخی از شهرها، کمتر از ۵۰ درصد مردم از ماسک استفاده می کنند و در برخی مناطق هنوز شاهد برپایی مهمانی های خانوادگی هستیم و وقتی در چنین شرایطی باشیم، نمی توانیم پیش بینی کنیم که میزان بار بیماری ها چه مقدار است، چون وابسته به رفتار های مردم است.

روند افزایشی کرونا در سه استان فارس، مازندران و خراسان رضوی

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: متأسفانه در سه استان خراسان رضوی، فارس و مازندران روند بیماری کرونا رو به افزایش است و فعلاً برای تخت های بستری در این استان ها و همچنین تهران مشکلی نداریم. در این استان ها فعلاً ظرفیت بستری بیماران وجود دارد، اما به صورت نامحدود تخت بیمارستانی در اختیار نداریم بنابراین مردم باید مراعات کنند تا از ظرفیت های موجود و تجربه چندین ماهه همکاران ما، استفاده کنیم.

هدف ما کاهش ابتلا و مرگ ومیر بیماران است

جان بابایی یادآور شد: علیرغم اینکه تعداد موارد ابتلا به کرونا افزایش یافته، اما مرگ ومیر بیماران، به همان نسبت افزایش پیدا نکرده و تا حدی مدیریت زیادی در این عرصه اتفاق افتاده که ناشی از زحمات همکاران خستگی ناپذیر ما بوده است، اما هدف اصلی ما غیر از کاهش ابتلا به ویروس، کاهش مرگ ومیر بیماران است و تمام تلاش ما در حوزه درمان، به حداقل رساندن مرگ ومیر بیماران است.

وی گفت: از مردم خواهش می کنیم که مراعات کنند تا موارد محدودتری نیاز به خدمات درمانی و بیمارستانی داشته باشند که در این صورت، قطعاً مراقبت ها، کیفیت بالاتری خواهند داشت. در حال حاضر مشکلی در تخت های بیمارستانی نداریم و در حوزه تخت های ویژه با کمکی که با موافقت مقام معظم رهبری از طریق دولت اختصاص داده شده و با اقدامات شرکت های دانش بنیان در تأمین تجهیزات به ویژه دستگاه های کمک تنفسی، مشکل نگران کننده ای نداریم.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در خصوص تأمین و تقویت نیروی انسانی، قدری نگرانی داشتیم تا بتوانیم ذخیره ای از نیروی انسانی را آزاد کنیم. خوشبختانه به جمع بندی رسیدیم و با دستور وزیر بهداشت و همراهی و همکاری معاونت آموزشی وزارت بهداشت، مصوبات خوبی در این حوزه داشتیم که به زودی ذخیره ای از نیروی انسانی را در همه رده ها آزاد می کنیم تا نیرو های تازه نفس در کنار همکاران قدیمی تر بتوانند در محیط، خدمت رسانی کنند و کمتر شاهد اثرات فرسایشی نیروی انسانی باشیم.

در صورت نیاز، ظرفیت همه بیمارستان برای پذیرش بیماران کرونایی اختصاص می یابد

جان بابایی اظهار داشت: همه بیمارستان ها آماده باش هستند، اما بیمارستان هایی که در حوزه کرونا فعالیت داشتند بیشتر اقدام به پذیرش بیماران کووید ۱۹ می کنند، اما در صورت نیاز، ظرفیت همه بیمارستان ها به طور کامل برای پوشش بیماران کووید ۱۹ اختصاص می یابد و حتی از ظرفیت های بخش خصوصی نیز می توانیم استفاده کنیم.

امکان درمان کرونا در بخش خصوصی

وی اضافه کرد: اگر بیماران در تهران تمایل داشته باشند و یا تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار داشته باشند در صورت تمایل می توانند از خدمات بخش خصوصی برای خدمات بستری کرونا استفاده کنند البته این توزیع باید از طریق مرکز هدایت عملیات بحران تهران و با مسئولیت چرخشی یکی از معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی تهران، انجام شود و اگر برخی بیماران تمایل به استفاده از خدمات بخش خصوصی داشته باشند از این مسیر باید اتفاق بیفتد تا مردم از مراکز مورد تایید ما، خدمات مورد نیاز را دریافت کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص درخواست برخی دانشگاه ها برای کار داوطلبانه در حوزه درمان و بخش های کرونا، گفت: هر نیرویی را نمی توانیم برای بخش های کرونا در بیمارستان ها استفاده کنیم و باید دوره مهارتی را گذرانده باشند. با دستورالعمل جدیدی که با راهنمایی و همراهی معاونت آموزشی وزارت بهداشت تهیه کرده ایم و مورد تایید وزیر بهداشت نیز قرار گرفته، ظرفیت بسیار مناسبی از نیروی انسانی در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار می گیرد و می توانیم نیرو های تازه نفسی در حوزه پرستاری، پزشک عمومی و متخصص داشته باشیم.

جان بابایی افزود: خودمان هم می دانیم که مهم ترین نقطه ای که باعث نگرانی می شود، نیروی انسانی و آن هم به دلیل طولانی شدن مدت شرایط اپیدمی این بیماری و حالت فرسایشی بودن آن بود که خوشبختانه با تمهیدات اندیشیده شده، این نگرانی به حداقل خواهد رسید.

تغییراتی در آزمون دستیاران سال چهارم ایجاد خواهد شد

وی گفت: تغییراتی در آزمون دستیاران سال چهارم ایجاد خواهد شد که امتحان بورد آن ها به تأخیر بیفتد و در روز های آینده، زمان آن به صورت رسمی اعلام خواهد شد. امسال باید حداقل سه ماه زودتر از هرسال، سه هزار نفر از نیرو های متخصص را در کشور توزیع کرده و از نیرو های پرستاری استفاده و سایت ثبت نام پزشکان برای اعزام به استان ها را بازکنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: قرار نیست هیچ امتحان و آزمونی در گروه علوم پزشکی حذف شود فقط امتحان بورد مقداری با تأخیر برگزار می شود که زمان آن به صورت رسمی توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت اعلام می شود و ممکن است امتحان پره بورد دستیاران زودتر برگزار شود.

ماجرای ابتلای ۵ هزار نفر از پرستاران به کرونا

جان بابایی در خصوص برخی اظهارات مبنی بر ابتلای ۵ هزار نفر از پرستاران به کرونا و مرخصی بودن آن ها، گفت: پرستارانی که به این بیماری مبتلا شده اند از چرخه ارائه خدمت خارج نشده اند بلکه به تدریج به کووید ۱۹ مبتلا شده اند و هر پرستاری که مبتلا می شود، بعد از یکی دو هفته به محل کار خود بازمی گردد و این طبیعی است، چون در خط مقدم هستند و احتمال آلودگی آن ها زیاد است.

وی گفت: دانشجویان سال آخر پرستاری و پرستارانی که منتظر انجام طرح تعهد نیروی انسانی هستند به زودی به نظام ارائه خدمات اضافه می شوند و باید موافقت سازمان برنامه وبودجه را برای استخدام آن ها بگیریم البته از قبل مصوبه استخدام ۱۰ هزار نفر را داریم که امیدواریم با تأمین منابع مورد نیاز، استخدام این پرستاران نیز انجام شود.

سهمیه فرانشیز از بیماران در بخش دولتی دریافت می شود

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص دریافت پول از مردم در بیمارستان های دولتی برای درمان کرونا، گفت: باید سهمیه فرانشیز را از بیماران دریافت کنیم و فراتر از مصوبه قانون و ابلاغ دولت، پولی از بیماران دریافت نمی شود. از بیمارانی که از نظام ارجاع به بیمارستان ها می آیند، ۵ درصد و از بیمارانی که از مسیر غیرارجاع می آیند، ۱۰ درصد به عنوان فرانشیز دریافت می شود.

جان بابایی تصریح کرد: اگر بیماری توان پرداخت هزینه های بیمارستانی در بخش دولتی را نداشته باشد، مددکاری بیمارستان ها به آن ها کمک می کند، اما هیچ هزینه ای به جز فرانشیزی که توسط دولت ابلاغ شده از بیماران دریافت نمی کنیم. افرادی که از نظام ارجاع در بیمارستان ها بستری می شوند، ۵ درصد از کل هزینه ها و افرادی که بدون نظام ارجاع بستری می شوند، ۱۰ درصد کل هزینه ها را پرداخت می کنند که اگر فرد توانایی مالی نداشته باشد، تخفیف هایی با کمک واحد مددکاری بیمارستان ها برای آن ها در نظر گرفته می شود.

دارو هایی که در فلوچارت رسمی کشور ابلاغ شده در تمام بیمارستان ها موجود است

وی در خصوص ملاک توزیع اقلام دارویی و حفاظتی در بیمارستان ها گفت: در کمیته علمی ستاد کرونا، ۴۰ نفر از بهترین اساتید علوم پزشکی کشور حضور دارند. دارو هایی که در فلوچارت رسمی کشور ابلاغ شده در تمام بیمارستان ها موجود است. بنده هفته ای حداقل به دو سه استان سفر می کنم و اولین چیزی که سؤال می کنم، در خصوص وضعیت دارویی بیمارستان ها است.

محدودیت در دارو هایی که در مرحله تحقیقاتی قرار دارند

معاون درمان وزارت بهداشت یادآور شد: دارو هایی که در مرحله تحقیقاتی قرار دارند، محدودیت هایی دارد، چون در فاز تحقیقاتی هستند و باید کار تحقیقاتی مربوط به آن ها تمام شود. در حال حاضر وزارت بهداشت، زیرساخت هایی فراهم کرده که دارو هایی که در فاز تحقیقاتی قرار داشته و احتمال اثربخشی دارند، مواد اولیه آن ها وارد کشور شده و با شرکت های داروسازی مذاکراتی انجام داده که بتوانیم این دارو ها را بعد از پایان مطالعات تحقیقاتی در کشور تولید کنیم.

جان بابایی اظهار داشت: ماهیت ویروس کرونا هیچ فرقی نکرده بلکه افراد میان سال بیشتر در بیمارستان ها بستری هستند. به عنوان نمونه در بیمارستان های استان مازندران یا سایر استان ها نسبت بستری افراد میان سال، بیشتر از گذشته است و این نشان می دهد که نیروی کار و آن هایی که در فضای کسب وکار و جامعه هستند، کمتر پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی را مراعات کرده اند.

افزایش میزان ابتلای کودکان به کرونا در مقایسه با اسفندماه

وی تصریح کرد: میزان ابتلای کودکان به ویروس کرونا نسبت به اسفندماه، مقداری افزایش یافته و این نشان دهنده کاهش حساسیت ها است. حساسیتی که برخی خانواده ها در اوایل بیماری کرونا برای سالمندان و کودکان داشتند، خیلی بیشتر بوده و الآن کاهش یافته و در نتیجه، ابتلای کودکان افزایش یافته است. کودکان زنجیره انتقال ویروس هستند و هر قدر که کودکان کمتر مبتلا شوند، خطر انتقال بیماری کمتر می شود.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: با مراقبت های درست و مناسب در بیمارستان ها، روند مرگ ومیر بیماران کاهش و یا ثابت نگه داشته شده است و در حال حاضر مرگ ومیر بیماران در بیمارستان ها خیلی کمتر شده، چون تیم های پزشکی و درمانی، متبحرتر شده اند و تجربه خیلی خوبی دارند و امکانات زیرساختی بیشتری هم فراهم شده است.

جان بابایی در خصوص تعرفه های آزمایشگاهی برای تشخیص کرونا در کشور، گفت: آزمایش هایی که در بخش دولتی و با تشخیص پزشکان انجام می شود، رایگان است و هزینه های آن به بخش دولتی وارد می شود، اما در برخی از مراکز خصوصی، تخطی وجود دارد که به برخی از آن ها تذکر داده ایم و حتی آن ها را به تعزیرات معرفی کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۱۴ هزار بیمار کووید ۱۹ در کشور بستری هستند، اما بیشتر از ۱۰۰ هزار تخت بیمارستانی در بخش دولتی و بالغ بر ۴۰ هزار تخت بیمارستانی در بخش خصوصی داریم و حدود سه هزار و ۸۰۰ نفر از بیماران نیز در بخش های ویژه بستری هستند.

فردا نیوز

کلید واژه :

هزینه بستری

،

بیماران کرونایی

،

بخش دولتی

ثبت نظرات
captcha