کد خبر : ۳۴۷۹۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ماسک سالم، ماسک ناسالم؟

حتماً شما هم قبول دارید که ماسک دیگر به بخشی از لباس مان تبدیل شده؛ موضوعی که تا همین چند وقت پیش برایمان غیرقابل تصور بود. ماسک را فقط روی چهره برخی از کارکنان بخش صنعت دیده بودیم یا شاغلان در بعضی بخش های تحقیقاتی و کادردرمان، البته برخی هم زمانی که هوای شهرهای بزرگ کشور آلوده اعلام می شد هرازگاهی از ماسک استفاده می کردند.

ماسک سالم، ماسک ناسالم؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،ترانه بنی یعقوب در ادامه گزارشش در روزنامه ایران  نوشت:  کرونا آمد و همه چیز را درباره ماسک تغییر داد. همان طور که بسیاری از مناسبات زندگی مان را عوض کرد، حالا خیلی از ما درگیری روزمره مان شده خرید و انتخاب ماسک و این پرسش که بالاخره ماسک سالم کدام است؟ اینکه بالاخره کدام ماسک می تواند از ما در برابر این ویروس مهلک محافظت کند.

قبل از اینکه به یک کارگاه تولید ماسک برویم و ببینیم اساساً ماسک استاندارد درچه فضایی و چگونه تولید می شود، می خواهم از تجربه ای شخصی هم برایتان بگویم، تجربه ای که شاید خیلی از شما در این مدت با آن روبه رو بوده اید. چند روز قبل برای خرید ماسک به یک داروخانه شیک در مرکز شهر تهران مراجعه کردم. خانم مسئول آنجا برایم توضیح داد که ماسک هایشان را در بسته های پنجاه تایی عرضه می کنند، چرا که نمی خواهند دست با آنها تماسی داشته باشد. یک بسته ماسک پنجاه تایی را به قیمت 125 هزار تومان خریدم و راهی محل کارم شدم. چند دقیقه ای از گذاشتن یکی از ماسک های بسته 50 تایی روی صورتم نگذشته بود که متوجه شدم با کوچک ترین حرکت ماسک روی صورتم پاره می شود. همین طور جریان هوا را از پشت ماسک کاملاً احساس می کردم. آزمایش اینکه ماسک سالم است یا نه، کار سختی نبود. یک فندک را مقابل ماسک روشن کردم و نتیجه مشخص بود با دمیدن اندکی شعله خاموش شد. خیلی زود بسته ماسک را به داروخانه برگرداندم. با اولین گلایه خانم متصدی داروخانه بسته ماسک را از من پس گرفت و پولم را پس داد. اما ماجرا این نبود و باز هم این سؤال پررنگ تر از قبل برایم باقی ماند.

همانجا پرسیدم، بالاخره ما ماسک سالم را باید از کجا تهیه کنیم و ویژگی ماسک سالم کدام است؟ حتی به خانم فروشنده گفتم که اگر من به داروخانه ها اعتماد نکنم، پس دیگر باید به کجا اعتماد کنم و از کجا ماسک بخرم که جوابش این جمله بود: «شما حق دارید. شرکت ها این ماسک ها را به ما می دهند و ما از کیفیت شان بی خبریم!»

بگذارید برگردم به ماجرای اصلی یعنی بازدیدم از یک کارگاه تولید ماسک، همین را برایتان بگویم که بازدید از یک کارگاه ماسک اصلاً کار ساده ای نبود و من با چندین شرکت تولید ماسک تماس گرفتم و هر بار درخواستم برای بازدید رد شد. یکی از آنها دلیلش برای نه گفتن این بود که نمی خواهد خط تولیدش لو برود. دیگری می گفت وزارت بهداشت پروتکل ها ی جدیدی وضع کرده و تا اجرای آنها ورود رسانه ها ممنوع است، اما جواب یکی از مدیران از همه جالب تر بود او به من گفت چند نفر از کارکنانش مشکوک به کرونا هستند و تا جواب تست دوره ای شان نیاید نمی تواند به من اجاره ورود بدهد... در نهایت مسئول ماسک ترمه در کرج قبول کرد از کارگاهش بازدید کنیم. او به ما گفت چند سالی در کار تولید ماسک است و این روزها ظرفیت تولید را افزایش داده. کارگاه او مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه کشاورزی کرج است؛ محیطی بزرگ و با تهویه مناسب. همه 120 زنی که در این کارگاه شاغلند ماسک بر صورت داشتند و با دستکش تمام مراحل تولید ماسک را انجام می دادند. بخشی از کارگاه به تولید ماسک های صنعتی اختصاص داشت؛ همان ماسک هایی که سوپاپ دارند اما به اشتباه به ماسک های فیلتردار معروف شده اند.

بخش دیگر کارگاه هم به تولید ماسک های پزشکی، پرستاری و شهری اختصاص داده شده است. دکتر محمدمهدی شیرمحمدی، مدیر این کارگاه برایم توضیح داد که این ماسک ها تنها مصرفشان در صنعت است و برای همین روی بسته بندی نهایی شان ذکر شده مصرف پزشکی شان ممنوع است.«خیلی از مردم فکر می کردند ماسکی که سوپاپ ندارد یعنی فیلتر ندارد و بی کیفیت است. در حالی که حتی ماسک ان 95 هم می تواند بی سوپاپ و سوپاپ دار باشد که سوپاپ دار آن می تواند مصرف صنعتی داشته باشد یا برای مقابله با آلودگی هوا مصرف شود. اما بدون سوپاپش برای کرونا مناسب است. در این سه چهار ماه تلاش کردیم فرهنگ سازی کنیم که هم مردم عادی و هم مسئولان و تصمیم گیران در این باره متقاعد شوند که ماسک های سوپاپ دار برای بخش سلامت و درمان مناسب نیست و خوشبختانه موفق هم شدیم. ما روزانه و در راستای مسئولیت اجتماعی مان در سطح شهر ماسک رایگان توزیع می کنیم قبلاً وقتی ماسک بدون سوپاپ به مردم می دادیم درخواست ماسک سوپاپ دار می کردند اما الان ماسک های بدون سوپاپ طرفدار بیشتری پیدا کرده.»

دستگاه های تولید ماسک با سر و صدا کار می کنند و مسئول کارگاه نحوه تولید ماسک ها را برایمان توضیح می دهد. در جایی ماسک ها برش می خورند و در قسمت دیگر با دستگاه های مخصوص دوخته می شوند؛ دستگاه هایی که چرخ خیاطی نیستند و با امواج صوتی کار می کنند. چرا که چرخ خیاطی خودش سوراخ هایی در پارچه ایجاد کرده که هوا را وارد ماسک می کند.لایه هایی که در تولید ماسک استاندارد استفاده می شود لایه ملت بلون هستند که برای تولید ماسک در این کارگاه استفاده می شود. این نوع پارچه برای تولید ماسک های بخش پزشکی مناسبند.

ساعت 11 صبح، ساعت ورزش کارکنان است. برخی از کارکنان این کارگاه تحت سرپرستی بهزیستی یا از زنان سرپرست خانوار هستند.کارکنان همگی بیمه اند و دائماً تست دوره ای کرونا می دهند و موظف به رعایت همه پروتکل های بهداشتی هستند. اما به نظر مدیر این کارگاه، ماسک سالم چه ویژگی هایی دارد:«همه چیز بعد از کرونا تغییر کرد، درباره ماسک هم باید دو دوره را در نظر بگیریم قبل از کرونا و بعد از کرونا. من حتی پیش بینی می کنم که برخی استانداردها بعد از این دوره بازنگری خواهد شد. قبل از این شرایط ما به ماسکی سالم می گفتیم که مصرف کننده را از آلودگی محیطی حفظ کند اما امروزه به ماسکی سالم می گوییم که هم مصرف کننده را در برابر کرونا حفظ کند و هم اگر مصرف کننده کرونا دارد یا ناقل است آلودگی را به محیط انتقال ندهد. اما درباره ماسک تأکید می کنم که استفاده از آن واقعاً در این شرایط لازم است چون ناخودآگاه خیلی از ما صورت مان را لمس می کنیم. این باعث می شود کرونا با این لمس کردن وارد بدن مان شود. ماسکی که حتی کیفیت کافی را ندارد می تواند ازاین تماس جلوگیری کند و ترشحات سرفه و عطسه یا شعاع پرتاب را کم می کند. بنابراین همه ماسک ها تا حدی مفیدند اما بستگی دارد چه حد انتظاری از آن داریم و کجا از آن استفاده می کنیم. اما بهترین ماسک بازار یعنی ان 95 و ان 99 هم محافظت کامل از ویروس نمی دهند و نمی توانیم با استفاده از آن به بازار و همه جا برویم. اسم این ماسک ها رویشان است در بهترین حالت 95 درصد می توانند از ورود ویروس جلوگیری کنند و 5 درصد احتمال آلودگی هست. پس فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی در کنار استفاده از ماسک می تواند برای پیشگیری مفید باشد.»

اما مردم چطور می توانند ماسک استاندارد را از غیراستاندارد تشخیص بدهند: «تکنیک های فنی و علمی برای تست ماسک خوب وجود دارد مثل دستگاه های خاص که مردم عادی قادر به استفاده از آنها نیستند. این آزمون ها در کشور ما انجام می شود و مردم می توانند ماسک هایی که این شناسنامه استاندارد را از اداره کل تجهیزات پزشکی گرفته اند تهیه کنند ولی اگر ماسکی این شناسنامه را ندارد هیچ وقت با قطعیت نمی توانیم بگوییم ماسک استانداردی است چون حتی اگر لایه هایش استاندارد باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که آیا در شرایط استاندارد یعنی در اتاق تمیز و شرایط مناسب هم تولید شده... مردم می توانند از تست هایی مثل فوت کردن در شعله استفاده کنند یا اینکه ماسکی را که می خرید با دم و بازدم امتحان کنید. ماسک مناسب روی صورت باز و بسته می شود. یک ماسک استاندارد علاوه بر لایه های مناسب باید روی صورت خوب بنشیند و به اصطلاح محکم شود؛ چون اگر یک ماسک چند صد لایه هم داشته باشد اما روی صورت خوب محکم نشود و نشتی داشته باشد ویروس و آلودگی واردش می شود.»

این کارگاه ماسک قبل ازشیوع کرونا روزانه 6 هزار ماسک تولید می کرد، مسئولان این کارگاه این روزها توانسته اند با تلاش بیشترو افزایش تعداد نیروها روزانه 70 هزار ماسک تولید کنند.مسئولان این کارگاه تأکید می کنند در چهار ماه اخیر شبانه روزی به تولید ماسک پرداخته اند تا نیاز مردم و کادردرمان را تأمین کنند و به عنوان تولیدکننده تلاش می کنند تولیدشان را ادامه دهند تا نیازی به واردات نباشد و کادر درمان و مردم بتوانند از ماسک سالم استفاده کنند. شاید این روزها که همه مان مجبوریم از ماسک استفاده کنیم دست کم تولید ماسک سالم شاید بتواند بخشی از نگرانی مان را برطرف کند تا دائم از خود نپرسیم بالاخره ماسکی که می زنیم سالم است یا ناسالم؟

ایسنا

کلید واژه :

ماسک سالم

،

ماسک ناسالم؟

ثبت نظرات
captcha