کد خبر : ۳۴۷۹۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

«کرونا» ترک تحصیل دانش آموزان را تشدید خواهد کرد

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه وجود ویروس کرونا، ترک تحصیل محصلان را تشدید خواهد کرد، گفت: تعداد دانش آموزان بازمانده از تحصیل خیلی زیاد نیست اما مشکل پیچیده ای است.

«کرونا» ترک تحصیل دانش آموزان را تشدید خواهد کرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در نشست «شناسایی، جذب، آموزش و نگهداشت کودکان بازمانده از تحصیل؛ 6 تا 11 سال در دوره ابتدایی»، ضمن تشکر از حضور نمایندگان دستگاه های مختلف، اظهار کرد: یکی از موفقیت های درخشان جمهوری اسلامی در طی سال های پس از انقلاب، توسعه پوشش تحصیلی و کاستن از فاصله آموزشی بین مناطق شهری و روستایی و همچنین جنسیت های مختلف و اقوام است و این گام مهمی است که در توسعه جهت عدالت اجتماعی برداشته شده است.

وی افزود: اگر بپذیریم که منشا نابرابری های حوزه ثروت، قدرت و منزلت، نابرابری فرصت های یادگیری و آموزش است، ایجاد شرایط تحصیل برای این کودکان می تواند دستاوردهای خوب و قابل قبولی باشد.

وی با اشاره به پیمایشی که از طریق معاونت ابتدایی در خصوص آمار کودکان بازمانده از تحصیل انجام شده است، تصریح کرد: اقدامات پژوهشی آموزش و پرورش و دیگر دستگاه ها نشان می دهد، 50 درصد کودکان بازمانده از تحصیل در اثر عواملی مانند فقر فرهنگی خانواده های کودکان کار، عدم دسترسی به مدرسه و کودکانی که در حیطه استثنایی قرار دارند و ... از آموزش ها جامانده اند؛ لذا این کودکان را می توان تحت حمایت قرار داد.

وی در ادامه گفت: 50 درصد آمار کودکان بازمانده از تحصیل مربوط به کودکانی است که ادامه تحصیل آ نها در خارج از کشور به اطلاع آموزش و پرورش نرسیده است و یا فوت کودک به دلایل مختلف ازجمله عدم حذف یارانه به ثبت احوال اعلام نشده است و لذا این کودکان به عنوان بازمانده از تحصیل ثبت می شوند، درحالی که این طور نیست.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه تعداد دانش آموزان بازمانده از تحصیل خیلی زیاد نیست اما مشکل پیچیده ای است، بر ضرورت انعقاد تفاهم نامه همکاری بین آموزش و پرورش و دیگر دستگاه های دولتی تأکید کرد.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید براینکه مرجع رسمی آمار کشور اداره ثبت احوال است، گفت: سعی داریم در روزهای آتی با راه اندازی سامانه ای بر بستر فناوری اطلاعات در آموزش وپرورش بتوانیم با دستگاه های دیگر ارتباط آنلاین برقرار کنیم تا قادر باشیم اطلاعات ساماندهی شده توسط سازمان ثبت احوال کشور را در کمترین زمان دریافت کنیم.

وی با اشاره به اینکه پدیده ترک تحصیل یک پدیده رایج بوده و قطعاً وجود ویروس کرونا آن را تشدید خواهد کرد، ادامه داد: مدارس و ادارات زیرمجموعه آموزش و پرورش را موظف کردیم به کسانی که قادر به استفاده از گوشی های هوشمند یا اینترنت نیستند از طریق روش های دیگری آموزش دهند. بنابراین باید مطمئن شویم هر کس در هرجایی که هست از خدمات آموزشی بهره می برد و آموزش در هیچ جای کشور متوقف نشده است.

حاجی میرزایی در پایان گفت: هزینه اینترنت فعالیت های آموزشی در سامانه شاد در سال گذشته رایگان بود و امسال هم با توجه به رایزنی های انجام شده قصد داریم آن را رایگان کنیم.

فارس

کلید واژه :

کرونا

،

تشدید ترک تحصیل دانش آموزان

ثبت نظرات
captcha