کد خبر : ۳۴۷۹۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تجربه موفق دانشگاه پیام نور اردبیل در بحث آموزش و آزمون مجازی دانشجویان

رئیس دانشگاه پیام نور استان اردبیل با اشاره به تجربه موفق دانشگاه پیام نور اردبیل در بحث آموزش و آزمون مجازی دانشجویان، گفت: امکان ثبت نام و مهمان شدن دانشجویان سایر دانشگاه ها در کل کشور در دانشگاه پیام نور وجود دارد.

تجربه موفق دانشگاه پیام نور اردبیل در بحث آموزش و آزمون مجازی دانشجویان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رئیس دانشگاه پیام نور استان اردبیل٬محمد فدائیان با بیان اینکه دانشگاه پیام نور تجربه موفقی را در برگزاری کلاسهای مجازی ترم گذشته داشته است، گفت: در ادامه آن هم با تدبیر و دقتی که انجام شد امتحانات پایان ترم هم به صورت غیرحضوری و الکترونیکی برگزار شد.
وی افزود: در حال حاضر در مرحله شروع ترم تابستان هستیم که در سطح کل استان اردبیل به صورت مجازی و الکترونیکی تحت سیستم LMS برگزار و آزمون آن نیز در شهریور ماه به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد.
فدائیان اضافه کرد: این ترم تابستان دانشگاه پیام نور قابلیت این را دارد که دانشجویان از تمام دانشگاههای سطح استان هم به صورت مهمان ثبت نام نمایند و از آموزشهای الکترونیکی ترم تابستان استفاده کنند.
رئیس دانشگاه پیام نور استان اردبیل ادامه داد: با توجه به اینکه سیستم آموزشی دانشگاه پیام نور به صورت فراگیر است، امکان ثبت نام و مهمان شدن دانشجویان سایر دانشگاهها در کل کشور در دانشگاه پیام نور وجود دارد و هر دانشجویی در هر نقطه از ایران باشد، میتواند به راحتی در ترم تابستان در اردبیل مهمان شده و از خدمات آموزشی الکترونیکی برخوردار شود.
وی گفت: برای شروع سالتحصیلی جدید در مهر ماه هم در صورت تداوم وضعیت فعلی، تصمیم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این خصوص برگزاری کلاسها به صورت ترکیبی مجازی و حضوری است؛ بطوریکه بخشی از دروس تئوری و نظری به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد و برخی از دروس که دارای واحد عملی و آزمایشگاهی هستند با رعایت پروتکلهای بهداشتی به صورت گروههای با تراکم کم و در مدت زمان گسترده طول روز برگزار خواهد شد.
عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور استان اردبیل افزود: برای ترم پاییزه مهر ماه نیز امکان ثبت نام برای کلیه دانشجویان سراسر کشور در دانشگاه پیام نور مهیا و آماده شده است.
فدائیان با اشاره به مزایا و معایب آموزش مجازی در دانشگاه پیام نور، گفت: از جمله مزایای آن می توان به الزامی نبودن حضور دانشجو در دانشگاه، برگزاری هوشمند کلاسهای آموزشی و ضبط آن جهت استفاده دانشجویان در ساعات دیگر اشاره کرد. در مورد معایب آن نیز میتوان به عدم حضور دانشجو در کلاس و دانشگاه، قطعی اینترنت در برخی مواقع و عدم دسترسی به اینترنت در برخی از روستاها اشاره کرد، ولی بر اساس تجربهای که ما کسب کردیم مزایای آموزش مجازی بیشتر از معایب آن است.
وی ادامه داد: آزمون الکترونیکی نیز دارای مزایا و معایبی است؛ مزایای آن این است که دانشجو می تواند به راحتی از خانه خودش در آزمون شرکت کند ولی معایب آن نیز این است که کنترل تقلب مشکل است که باید با انجام تمهیداتی این مشکل را به حداقل برسانیم.
رئیس دانشگاه پیام نور استان اردبیل اضافه کرد: برخی از اساتید در این زمینه ابتکاراتی را به خرج داده و برخی از امتحانات را شخصی سازی کردند؛ بطوریکه برای هر دانشجو سئوال جداگانه طراحی شد که بخشی از ارتباط بین دانشجویان که بخواند پاسخ سئوالات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، حذف شد و زمان آزمون نیز به شدت کاهش پیدا کرده است تا فرصت استفاده از منابع دیگر برای دانشجو وجود نداشته باشد تا دانشجو بر اساس آموزهها و توانایی ذهنی خود فرصت پاسخگویی به سئوالات پاسخ دهد.
فدائیان با بیان اینکه ترم گذشته وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، IP تمامی سرورهای دانشگاهی را دریافت و در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار داد تا اینترنت دانشگاه و اینترنت افرادی که به اینترنت دانشگاه و سرور ما وصل می شدند رایگان شود، افزود: برای آن دسته از دانشجویانی که به هر دلیلی دسترسی به کامپیوتر و اینترنت نیز نداشتند، سایتهای کامپیوتری ما فعال بود، ولی خوشبختانه تعداد آنها بسیار کم بود؛ چراکه در قبال حدود 9 هزار دانشجوی پیام نوری در استان، تعداد زیر 10 نفر تعداد بسیار ناچیزی است.
وی با بیان اینکه در دانشگاه های پیشرفته دنیا نحوه ارزشیابی دانشجویان را به یک امتحان و یک نمره خاص معطوف نمی کنند، گفت: در این دانشگاهها، استاد باید دانشجو را در طول دوره تحصیل محک بزند و وضعیت تحصیلی وی را بررسی کند در همین راستا ما از ترم آینده بحث ارزشیابی در طول ترم را خواهیم داشت، یعنی دانشجو از اول که شروع میکند به درس خواندن، استاد باید دانشجو را به چالش بکشد، تکلیف بخواهد و در طول ترم وی را ارزشیابی کند و صرفا دانشجو را به حفظیات سوق ندهیم که ارزشیابی نیز بر اساس آن باشد.
فدائیان تاکید کرد: این مهم باعث میشود دانشجو در طول ترم فعالیت خود را افزایش دهد و این به سمت عدالت آموزشی، ارزشیابی بهتر و درست از دانشجو و افزایش کیفیت آموزشی کمک خواهد کرد.

ایسنا

کلید واژه :

تجربه موفق دانشگاه پیام نور اردبیل

،

آموزش و آزمون مجازی

ثبت نظرات
captcha