کد خبر : ۳۴۷۹۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

عدم رعایت توصیه های بهداشتی و موج دوم کرونا/ مردم مراعات کنند

سمنان- همزمان با آغاز موج دوم کرونا و تعطیلی بیشتر اماکن عمومی مانند باشگاه های ورزشی به نظر می رسد رعایت بیشتر مردم در عدم وخیم شدن دوباره شرایط در استان سمنان بیش ازپیش نیاز است.

عدم رعایت توصیه های بهداشتی و موج دوم کرونا/ مردم مراعات کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  شهرهای استان سمنان دوباره در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند و این یعنی هشدار برای بازگشت شرایط قرمز یا همان وخیم که در چند ماه اخیر با آن دست وپنجه نرم کردیم این یعنی یک گام تا قرنطینه دوباره، تعطیلی همه چیز و فلج شدن دوباره جریان زندگی مردم.

دراین بین اما به نظر می رسد رعایت بیشتر نکات بهداشتی و به خصوص حفاظت فردی در برابر ویروس کرونا می تواند روند قرمز شدن شهرهای استان سمنان را به تأخیر بیندازد. از یک سو باید گفت هم جواری استان سمنان با مراکز تجمع و کانون های شیوع کرونا مانند تهران، قم، خراسان و حتی استان های شمالی کشور، کمی شرایط را در کنترل کرونا دشوار ساخته و از سوی دیگر نیاز به همکاری و همراهی بین مردم و دستگاه های ذی ربط دوباره احساس می شود.

شیوع دوباره کرونا در استان سمنان

مدتی می شود که دوباره آمارهای شیوع کرونا از سوی دانشگاه های علوم پزشکی سمنان و شاهرود به طور رسمی اعلام نمی شود اما آمارهای غیررسمی از بستری شدن ۸۰ نفر تا روز بیست و نهم تیرماه ۹۹ در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان و بستری شدن ۷۱ نفر در شاهرود و میامی خبر می دهند وضعیتی که بی شباهت به روزهای ابتدای اسفندماه ۹۸ نیست.

باید چه کرد تا دوباره شیوع کرونا آن هم از نوع حاد آن که مرگ ومیر بسیاری از مردم استان سمنان را در پی داشت، تکرار نشود. کارشناسان دو گروه را دراین بین مسئول می دانند نخست مسئولان و دولتمردان در تمام ارگان ها و نهادهای مرتبط با حوزه سلامت، جامعه و تصمیم سازان اصلی و گروه دوم مردم؛

رابطه دولت و مردم در کاهش کرونا

علی رضا معصومی جامعه شناس و محقق درباره ارتباط این دو گروه به خبرنگار مهر، می گوید: اگر می خواهیم به قضاوت نزدیک به واقعیت و انصاف برسیم باید دولت را در دو بخش ببینیم وزارت بهداشت که انصافاً عملکرد بسیار فراتر از انتظاری در حوزه کرونا داشت و سایر بخش های دولتی و تصمیم ساز که اصلاً آن طور که بایدوشاید نتوانستند در مدیریت شرایط موفق عمل کنند.

معصومی بابیان اینکه فداکاری های پرسنل درمان و بهداشت بسیاری از کاستی های دیگر بخش های دولتی را پوشش داد اما ناکارآمدی بسیاری از ارگان ها و ادارات در دوران کرونا به رخ مردم کشیده شد اداراتی که کرونا ثابت کرد اصلاً بودن و نبودنشان فرقی به حال مردم نداشته است.

وی عجله در اعلام وضعیت سفید، اجبار دانشگاه های علوم پزشکی به ندادن آمار به مردم و رسانه ها، عادی سازی شرایط، عدم مهیاکردن زیرساخت ها در روزهایی که جامعه سفید شده بود و بهترین فرصت برای ریکاوری جامعه بود چراکه می دانستیم کرونا همچنان وجود دارد، بازگشایی استخرها، تالار عروسی، باشگاه های ورزشی و سینماها و … با علم به اینکه می تواند شرایط را بد جلوه دهد، اصرار ورزیدن بر ادامه کار کارخانه ها و مراکز تجمع و دیگر موارد را در زمره اشتباهات دولت دانست و افزود: این اقدامات سبب شد تا کادر درمانی هر چه رشته بودند پنبه شود.

کارهایی که دولت نباید انجام می داد

این کارشناس بابیان اینکه دومین موضوعی که به نظر می رسد دولت نباید آن را انجام می داد اعلام همگانی وضعیت رنگ ها در شهرها بود، گفت: وضعیت های قرمز و زرد و … تنها شاخص هایی برای تصمیم سازی در حوزه های بالادستی است و بیان آن به جامعه سبب شد تا مردم وضعیت سفید را به مثابه اتمام کرونا در نظر بگیرند و رعایت ها کم شود تا جایی که پس از ماه رمضان بیش از ۸۰ درصد جامعه حتی ماسک هم نمی زدند. از سویی دولت از زمان به دست آمده در دوران سفید شدن شهرها برای بهبود زیرساخت ها بهره نبرد و برای مثال حتی نتوانست تاکسی رانی را سامان دهد.

معصومی با اشاره به شائبه های متفاوت درزمینهٔ داروهای درمانی به مثابه دیگر ایرادی که در کرونا پدید آمد، ابراز کرد: مردم به واقع دیگر از اخبار گوناگون خسته شده اند یک روز اعلام می شود درمان کرونا رسید روز دیگر می گویند محققان فلان کشور دارویی ساخته اند روز دیگر همان دارو تکذیب و نقض می شود روز بعد نام دارویی جدید به میان می آید درنتیجه مردم سردرگم هستند به نظر می رسد دولت اگر تمرکزش را روی مدیریت شرایط فیزیکی جامعه مانند بهبود وضعیت تاکسی ها، جلوگیری از تراکم در مراکز شهرها، نرده کشی در برخی مناطق و … می گذاشت نتیجه بهتری دست می داد.

روزهای پیش رو حساس هستند

دکتر اسماعیلی از پزشکان استان سمنان اما نظری دیگر دارد، وی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، می گوید: اینکه در این ماه ها چه گذشته و چه کسی مقصر است اهمیتی ندارد امروز باید به روزهای پیش رو به خصوص زمستان سخت ۹۹ فکر کرد که امکان همه چیز وجود دارد.

اسماعیلی بابیان اینکه مدیریت شرایط پیش رو از طریق دولت و مردم مهم ترین اصلی است که امروز رسانه ها باید به آن بپردازند، تأکید کرد: روند کنترل کرونا با رعایت مردم و آگاهی عمومی خوب پیش رفت اما باید در نظر داشت که ویروس هم تغییر رفتار داده بود و ظاهراً کمی ضعیف تر شده بود حتی در ماه گذشته به شکل التهاب های گوارشی ضعیف هم بروز کرد پس همه موفقیت ها را هم نباید به عملکرد جامعه و دولت ارتباط داد این را می گویم تا به این هشدار برسم که اگر رعایت مردم و مدیریت بهتر مسئولان نباشد دوباره به مشکلات عدیده ای بر خواهیم خورد.

وی می افزاید: درست است که هنوز نمونه ای از ابتلای دوباره فرد به کرونا گزارش نشده اما گمانه زنی ها دراین باره نیز ادامه دارد درنتیجه نباید با خیال راحت درباره رفتار ویروس در پاییز و زمستان پیش رو قضاوت کرد کرونا نشان داده از دیگر هم خانواده های خود اگر نگوییم قوی تر، بلکه مقاوم تر است و همین علت سبب شده تا در یافتن قطعی درمان آن عاجز باشیم پس هنوز هم باید اصل را بر پیشگیری قرارداد که در آن رفتار همگانی جامعه اصلی سرنوشت ساز است.

ماسک و دستکش الزامی است

این پزشک بابیان اینکه امروز باید دوباره استفاده از ماسک و دستکش، ضدعفونی دست ها نشستن آن ها، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، تعطیلی فوری اماکن تجمع، ساماندهی حمل ونقل و تاکسی های درون شهری، قطارها، اتوبوس ها، بانک ها و ادارات، داروخانه ها و دیگر مراکزی که ریسک ابتلای بالایی دارند صورت گیرد تا بتوانیم در راستای پیشگیری موفق تر عمل کنیم.

اسماعیلی ادامه می دهد: برخی تحقیقات از کانادا و ایتالیا نشان می دهد هر فرد کرونایی می تواند سه الی چهار نفر دیگر را مبتلا کند در مقایسه با آنفولانزا که هر نفر می توانست یک نفر را مبتلا کند این موضوع قابل توجه به نظر می رسد درنتیجه از دیدار به خصوص با سالمندان باید پرهیز کرد. فاصله را با افرادی که سابقه بیماری قلبی، تنفسی، عروق، کلیه و بیماری های خاص و دیابت و … دارند می بایست رعایت کرد و درنهایت اصول حفاظت فیزیکی را بار دیگر تبیین کرد.

وی می افزاید: الزام استفاده از ماسک در اماکن عمومی طرح خوبی است که دولت مصوب کرده اما موضوع مهم تر از مصوب کردن طرح ها این است که ما بتوانیم آن را به بهترین نحو اجرا کنیم. از سوی دیگر می توان الگوهای مقابله در کشورهایی مانند نیوزیلند را بومی سازی کرد کشوری که هفته پیش جشن اتمام کرونا را گرفت.

تعطیلی اماکن

ورزش و جوانان باشگاه ها و اماکن ورزشی را تعطیل کرد از سوی دیگر فعالیت های فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی و کتاب خانه های عمومی نیز تعطیل شدند و این ها دوباره نشان می دهد که مسئولان برای کنترل شرایط کرونایی اقدامات خوبی را در دستور کاردارند از روز بیست و هفتم تیرماه ۹۹ در بسیاری از شهرهای استان سمنان ضدعفونی معابر و پارک ها توسط شهرداری ها شروع شده و گمان می رود با تداوم شرایط این موضوع با حضور گروه ها جهادی در سطح جامعه دوباره رونق بگیرد.

موضوع قابل توجه اما این است که ایام محرم، سالگرد گرامی داشت دفاع مقدس، دهه ولایت و امامت نیز نزدیک است و به نظر می رسد اجتماعات مرتبط با آئین معنوی و مذهبی در سطح استان سمنان در کنار بازگشایی مدارس و دانشگاه ها رواج خواهد یافت اما نکته ویژه در این ایام الزام به رعایت مسائل بهداشتی است.

الزام رعایت بهداشت واجب است

نماینده ولی فقیه در استان سمنان و عضو خبرگان رهبری در نشست تبیین برنامه های غدیر و دهه امامت و ولایت از کسانی که کمیته بهداشت را مقصر تعطیلی حسینیه ها، مصلاها و … می دانند انتقاد کرد و با خطا دانستن این نوع برخورد گفت: این نوع صحبت ها که کمیسیون بهداشت چرا به مکان هایی مانند مصلاها تأکید کرده درست نیست و این نوع ادبیات را نمی پسندم.

آیت الله سید محمد شاهچراغی گفت: ما تابع دستورات ستاد بهداشت هستیم و نمی توانیم یک قدم از تصمیمات آن جلوتر یا عقب تر باشیم زیرا رهبر معظم انقلاب اسلامی این امر را مورد تأکید قرار داده اند هرچه ستاد بهداشت گفت باید اطاعت کرد و لذا در اعیاد غدیر باید این موضوع در دستورکار باشد از سوی دیگر اگر قرار است جمعی مذهبی در اعیاد غدیر داشته باشیم حتماً باید رعایت مسائل بهداشتی صورت گیرد.

وی درباره برنامه های معنوی این ایام گفت: خرج های خوبی در اعیاد غدیر در سطح استان برگزار می شود حتی کسانی هستند که خرج های ی مانند اطعام چند صد نفر را در سال های قبل بر عهده داشته اند امسال اما همه کمک ها باید گردآوری و با کمک نهادهایی مانند سپاه به صورت یکپارچه بین همه مردم و نیازمندان توزیع شود و کسی جا نماند تا بتوانیم به ندای رهبر معظم انقلاب اسلامی لبیک گفته و از ظرفیت های خوبی که داریم نیز بهره ببریم.

این سخنان اما حجت را بر مردم تمام و اهمیت رعایت مسائل بهداشتی را دو چندان می کند همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز حتی در دیدار ویدئوکنفرانسی و از راه دور با نمایندگان مجلس و حتی در مکانی که تجمعی هم وجود نداشت از ماسک استفاده کردند.

نقش حساس مردم

دراین بین اما نقش مردم چیست؟ دیگر پزشک استان سمنان درباره این موضوع معتقد است: مردم نقشی مهم دارند زیرا تصمیمات دولت بدون مشارکت مردم فایده ای نخواهد داشت به نظر می رسد امروز مسئولیت مدنی مردم بیش از هر زمانی است و باید این موضوع را در نظر داشت که مردم یک جامعه مانند دانه های زنجیری هستند که هر کدام جایگاهی دارند و البته نقشی در همبستگی این زنجیر پس باید گفت حتی کوچک ترین افراد نیز در این برهه حساس نقشی حیاتی دارند.

امیر رضا محمدی در گفتگو با خبرنگار مهربا تأکید بر ضرورت رعایت بهداشت فردی در کنار رعایت مسائل اجتماعی مانند استفاده از ماسک و دستکش، ابراز داشت: کافی است که مردم برای کارهای ضروری از خانه خارج و از حضور در گردهمایی ها، عروسی ها، عزاداری ها، مراکز تجمع، مهمانی ها و … پرهیز کنند امروز به لطف فناوری نیاز به بانک ها نیز به حداقل رسیده و می توان گفت عدم حضور غیر الزامی در جامعه می تواند بهترین راهکارها باشد.

وی افزود: رسانه ها نیز نقشی حساس دارند به نظر می رسد مردم هنوز خطر کرونا را درک نکرده اند کافی است یک بار فقط درباره عملکرد دستگاه وینلاتور اکسیژن برای مردم توضیح شفاف داده شود که این دستگاه دارای چه شرایط دشواری برای بیماران است تا همین امر سبب شود بسیاری از مردم کرونا را جدی بگیرند از سوی دیگر کافی است مردم به این جمله بیندیشند که چون من خانواده ام را دوست دارم پس رعایت می کنم.

باید مراقب بود

موج دوم کرونا زودتر از پیش بینی مسئولان به استان سمنان بازگشت تا دوران سفید شدن شهرهای این استان کوتاه باشد. برخی پیش بینی ها حاکی از بازگشت کرونا در اواخر شهریور و اوایل پاییز خبر می داد اما به نظر می رسد شرایط برگشته است.

امروز اما چالش هایی پیش روی استان وجود دارد آئین های معنوی و مذهبی، بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و مراکز اداری در کنار سیستم های عمومی چون ادارات، حمل ونقل و … که درنهایت باید دید مسئولان و مردم چطور با تعامل خود از پس این مشکلات نیز بر خواهند آمد.

مهر

کلید واژه :

عدم رعایت توصیه های بهداشتی

،

موج دوم کرونا

ثبت نظرات
captcha