کد خبر : ۳۴۷۸۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

طرح تحقیقی پژوهشی ابتلای مجدد بیماران به کووید _ ۱۹ در زنجان انجام می شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: در زمان حاضر این استان ابتلای دوباره یک فرد به بیماری کووید _ ۱۹ را به عنوان طرح…

طرح تحقیقی پژوهشی ابتلای مجدد بیماران به کووید _ ۱۹ در زنجان انجام می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر محمدرضا صائینی افزود: به لحاظ تئوری احتمال ابتلای مجدد یک بیمار کووید - ۱۹ بهبود یافته به این بیماری وجود دارد و در این میان بررسی ها نشان می دهد که ایمنی در بدن این افراد ایجاد نمی شود یا ایمنی ایجاد شده در افراد دائمی نیست.

به گفته این مسؤول، هر چند با ارائه مطالب یاد شده، هنوز برای قضاوت اینکه آیا یک فرد گرفتار دوباره به این بیماری مبتلا می شود یا خیر زود است و در این خصوص به مطالعات بیشتری نیاز دارد.

وی اضافه کرد: بر این اساس این استان طرح پژوهشی ابتلای مجدد یک فرد به بیماری کووید - ۱۹ را به عنوان طرح پایلوت کشور انجام می دهد که چنین مساله ای برای مردم استان بسیار خوب است.

صائینی افزود: به دلیل آنکه میزان آنتی بادی پایداری ایمنی و نیز میزان ایمنی بدن را مشخص می کند، که در این ارتباط تست سرولوژی را دانشگاه علوم پزشکی استان برای گروه های هدف با هدف ایمنی دائمی بصورت رایگان انجام می دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ادامه داد: بررسی های جهانی  نشان می دهد ایمنی دائمی در یک فرد بهبود یافته کرونایی دائمی نیست و تاکنون موردی از ابتلای مجدد یک فرد بهبودیافته از بیماری کووید - ۱۹ در این استان مشاهده و ثبت نشده است.

وی  اظهار داشت: با اجرای چنین طرح تحقیقاتی مهم در این استان امیدواریم طی سه ماه آینده جواب قطعی را در این ارتباط به کشور و جهانیان اعلام کنیم.

صائینی با بیان اینکه پژوهشگران کشورمان نیز همانند سایر کشورها برای تولید واکسن کووید -۱۹ تلاش می کنند افزود: ویروس  کرونا خاص و پیچیده بوده و در این میان تولید واکسن فرآیند طولانی مدت را می طلبد.

وی یادآوری کرد: تا کنون واکسن های تولیدی پس از طی مراحل تست حیوانی وارد مرحله انسانی شده و در افراد داوطلب مورد آزمایش قرار گرفته است و با این روند می توان گفت در سال جاری دسترسی به واکسن این بیماری مقدور نخواهد بود.

این مسؤول ادامه داد: بررسی ها بیانگر آن است که با توجه به تداوم بیماری کووید- ۱۹ در فصول پاییز و زمستان شدت بیشتری خواهد داشت و بنابراین باید تدابیر و اقدامات لازم برای  روزهای در پیش اندیشیده شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان تاکید کرد: حضور در مراسم عروسی، ترحیم، جشن تولد و حتی مهمانی های خانوادگی عامل ابتلای اغلب زنجانی ها به بیماری کووید - ۱۹ بوده و تا کنون به صوررت اختصاصی از طریق مراکز کارگاهی و کارخانجات استان ابتلایی گزارش نشده است.

وی خاطرنشان کرد: اصول اولیه مقابله با کرونا، حفاظت فردی و استفاده از ماسک به صورت ۲ طرفه، ضدعفونی و شستشوی مکرر دستها توسط و اجتناب از حضور در مراکز تجمعی به ویژه در مکان های مسقف است.

صائینی با اشاره به اینکه عمر ماسک های یکبار مصرف حداکثر چهار ساعت است، افزود: استفاده صحیح از ماسک در پیشگیری از انتقال بیماری کووید- ۱۹ امری مهم محسوب می شود که برخی ها به نکات دقیق آن توجه چندانی ندارند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۲۷۳ هزار و ۶۵۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و با فوت ۲۰۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۱۴ هزار و ۱۸۸ نفر رسید.

سیما سادات لاری روز یکشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۷ تیر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۱۸۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۳۲۴ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۷۳ هزار و ۶۵۶ رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۰۹ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری تاکنون به ۱۴ هزار و ۱۸۸ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۲۳۷ هزار و ۷۸۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. همچنین ۳۵۵۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری بیان کرد: تاکنون دو میلیون و ۱۴۸ هزار و ۹۹۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: همانند روزهای گذشته استانهای آذربایجان شرقی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، گلستان، مازندران، کرمان و فارس در وضعیت قرمز قرار دارند.

ایرنا

کلید واژه :

طرح تحقیقی پژوهشی ابتلای مجدد

،

کووید

،

۱۹

،

زنجان

ثبت نظرات
captcha