کد خبر : ۳۴۷۸۹۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چه عواملی روی بقای ویروس در محیط بسته تاثیر می گذارد؟

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: برای بقای ویروس در هوای اتاق یا فضای بسته یا جایی که نور خورشید وجود دارد، عوامل متعددی چون میزان تابش اشعه خورشید، رطوبت و دمای هوا تاثیرگذارند.

چه عواملی روی بقای ویروس در محیط بسته تاثیر می گذارد؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسعود ضیایی در مورد نحوه محاسبه میزان ماندگاری ویروس کرونا در هوا و بر روی سطوح، اظهار کرد: اکنون براساس یافته های جدید می دانیم این ویروس می تواند برای مدتی در هوا معلق بماند و این امر نشان دهنده ضرورت استفاده از ماسک است.

وی افزود: براساس تحقیقات جدید، افراد برای در امان ماندن از ویروس کرونا باید حتی در محیط های باز و در بسته کم جمعیت نیز ماسک بزنند.

این متخصص عفونی بیان کرد: تحقیقات جدید نشان داده ویروس می تواند تا مدتی در هوا در فاصله نزدیک فردی که ترشحات از او آزاد می شود، معلق بماند.

ضیایی با بیان اینکه عوامل متعددی در باقی ماندن ویروس بر روس سطوح و هوا تاثیر دارند، ادامه داد: برای بقای ویروس در هوای اتاق یا فضای بسته یا جایی که نور خورشید وجود دارد، عوامل متعددی چون میزان تابش اشعه خورشید، رطوبت و دمای هوا تاثیرگذارند.

وی اظهار کرد: سایتی با آدرس sars _cov_ ۲airboe day calculator  اکنون فعال است که در آن می توان میزان بقای ویروس کرونا را بر اساس میزان دما، میزان رطوبت و  میزان اشعه uv  خورشید محاسبه کرد.

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: براین اساس در این سایت می توان در هر روز خاص در هر شهر میزان بقای ویروس را محاسبه و براساس آن رفتار کرد.

ضیایی یادآور شد: این ویروس برد محدودی به اندازه یک تا یک و نیم متر را داشته و در نتیجه در هوا معلق نمی ماند؛ مگر اینکه لوله گذاری یا ساکشن ترشحات برای بیماران تنفسی انجام شود و آن زمان تبدیل به ذرات ریز شده و حتی تا هشت ساعت در هوا معلق می ماند، می تواند مسافتی را طی کند و باعث آلودگی شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین دلایل شیوع بالای بیماری، جدی نگرفتن مسائل بهداشتی توسط مردم است؛ همچنین به نظر می رسد مردم خسته شده اند و اطلاع رسانی به مردم نیز کاهش یافته است.

وی یادآور شد: اگر مردم خسته شده اند باید بدانند پرسنل درمان نیز خسته تر شده اند، همانطور که در زمان جنگ نمی توان به خاطر خستگی مبارزه را کنار گذاشت، اکنون نیز نباید مراقبت های بهداشتی را کنار بگذاریم.

ایسنا

کلید واژه :

بقای ویروس

،

محیط بسته

ثبت نظرات
captcha