کد خبر : ۳۴۷۸۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رکوردشکنی مصرف برق با تداوم افزایش تداوم گرما /پیک مصرف به 1824 مگاوات رسید

سرپرست شرکت توزیع برق مازندران گفت: پیک مصرف برق در استان در 25 تیر ماه اتفاق افتاده که به میزان یک هزار و 825 مگاوات بوده است

رکوردشکنی مصرف برق با تداوم افزایش تداوم گرما /پیک مصرف به 1824 مگاوات رسید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدحسین اسدی گرجی امروز درباره وضعیت مصرف برق در استان مازندران باتوجه به پیش بینی روزهای گرم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: باتوجه به افزایش دما در هفته جاری و به دنبال آن میزان مصرف بالای برق موجب گذر از پیک مصرف  نسبت به سال گذشته خواهد شد که در این شرایط پیک و افزایش و تداوم گرما رکورد مصرف برق خواهد شکست.

*مدیریت مصرف؛  تنها راهکار برای پایدار ماندن شبکه برق

وی با بیان اینکه تنها راهکار برای پایدار ماندن شبکه برق اصلاح الگوی مصرف و مدیریت مصرف خواهد بود، افزود: در شرایط پیک تمامی نیروگاه ها و منابع تولیدکننده برق با تمام قوا و نهایت کارایی در حالت آماده باش و در مدار قرار دارند که درصورت سقف تامین برق ازطریق نیروگاه ها و عدم رعایت الگوی مصرف مطمئنا در بخش تامین و توزیع برق در شرایط بحرانی قرار خواهیم گرفت.

 

*مصارف برق در مازندران تحت تاثیر لوازم خنک کننده است

سرپرست شرکت توزیع برق مازندران بیان کرد: مصارف برق در استان مازندران در فصل تابستان به شدت تحت تاثیر استفاده مشترکان از لوازم خنک کننده مانند کولرهای گازی و اسپلیت ها است که گواه این مدعا رشد مصرف انرژی روزانه در ایام پیک به میزانی بیش از 3.2 برابر نسبت به ایام عادی سال است.

*شرجی بودن هوا، وارد مدار شدن شالیکوبی ها و مسافران؛ از دلایل ایجاد پیک بار

این مسؤول تصریح کرد: باتوجه به شرایط آب و هوایی ویژه استان مازندران به ویژه سطح رطوبت و شرجی بالا استفاده از لوازم سرمایشی پرمصرف مانند اسپلیت و کولرهای گازی، در این فصل در استان بالا است و همچنین وقوع برخی از بارهای فصلی مازندران مانند بار ناشی از مصارف برق تعداد بسیار زیادی از شالیکوبی ها که بلافاصله بعد از برداشت محصول برنج توسط کشاورزان بر شبکه های برق مازندران تحمیل می شود و در کنار آن حضور مسافران به استان و عدم رعایت الگوی مصرف در زمان سفر یکی دیگر از عوامل ایجاد پیک بار است.

 

اسدی با اشاره به اینکه شرکت برق مازندران در همین راستا برنامه ریزی های لازم را در زمینه مدیریت بار شبکه و کاهش پیک مصرف در دو بخش فنی و غیرفنی انجام داده است، اضافه کرد: به دلیل ایجاد شرایط بهینه و تامین برق مطمئن برای مشترکان با اجرای این برنامه ها و همکاری و مساعدت مردم مطمئنا از این شرایط به خوبی عبور خواهیم کرد.

*آمادگی اکیپ های عملیاتی 

وی یادآور شد: در بخش فنی برنامه های مدیریت بار پست ها و متعادل سازی شبکه برق و افزایش ظرفیت ترانس ها و ایجاد رینگ خطوط در زمینه متعادل سازی بار شبکه به صورت همزمان با اندازه گیری بار پست ها در برنامه های کاهش پیک شرکت براساس زمان بندی آمادگی اکیپ های عملیاتی برای مدیریت کار برنامه ریزی شد.

*هماهنگی با صنایع و ادارات برای تامین برق در زمان اوج مصرف

سرپرست شرکت توزیع برق مازندران ادامه داد: برای تامین برق در زمان اوج مصرف در برنامه های پاسخگویی بار نیز هماهنگی و برنامه های همکاری صنایع و ادارات نیز در برنامه های کاهش پیک شرکت برنامه ریزی شد.

 

این مسؤول اظهار کرد: یکی از موارد مهم در بخش اصلاح الگوی مصرف که بزرگ ترین بخش مصرف برق در استان را تشکیل می دهند بخش مشترکان خانگی است که به دلیل سقف تولید برق درصورت همکاری مشترکان خانگی و برنامه های تشویقی که در قبوض آنان اعمال می شود مطمئنا شرایط تامین برق در زمان اوج مصرف که ساعات 13 تا 17 بوده بهتر و مطمئن تر خواهد بود.

اسدی با اعلام اینکه یکی از خواسته های شرکت توزیع برق از مردم در راستای اصلاح الگوی مصرف عدم استفاده از تجهیزات پرمصرف و کنترل و مدیریت دمای کولرها بین 24 تا 26 درجه است، افزود: ازطریق مدیریت مصرف در زمان پیک هم در بخش اقتصادی و هم در بخش تامین برق و رفاه خانواده تاثیرگذار می تواند باشد.

وی اضافه کرد: در بخش برنامه های پاسخگویی بار و همکاری صنایع نیز تغییر شیفت و همکاری در زمان اوج مصرف نیز جز برنامه ها و خواسته های شرکت توزیع برق مطابق با بندهای تفاهم نامه همکاری منعقد شده است.

*پیک بار در مازندران به 1826 مگاوات رسید

وی با تاکید بر اینکه پیک شرکت توزیع برق مازندران در تاریخ 25 تیر ماه 1399 اتفاق افتاده که به میزان یک هزار و 825 مگاوات بوده است، خاطرنشان کرد: درصورت عدم رعایت الگوی مصرف بنابر شرایط سقف توان تولیدی برق در کشور با چالش هایی مواجه خواهیم شد.

سرپرست شرکت توزیع برق مازندران در پایان گفت: انتظار می رود که با همکاری مشترکان در بخش های مختلف و رعایت سقف پیک بار و کنترل بار پیک بتوانیم از این هفته که بالاترین دما را داریم به بهترین نحو عبور کنیم.

فارس

کلید واژه :

مصرف برق

،

گرما

،

پیک مصرف

ثبت نظرات
captcha