کد خبر : ۳۴۷۸۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شایع ترین واکنش های پوستی به ابزار حفاظتی کرونا و راهکارهای درمانی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مطالعات مروری این مرکز در رابطه با بروز حساسیت ها و واکنش های پوستی در دوران شیوع کرونا و تهیه گایدلاین های درمانی مربوط به بیماری های خاص پوست، گفت: نتایج این مطالعات ساماندهی و جمع بندی شده و برای استفاده عموم و بالاخص کادر درمان و به حداقل رساندن عوارض مربوط به پوشیدن لباس های حافظتی و استفاده مکرر از مواد ضدعفونی منتشر شده است.

شایع ترین واکنش های پوستی به ابزار حفاظتی کرونا و راهکارهای درمانی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر سحر دادخواه ، با اشاره به تحقیقات متعدد این مرکز در حوزه های مختلف پوست از زمان شیوع کرونا ویروس جدید، گفت: از ابتدای شیوع ویروس کووید 19، با توجه به ناقص بودن اطلاعات جهانی در رابطه با این بیماری نوپدید و بروز بیماری های مزمن پوستی مانند پمفیگوس ولگاریس (بیماری تاولی خودایمنی) و همچنین بروز حساسیت ها و واکنش های پوستی به دنبال پوشیدن انواع لباس های محافظتی و شستشوی مداوم دست ها؛ نیازمند جمع بندی و سازماندهی اطلاعات  برای ارایه درمان مناسب و کاهش عوارض بودیم.

وی ادامه داد: در این راستا مقالات مروری متعددی در مورد بیماری مزمن پوستی مانند پمفیگوس وولگاریس، واکنش های پوستی به ابزارهای محافظتی غیر از دستکش، واکنش های پوستی مرتبط با دستکش، انواع ضدعفونی کننده های دست و عوارض آن به همراه گایدلاین های درمانی در ژورنال های معتبر مرتبط با پوست از سوی اساتید این مرکز تحقیقات منتشر شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه با تشریح  نحوه انجام این تحقیقات، گفت: این مطالعات، بر اساس مرور تحقیقات دیتابیس هایی همچون پابمد، مدلاین و سایر مقالات مرتبط و هچنین مطالعات پیشین درباره اپیدمی های سارس، مرس، ابولا و غیره جمع بندی و ارایه شد.

شایع ترین واکنش پوستی به ماسک و راهکارهای درمانی

دادخواه با بیان اینکه با استفاده از نتایج مطالعات مرتبط  با لباس های محافظتی غیر از دستکش، گایدلاین هایی تهیه شد، عنوان کرد: نتایج این مطالعات نشان داد که شایع ترین واکنش پوستی به ماسک غیر از اثر فشاری، بروز جوش های صورت یا آکنه است که در این راستا راهکارهایی برای کاهش این واکنش های پوستی ارایه شد. همچنین نکات و راهکارهایی برای کاهش عوارض و تبعات پوشش ماسک در افراد مستعد کهیر فشاری و  درمان آن مطرح شد.

وی با اشاره به تهیه گایدلاین هایی به صورت تخصصی برای پزشکان  و کادر درمان و همچنین راهکارهای ساده تر برای عموم مردم، اظهار کرد: به عنوان نمونه استفاده از کرم های مرطوب کننده قبل از پوشیدن ماسک برای کاهش اصطکاک بین ماسک و پوست، فعالیت در جای خنک تر برای جلوگیری از بروز آکنه ودرمان آکنه، استفاده از یک پارچه یا گاز استریل برای جلوگیری از تماس پلاستیک شیلد و عینک با صورت، برخی از نکاتی است که می تواند بروز این واکنش های پوستی را کاهش دهد.

کاهش حساسیت و واکنش های پوستی به دستکش

این پزشک متخصص با اشاره به مطالعات صورت گرفته در خصوص حساسیت و واکنش های پوستی به دستکش، خاطرنشان کرد: در مورد حساسیت به دستکش نیز لاتکس به عنوان حساسیت زا ترین دستکش به دلیل مواد موجود در پودر لاتکس شناخته شده است، در نتیجه در این مورد نیز راهکارهایی جهت کاهش حساسیت ها مطرح شد.

دادخواه ادامه داد: به عنوان نمونه ضمن تأکید بر اینکه هیچ چیزی جایگزین شستن مکرر دست ها نمی شود؛ توصیه شد افراد قبل از پوشیدن این نوع دستکش ها دست ها را کاملا خشک کنند، چراکه رطوبت، پوست را مستعد آسیب و اگزما می کند. همچنین برای افرادی که حساسیت ثابت شده به لاتکس دارند توصیه اکید می شود که از دستکش های نیتریل یا همان دستکش های آبی رنگ استفاده کنند و اگر مجبور به استفاده از دستکش های لاتکس بودند، از دستکش هایی استفاده کنند که در آن پودرهای حساسیت زا به کار نرفته باشد. چرب کردن مکرر دستها با مرطوب کننده های مناسب نیز می تواند راهکار مناسبی در کاهش واکنش های پوستی باشد.

این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پوست با اشاره به نتایج تحقیقات صورت گرفته در خصوص انواع واکنش های پوستی، عنوان کرد: نتایج نشان داد که برخی افراد دارای حساسیت های درون زاد یا درماتیت اتوپیک، بیش از سایرین مستعد بروز هرگونه حساسیت هستند.

چه کسانی بیش از دیگران مستعد بروز واکنش های پوستی هستند؟

به گفته وی، کارکنان سلامت و کادر درمان به علت استفاده طولانی مدت از ابزارهای حفاظتی و همچنین به دلیل شستشوی مکرر دست ها و تضعیف سد دفاعی پوست، بیش از دیگران مستعد بروز واکنش های پوستی هستند. همچنین در یک مطالعه نشان داده شده است که افراد دارای کودک زیر چهار سال دارند، بیشتر مستعد ایجاد درماتیت هستند که احتمالا به دلیل شستشوی بیشتر این کودکان و وسایل مربوط به آن ها بوده است. 

دادخواه با بیان اینکه بیشترین واکنش پوستی مربوط به پوشیدن دستکش اگزماست، گفت: در واقع درماتیت تماسی تحریکی است که به خاطر شستشوی مکرر دست ها و تماس با مواد شوینده ایجاد می شود.

وی در ادامه با اشاره به بروز یک درماتیت تماسی آلرژیک یا حساسیتی به دلیل حساسیت به برخی مواد، اظهار کرد: این مواد در حالت معمول برای آدم های عادی حساسیت زا نیست ولی ممکن است  به خاطر استعداد این افراد و یا داشتن آلرژی درون زاد در برخی افراد ایجاد واکنش شدید پوستی کند.

بروز کهیر گرمایی و نحوه درمان آن

وی با اشاره به سایر مطالعات جمع بندی شده، تصریح کرد: همچنین یکسری واکنش ها مانند واکنش های کهیری هم به صورت تماسی و فشاری و هم به صورت حساسیت به یک ماده خارجی بروز می کند و در برخی افراد هم ممکن است یک نوع کهیربه صورت کهیرگرمایی به دلیل افزایش دمای بدن در نتیجه استفاده از وسایل حفاظتی ایجاد شود. در این افراد توصیه به مشورت با یک متخصص پوست و درمان مناسب کهیر می شود.

وی با اشاره به بروز واکنش های پوستی در برخی افراد به دلیل استفاده از برخی ماسک ها به خصوص ماسک های  N95 که باید بروی صورت فشرده شود و همچنین حساسیت به فلز روی ماسک و قسمت های پلاستیکی آن، گفت: گاهی به دنبال این حساسیت های پوستی بروی بینی افراد لکه های تیره رنگی ایجاد می شود. در همین راستا یک سری مطالعات گزارش کرده بودند که اگزما، آکنه و تیرگی روی پل بینی که در اثر استفاده از ماسک، عینک و شیلد ایجاد می شود، می تواند به علت اثر فشاری، حساسیت به مواد موجود در این وسایل و اصطکاک ایجاد شده بین پوست و این ابزارها باشد.

دادخواه در پایان با اشاره به انتشار نتایج این تحقیقات در مجلات معتبری مانند مجله آکادمی درماتولوژی اروپا، گفت: مقاله مربوط به البسه محافظتی در سراسر دنیا جزو مقالات مرجع بود و سایر مطالعات نیز جزو مقالات پر استناد بودند. البته نتایج این مطالعات برای استفاده کادر درمان و به حداقل رساندن عوارض مربوط پوشیدن لباس های حافظتی و استفاده مکرر ازمواد ضدعفونی در اختیار همکاران قرار گرفته است.

 

کلید واژه :

واکنش های پوستی

،

ابزار حفاظتی کرونا

،

درمان

ثبت نظرات
captcha