کد خبر : ۳۴۷۸۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

برنامه مجلس برای تأمین کالا های اساسی با ارز دولتی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: ما می خواهیم با طرح تأمین کالا های اساسی، کالا ها با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به دست خود مصرف کننده برسد.

برنامه مجلس برای تأمین کالا های اساسی با ارز دولتی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، خبرگزاری فارس: یک فوریت طرح کالا های اساسی دیروز ۲۹ تیرماه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب نمایندگان رسید. در مقدمه توجیه این طرح آمده است: شرایط اقتصادی کشور موجب بروز مشکلات فراوانی برای دهک های پایین درآمدی جهت گذران زندگی و دسترسی به کالا های اساسی شده است. با توجه به پیش بینی منابع قابل توجه در بودجه سال جاری، برای کاستی از فشار اقتصادی بر مردم متاسفانه این منابع به صورت عادلانه توزیع نمی شود و بسیاری از این کالا ها با وجود اینکه با ارز ترجیحی تامین شده، اما با قیمت گزاف در بازار آزاد به فروش می رسد.

در ماده واحده این طرح آمده است: به منظور حمایت هدفمند و مؤثر از مصرف کنندگان و اقشار محروم، دولت مکلف است با استفاده از ظرفیت ها و منابع پیش بینی شده در قانون بودجه سال جاری به ویژه منابع جدول تبصره ۱۴ ظرف مدت دو ماه از تاریخ مصوبه این قانون، تمهیدات لازم برای تضمین دسترسی دهک های پایین درآمدی به کالا ها و اقلام اساسی و دارو را در قالب اعطای کارت الکترونیک به سرپرست خانوار های مشمول فراهم کند. استفاده از این کارت ها برای خرید دارو و نیز کالا های اساسی از مراکز توزیع دارای کد اقتصادی و از طریق دستگاه کارتخوان انجام می شود.

عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، به جزئیات بیشتری از این طرح پرداخت و گفت: قرار است آن ۱۴ میلیارد دلاری که برای کالا های اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان هزینه می کردیم در اختیار خود مردم قرار بگیرد.

وی افزود: قطعا ۱۴ میلیارد دلاری که برای تأمین کالا های اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به دست مردم نمی رسید و در طول این دو سال گذشته ما شاهد تورم کالا های اساسی در بازار بودیم. در حالی که دولت برای کالا های اساسی ارز ثابت داده، اما تورم آن در بازار بالاتر از نرخ تورم سایر اقلام بوده است و این نشان می دهد که توزیع عادلانه و صحیح صورت نمی گرفته است؛ به عبارتی پول پرداخت می شده، اما بی نتیجه بوده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: ما دو سال پیش (یعنی در سال ۱۳۹۷) طرحی را در مجلس دهم کلید زده بودیم، اما نماینده دولت در مجلس اعلام کرد که خودمان در این زمینه به مجلس لایحه می آوریم که متأسفانه مجلس اعتماد کرد، اما دولت لایحه ای نیاورد.

مصری خاطرنشان کرد: ما پول کالا های اساسی را با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان تمام و کمال پرداخت می کنیم، اما کالا عادلانه به دست مصرف کننده نمی رسد بلکه در اختیار واردکننده یا توزیع کننده قرار می گیرد، ما می خواهیم با طرح تأمین کالا های اساسی کالا با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به دست خود مصرف کننده برسد.

وی در پاسخ به این پرسش که به نظرتان چند درصد از مردم می توانند از کالا های اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی پس از اجرایی شدن طرح تأمین کالا های اساسی استفاده کنند گفت: ما تلاش داریم به همه مردم برسد. اما اگر به همه مردم نیز نرسید حداقل به دهک های پایین جامعه برسد، بنابراین سعی داریم بالای ۷۰ درصد مردم کالا های اساسی خود را با قیمت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دریافت کنند.

به گزارش فارس، محسن زنگنه دیگر عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز دیروز جزئیات جدیدتری از یک فوریت طرح تامین کالا های اساسی را با خبرگزاری فارس در میان گذاشته بود.

او گفته بود که این طرح مربوط به خانواده های محروم و دهک های پایین جامعه بوده و ممکن است افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیز شامل شود که قرار است از طریق کارت های بانکی خرید کالا های اساسی برای آن ها شارژ شود و بتوانند کالا های اساسی همچون برنج، روغن، گوشت و ... را خریداری کنند.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس خاطرنشان کرد: طرح تأمین کالا های اساسی دارای هفت الی هشت صفحه است و ما در مرحله مذاکره با بانک مرکزی و دولت هستیم تا تأمین منابع صورت بگیرد.

زنگنه تاکید کرد: ما در حال مذاکره با بانک مرکزی هستیم تا بستر فنی کار را تأمین کنند، چون هدف ما این است که به هیچ عنوان آن مباحثی که در دفعات قبل پیش آمد در توزیع کالا های اساسی مجدداً تکرار نشود و با استفاده از آخرین فناوری های سیستم های پرداخت بتوانیم با شارژ کالا در کارت ها مسئولان را در خرید کالا های اساسی یاری کنیم.

کلید واژه :

تأمین کالا های اساسی با ارز دولتی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha