کد خبر : ۳۴۷۸۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بررسی تأثیر کرونا بر ۱۲ هزار دانشجو/ لزوم برنامه مدون جلوگیری از افت تحصیلی دانشجویان

طرح ارزیابی سلامت روان، جسمی و وضعیت آموزش مجازی در بین دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی به همت معاونت دانشجویی این دانشگاه انجام شد.

بررسی تأثیر کرونا بر ۱۲ هزار دانشجو/ لزوم برنامه مدون جلوگیری از افت تحصیلی دانشجویان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از دانشگاه علامه طباطبایی، طرح ارزیابی سلامت روان، جسمی و وضعیت آموزش مجازی در بین دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی به همت معاونت دانشجویی این دانشگاه انجام شد. این دانشگاه با حدود ۱۷ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری و با حدود ۵۵۰ عضو هیئت علمی و بیش از هزار عضو مدعو از بزرگ ترین دانشگاه های کشور است که گستره دانشجویی آن، کل استان های کشور را در بر می گیرد.


براساس این گزارش ، با آغاز بحران کرونا در کشور و تعطیلی فرآیند آموزش حضوری و رویکرد نظام آموزش عالی کشور به سیستم مجازی، در دانشگاه علامه طباطبایی از آغاز با تشکیل جلسات منظم در دانشگاه و هم اندیشی مسئولان، مدیران و استادان دانشگاه، رویکرد آموزش مجازی در دستور کار قرار گرفت به طوری که با شروع شیوع بیماری همه گیر و مهلک کووید-۱۹ و یا همان کرونا و به تعطیلی کشیده شدن و نیمه تعطیل شدن بسیاری از فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، دانشگاه نیز با تعطیلی خوابگاه ها و ورود به شیوه آموزش مجازی به فعالیت های خود ادامه داد.

گفتنی است ، در این فاصله با توجه به دل مشغولی مسئولان دانشگاه از وضعیت دانشجویان، طرح نظرسنجی از تمامی دانشجویان و خانواده های آنان در قالب یک طرح پیمایشی (Survey) در دستور کار معاونت دانشجویی دانشگاه قرار گرفت و با مشورت با حوزه های تخصصی در معاونت و انجام پیش آزمون این امر به انجام رسید که با استقبال بالا و گسترده خانواده های دانشجویان و خود آن ها مواجهه شد.

بر این اساس، هدف پژوهش انجام شده، بررسی تاثیر بیماری کرونا بر دانشجویان شاغل به تحصیل دانشگاه علامه طباطبایی بوده است. روش پژوهش، ترکیبی از روش کمی و کیفی بود و همه دانشجویان مورد پرسش و سوال قرار گرفتند.همچنین ابزار گردآوری اطلاعات در این پژوهش، مصاحبه نیمه ساختاریافته با استفاده از چک لیست مصاحبه اولیه بوده است.

لازم به ذکر است، به دلیل حساسیت بالا و دل نگرانی از وضعیت دانشجویان از تکنیک تمام شماری به جای نمونه گیری استفاده شده است که از بین ۱۶ هزار دانشجو حدود ۴ هزار دانشجو یا در دسترس نبودند یا تمایل به پاسخ دادن نداشتند و در نهایت ۱۲ هزار نفر از دانشجویان مورد بررسی دقیق قرار گرفتند.

نتایج نشان داد که ۹۵ نفر از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی به بیماری کرونا مبتلا شده اند. میزان امیدواری و خوشحالی دانشجویان سالم به میزان ۱۵ درصد و میزان نگرانی دانشجویان مبتلا به کرونا ۱۱ درصد بوده است به طوری که در مولفه روابط خانوادگی دانشجویان مبتلا به کرونا ۷۱ درصد بیان کرده اند که روابط خانوادگی آن ها تحت تاثیر بیماری کرونا تغییر کرده است. در مولفه روابط دوستانه ۶۸ درصد از دانشجویان به صورت مجازی با دوستان خود در ارتباط بوده اند و ۱ درصد از دانشجویان پاسخ دهنده ارتباط خود را با دوستان خود در این دوران قطع کرده بودند.

بر اساس نتایج این پژوهش، در مولفه درآمد خانوادگی، بیشتر دانشجویان اظهار کرده اند که درآمد خانوادگی آن ها تغییری نکرده است. در مولفه سلامت جسم و روان، دانشجویان دختر دارای وضعیت بهتری بودند و میزان آگاهی آن ها نیز به حوزه کرونا، علائم و… نسبت به پسران بیشتر بود.

در مولفه آموزش مجازی دانشجویان «قطع و وصل شدن اینترنت و صدا، کیفیت یادگیری را پایین آورده است»، «از کلاس های مجازی راضی هستم» و «سرعت اینترنت، اصلی ترین مشکل آموزش مجازی است» را در اولویت قرار داده اند.همچنین مشخص شده است که از نظر جنسیت، دختران و از نظر مقطع تحصیلی دانشجویان کارشناسی ارشد بیشترین مبتلایان به کرونا بوده اند.

در نتیجه گیری این پژوهش آمده است که میزان نگرانی دانشجویان مبتلا و سالم در رابطه با مسائل درسی به یک میزان است و نشان می دهد که کرونا در زندگی تحصیلی و نگرانی های ناشی از درس و دانشگاه تاثیر داشته است، اما این تاثیر به علت بیماری نبوده است.

در رابطه با تاثیر بیماری کرونا در وضعیت کلی دانشجویان به نظر می رسد که کرونا بر متغیرهای روانشناختی و حالات روحی دانشجویان تاثیر داشته است تا جایی که میزان امیدواری و خوشحالی دانشجویان سالم به میزان ۱۵ درصد و میزان نگرانی دانشجویان مبتلا به کرونا ۱۱ درصد بیشتر بوده است و این اعداد نشانگر این امر هستند که کرونا باعث تشویش و نگرانی در تمامی افراد شده است، اما این تشویق و نگرانی در دانشجویان مبتلا به کرونا بیشتر بوده است.

تحلیل ها و موارد مورد بررسی مشکلات و تنگناهایی بودند که دانشجویان با آن ها در این دوران کرونا دست و پنجه نرم می کردند و تمامی موارد کامل و جامع ارائه شده است تا مسئولان دانشگاه با کمک این اطلاعات به دست آمده از این پژوهش اقدام به رفع مشکلات آموزش مجازی کنند.

بنا براین گزارش ، دانشجویان دکتری و ارشد کلاس های بسیار کمتری نسبت به دانشجویان کارشناسی دارند پس بدیهی است که آمار کلاس نداشتن یا در کلاس شرکت نکردن در دانشجویان کارشناسی بسیار کمتر از بقیه موارد باشد. همچنین این عامل باعث ایجاد اختلاف معنی دار در بخش مشکلات و میزان رضایت یا نارضایتی دانشجویان از کلاس های مجازی شده است. تحلیلی که می توان از میزان نارضایتی کمتر و انگیزه بیشتر برای حضور در کلاس مجازی دانشجویان دکتری و ارشد مخصوصاً داشته باشیم، این است چون دانشجویان ارشد و دکتری بیشتر شاغل و یا بعضاً با پایان نامه درگیر هستند، با وجود کلاس مجازی وقت بیشتری را برای انجام کارهای شخصی خود دارند. اما این مورد در دانشجویان کارشناسی با توجه به سن پایین تر کمتر دیده می شود. بنابراین مسئولان دانشگاه ها و وزرات علوم با توجه به فراگیری این بیماری برای سال تحصیلی آینده باید هرچه سریعتر نسبت به برنامه ریزی و تهیه برنامه ای مدون به تفکیک مقاطع تحصیلی، رشته ها و دانشکده های مختلف اقدام کنند تا کمترین میزان افت تحصیلی و کیفیت آن را شاهد باشیم.

فارس

کلید واژه :

تأثیر کرونا

،

دانشجو

ثبت نظرات
captcha