کد خبر : ۳۴۷۸۷۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش ۱۰۰میلیون متر مکعبی ذخائر سدها / عدم صرفه جویی بحران ایجاد می کند

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برقابی از کاهش ذخایر آبی تهران خبر داد و گفت: با توجه به کاهش حجم ذخایر آبی نسبت به سال گذشته، درصورت عدم رعایت الگوی مصرف با مشکل کم آبی مواجه خواهیم شد.

کاهش ۱۰۰میلیون متر مکعبی ذخائر سدها / عدم صرفه جویی بحران ایجاد می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد شهریاری مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای استان تهران در گفت وگو با خبرنگار فارس درباره میزان ذخایر سدهای پنج گانه تهران اظهار کرد: درحال حاضر ذخائر مخازن پنجگانه استان تهران نسبت به سال گذشته ۱۰۰میلیون متر مکعب کاهش داشته است.

وی ادامه داد: علی رغم افزایش ۱۸ درصدی بارندگی ها، در حال حاضر حجم ذخیره سدهای تهران، ۱ میلیارد و ۹۶ میلیون متر مکعب است که در مقایسه با حجم ذخیره آبی روز مشابه سال گذشته که ۱ میلیارد و ۱۹۶ میلیون متر مکعب بوده شاهد ۱۰۰ میلیون متر مکعب کسری ذخیره مخازن هستیم.

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برقابی درباره میزان حجم ذخایر سدهای پنج گانه به صورت تفکیکی اینگونه بیان کرد: در حال حاضر سد امیر کبیر ۱۸۱، سد لتیان ۶۹، سد لار ۲۱۲، سد طالقان ۴۰۶ و سد ماملو ۲۲۸ میلیون مترمکعب ذخیره آبی دارند و این سدها به ترتیب سال گذشته ۱۸۳، ۶۹، ۲۸۶، ۴۱۵ و ۲۲۴ میلیون مترمکعب ذخیره آبی داشته اند.

شهریاری با اشاره به کاهش ذخایر آبی نسبت به سال پیش عنوان کرد: از ابتدای سال آبی تا ۲۷ تیرماه سال جاری ۲ میلیارد و ۳۳ میلیون متر مکعب حجم آب ورودی به سدهای پنجگانه تهران را داشته ایم که در مقایسه با ۲میلیارد و ۴۲۱میلیون متر مکعب مدت مشابه سال آبی گذشته، با ۱۶ در صد کاهش ورودی و۱۰۰ میلیون مترمکعب کسری مخازن مواجه شده ایم.

وی با توجه به افزایش بی سابقه مصرف آب بواسطه شرایط کرونایی حاکم و اعلام پیش بینی افزایش دو درجه ای دمای هوا نسبت به میانگین بلند مدت در مردادماه تصریح کرد: عدم صرفه جویی و رعایت نکردن الگوی مصرف، چالش تأمین آب و مشکل کم آبی را در پی داشته و از همشهریان می خواهیم تا در کنار رعایت نکات بهداشتی در مصرف آب نیز صرفه جویی کنند.

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برقابی درباره خطرات و احتمال غرق شدن افراد در تأسیسات آبی خاطرنشان کرد: خواهشمندیم شهروندان توصیه ها را جدی گرفته و به علائم هشدار و تابلوهای عدم ورود و شنا ممنوع نصب شده در حرایم دریاچه سدها و کانال های آبیاری توجه داشته باشند، زیرا دریاچه سدها برخلاف ظاهری آرام دارای جریان های زیرسطحی و گردآبی بوده و عدم توجه به هشدارها باعث بروز حوادث تلخ و ناگوار خواهدشد.

فارس

کلید واژه :

کاهش ذخائر آب سدها

،

بحران

ثبت نظرات
captcha