کد خبر : ۳۴۷۸۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مشاوره ژنتیک برای خانواده های ۲ معلولیتی در اصفهان اجباری می شود

مدیرکل بهزیستی اصفهان گفت: در سال جاری مشاوره ژنتیک برای خانواده های ۲ معلولیتی در این استان اجباری می شود که انجام آن نیازمند زمان و هزینه زیاد است.

مشاوره ژنتیک برای خانواده های ۲ معلولیتی در اصفهان اجباری می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مرضیه فرشاد در یکصد و سی و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: یک مگا پروژه( پروژه های سرمایه گذاری شده در مقیاس بسیار بزرگ) در بحث ژنتیک و پیشگیری از اختلالات ژنتیکی در خانواده های سه معلول به بالا داریم که سال گذشته غربالگری شدند.

وی با بیان اینکه تعدادی مگاپروژه در بهزیستی کشور تعریف شد که در صورت به سرانجام رسیدن تحولی جدی در این بخش رخ می دهد، افزود: یکی از این پروژه ها بحث مثبت زندگی است که  به راه اندازی بهزیستی های کوچک در محله ها منجر می شود همچنین ۲۲ فرآیند بهزیستی در این پروژه گنجانده و به بخش غیردولتی سپرده می شود و آنچه برعهده دولت است از آن مرکز خرید خدمت می کنیم.

مدیرکل بهزیستی اصفهان شعار امسال سازمان بهزیستی را شفافیت، تحول خدمت، ارتقا سلامت اجتماعی در خانواده ذکر و اضافه کرد: این شعار مهم نیازمند کار جدی است.

۶۰ درصد از معابر شهری برای معلولان آماده سازی شد

وی با اشاره به آماده سازی معابر شهری برای معلولان خاطرنشان کرد: به طور تقریبی ۶۰ درصد معابر در اختیار شهرداری برای معلولان بهسازی شد که امیدواریم این وضعیت ارتقا یابد.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با اشاره وجود ۷۴ مرکز توانبخشی در خدمت مردم استان، اظهارکرد: توسعه مراکز اوتیسم دغدغه های امروزی کشور است که در شهر اصفهان صورت می گیرد و تهران برای افزایش مراکز روزانه موافقت کرده است.

وی خاطرنشان کرد: واگذاری مسکن به مردم اصفهان در قالب پروژه های مختلف را داریم که تفاهمنامه پنج جانبه بین بهزیستی، بنیاد مسکن، مسکن و شهرسازی، خیران مسکن ساز و بنیاد مستضعفان وجود دارد که در سال گذشته در مجموع ۱۲۹ مسکن به خانواده های دارای ۲ معلول اصفهانی واگذار کردیم.

به گفته فرشاد اگر پروژه هسا در فولادشهر به انجام برسد ۱۳۰ واحد دیگر به واگذاری مسکن اضافه می شود که حدود ۵۰ مورد مربوط به شهر اصفهان است.

 وی با اشاره به حوزه اجتماعی مربوط به فرآیندهای کودکان و زنان اظهارداشت: در شهرستان اصفهان ۱۹۶ مرکز در این بخش وجود دارد که ۱۳۳ مورد آن مهدکودک است.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان افزود: ۲۰ کلینیک مددکاری در اصفهان فعالیت دارد و ۱۶ مرکز شبانه روزی در قالب خانه کودک و نوجوان، اورژانس اجتماعی در شهر اصفهان برای پیشگری از آسیب های اجتماعی خدمات رسانی می کنند.

وی با بیان اینکه سال گذشته در زمینه اورژانس اجتماعی مشکلاتی در زمینه عدم استفاده از زیرساخت ها وجود داشت که در زمان حاضر هم با این مشکلات روبه رو هستیم، تصریح کرد: اورژانس اجتماعی سطح یک تنها یک مورد در شهر اصفهان داریم که مابقی اورژانس های مستقر در استان به ۱۸ مورد می رسد که سطح ۲ و سه هستند.

فرشاد گفت: براساس قانون تنها می توانیم یک مرکز کودکان کار و خیابان داشته باشیم اما سازمان های مردم نهاد مورد تایید استانداری که در زمینه کودکان کار در حال فعالیت هستند وجود دارد، از این رو سعی کردیم با شرایط اقتصادی کنونی وضعیت کودکان کار را بهبود ببخشیم.

وی با اشاره به فعالیت خط ۱۲۳ مربوط به اورژانس اجتماعی افزود: سال گذشته این خط ۶ هزار و ۵۰۰ از تماس داشت که این عدد در سه ماهه اول سال جاری به هشت هزار و ۵۰۰ تماس افزایش یافته است.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان به فعالیت خانه امن ویژه زنان خشونت دیده خانگی اشاره و بیان کرد: مرکز بازپروری ویژه زنان آسیب دیده اجتماعی، خانه سلامت روزانه در بخش غیردولتی، خانه سلامت شبانه روزی در بخش دولتی، مرکز حمایت های روانی اجتماعی دختران در بخش غیردولتی داریم که زیرمجموعه اورژانس سطح یک بهزیستی هستند که تنها در شهر اصفهان اداره می شود.

وی بیان کرد: ۱۳ گروه همیار سلامت روان و ۵۵ واحد کار خدمات درمان و کاهش آسییب اعتیاد را انجام می دهند همچنین ۱۴۶ مرکز مشاوره خصوصی در اصفهان فعال هستند.

در شرایط خاص و ویژه باید به فکر کار برای مردم باشیم

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق پیش از دستور یکصد و سی و یکمین جلسه علنی شورای شهر با اشاره به بیانات اخیر رهبری در گفت و گو با نمایندگان مجلس افزود: ایشان فرمودند سوال و تفحص حق مجلس است اما توهین و دشنام و نسبت بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست، برخی نسبت ها به دولتمردان حرام شرعی است.

به گفته علیرضا نصر اصفهانی، امروز همه ما وظیفه داریم به گونه ای صحبت و عمل کنیم که امید به آینده در مردم تقویت شود.

وی ادامه داد: در طول ۴۱ سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد تمامی دولت ها در زمان خودشان تلاش بر اداره کشور و پیشبرد امور مردم با حداقل مشکلات و سعی بر توسعه و پیشرفت جامعه اسلامی در ابعاد مختلف داشتند.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: باید بپذیریم که در طول سال هایی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید در کامیابی ها و ناکامی های احتمالی همه با هم فعالیت داشتیم.

وی اضافه کرد: چه در طول سال هشت سال دفاع مقدس درآمد نفتی کشور حدود ۸۰۰ میلیارد دلار بود و چه امروز که در مشکلات متعدد اقتصادی قرار گرفتیم و باید کشور را بدون فروش و اتکا به نفت و با شرایط سخت تحریم مدیریت کنیم.

نصر اصفهانی افزود: اینکه دوره ای از مدیریت را مطلوب و دوره ای دیگر را با سیاه نمایی در منظر مردم بد جلوه دهیم از انصاف به دور است، از این رو تدابیر و بیانات اخیر رهبری منجر شد تا به مباحثی که بوی تفرقه و جدایی می داد پایان داده شود.

به گفته وی در این شرایط خاص و ویژه باید تنها به فکر کار برای مردم و تلاش شبانه روزی مدیران معطوف بر خدمت رسانی به مردم باشد.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان اظهارداشت: مدیریت شهری تلاش می کند با افزایش تعاملات کشوری، استانی و شهری که گره های کوری که در کار مردم و شهر ایجاد کرده را برطرف کند، از این رو باید فرصت سازی به جای فرصت سوزی بکنیم.

وی با اشاره به اعتراض کارمندان آتش نشانی به حقوق و مزایا بیان کرد: امروز مامور هستیم که در جهت ترمیم حقوق و مزایا و امور رفاهی کارکنان مجموعه شهرداری گام برداریم و این قول را به تمامی کارگران و کارمندان شهرداری می دهیم که هر اقدامی که با مشکل قانونی مواجه نشود اقدام کنیم زیرا فاصله ای میان مدیران و کارمندان شهرداری نیست.

نصر اصفهانی با اشاره به شرایط استان به لحاظ کرونا اظهارکرد: حدود ۷۵ درصد از مردم اصفهان از ماسک استفاده می کنند که قابل تقدیر است و به نظر می رسد اصفهان در کشور پیشتاز بوده که نقش آفرین این صحنه مردم بودند و امیدواریم این مسیر استمرار پیدا کرده و آنچه از دست مردم جهت فروکش کردن این بیماری برمی آید، رقم بخورد.

ایرنا

کلید واژه :

مشاوره ژنتیک

،

خانواده های ۲ معلولیتی

،

اصفهان

ثبت نظرات
captcha