کد خبر : ۳۴۷۸۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رسیدگی به بیش از ۶۰۰ پرونده قضائی در یزد به صورت الکترونیکی

رئیس کل دادگستری استان یزد با تأکید بر لزوم استفاده از تکنولوژی های روز، از برگزاری بیش از ۶۰۰ دادگاه به صورت الکترونیک در سال جاری خبر داد و گفت: باید مدیریت کرد تا بتوان آسیب های بیماری کرونا را به حداقل رساند.

رسیدگی به بیش از ۶۰۰ پرونده قضائی در یزد به صورت الکترونیکی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «غلامعلی دهشیری» در نشست بررسی وضعیت سلامت مددجویان زندانی، افزود: از ابتدای شروع ویروس کرونا از اسفند ماه سال ۹۸ با هدف صیانت از سلامت مددجویان زندانی بیش از ۸۰۰ دادگاه مربوط به مددجویان به صورت ارتباط تصویری برگزار شده است.

وی بر تقویت زیرساخت های فنی و تهیه تجهیزات مناست جهت گسترش امکان برگزاری دادگاه های الکترونیک از سوی مجموعه زندان تأکید کرد و گفت: افزایش پهنای باند و تهیه تجهیزات می تواند بر تعداد دادگاه های مورد نظر که نیاز به اخذ اظهارات مددجویان زندانی است بیافزاید.

این مقام قضایی افزود: البته برای جلوگیری از تردد غیر لزوم مددجویان به بیرون از زندان که احتمال شیوع ویروس کرونا را افزایش می دهد با ایجاد یک فضای فیزیکی مناسب در محل زندان، قضات دادسرای دارای پرونده زندانی دار می توانند با عزیمت به محل زندان با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برخی از تحقیقات و اخذ آخرین دفاع را در همان محل زندان انجام دهند.

وی ابراز کرد: پیروی دستورالعمل ریاست قوه قضاییه در موج اول کرونا تعداد زیادی از مددجویان زندانی در استان یزد به مرخصی رفتند و در موج دوم کرونا نیز دستورالعمل  جدیدی صادر و ابلاغ شده است که باید توسط دادستانها در اسرع وقت اجرا شود.

رئیس کل دادگستری استان به استفاده از احکام جایگزین حبس اشاره و بیان کرد: حبس زدایی یکی از رویکردهای مهم و محوری قوه قضائیه است و محکومیت زندان فقط باید برای جرائم امنیتی و مهم و خشن استفاده شود.

وی تصریح کرد: در جرائم خُرد می توان از مجازات هایی که در سالم سازی فضای عمومی جامعه و نیز تادیب مجرمان تاثیر عمیقی داشته باشد استفاده کرد تا آثار مترتب بر زندان بر این چنین مجرمانی که اغلب مرتکب جرائم سبک و غیر عمد شده اند، کمتر شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی دادگستری یزد، دهشیری در پایان همکاری اداره کل پزشکی قانونی در امر آموزش و آگاهی مددجویان و کارکنان زندان در راستای پیشگیری از همه گیری این ویروس منحوس را از سوی مجموعه پزشکی قانونی خواستار شد و گفت: به صورت مستمر باید وضعیت سلامت مددجویان مورد ارزیابی واقع گردد و چنانچه کوچکترین علائمی از بیماری وجود داشت از قرنطینه ویژه استفاده شود و بهداری زندان نیز به تخت های ویژه مجهز شوند.

ایسنا

کلید واژه :

رسیدگی

،

پرونده قضائی

،

یزد

،

الکترونیکی

ثبت نظرات
captcha