کد خبر : ۳۴۷۸۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ورود موج جدید گرما، بوشهرهای مصرف بهینه برق را جدی بگیرند

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر گفت: براساس پیش بینی های انجام شده این استان در مرداد ماه با موج جدیدی از گرما روبرو است برهمین اساس بوشهری ها در این…

ورود موج جدید گرما، بوشهرهای مصرف بهینه برق را جدی بگیرند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اردشیر مذکوری  در نشست شورای اداری استان بوشهر افزود: نقشه های هواشناسی نشان می دهد موج جدیدی از گرما تا مرداد ماه وارد کشور می شود و همین موضوع افزایش یک درجه ای دمای هوا در کشور و ۲ درجه در استانبوشهر  را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه در برخی از روزهای تابستان پیش رو دمای هوا در استان بوشهر به بالای ۵۱ درجه می رسد ادامه داد: براساس نقشه های هواشناسی افزایش دمای ۲ درجه ای در این استان در هفته جاری، ۲.۵ درجه در هفته آینده و همزمان با نیمه دوم مرداد ماه این افزایش به سه درجه می رسد.

مذکوری اضافه کرد: با توجه به افزایش دما در هفته های آینده احتمال  افزایش ۱۰۰ تا ۱۵۰ مگاواتی مصرف برق در استان بوشهر وجود دارد به نحوی که در هفته جاری مصرف برق به ۲هزار و ۵۰ مگاوات و انتظار می رود میزان مصرف در هفته های آینده تا نیمه مرداد به ۲هزار و ۲۰۰ مگاوات برسد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر گفت: با وجود اینکه در زمان حاضر از همه ظرفیت ها برای تامین برق و پیشگیری از هرگونه خاموشی استفاده شده اما با توجه به تولید محدود نیروگاه های برق کشور اگر میزان مصرف از استاندارد بالاتر رود مجبور به اعمال محدودیت هایی در این زمینه خواهیم بود.

وی ادامه داد: در زمان حاضر ۵۸هزار و ۵۰۰ مگاوات تولید برق از نیروگاه های کشور انجام می شود این درحالی است که روز گذشته میزان مصرف در کشور ۵۸ هزار و ۴۰ مگاوات ثبت شد و این میزان یک رکورد در صنعت برق به شمار می رود.

مذکوری بیان کرد: با توجه به اثر بخشی کاهش ساعت اداره ها با توجه به شرایط پیش رو اگر ساعت کار دستگاه های اجرایی از ۱۳:۳۰ به ۱۲:۳۰ کاهش یابد می تواند تاثیر بسزایی در روزهایی که دما به بالای ۵۰ درجه می رسد داشته باشد.

وی تاکید کرد: براساس پیش بینی های انجام شده درخواست ما تعطیلی کامل دستگاه های اجرایی در روزهای گرم پیش رو، خاموش کردن وسایل سرمایشی و غیر ضروری، برگزار نکردن هیچ جلسه ای در ساعت ۱۳ تا ۱۷ و تنظیم دمای کولر روی دمای ۲۴ درجه است.

مذکوری اضافه کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا تاکیدهایی بر اهمیت گردش هوا در زمانی که کولر روشن است و باز بودن درب اتاق و حتی پنجره می شود این درحالی است که این اقدام باعث هدر رفت انرژی، افزایش مصرف و هزینه ها می شود  و با تعویض مداوم فیلترهای کولر می توان این نگرانی را برطرف کرد.

وی همچنین بر استفاده از نور خورشید در ساعت هایی از روز و خاموش کردن لامپ های غیر ضروری تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر گفت: عمکلرد مسئولانه دستگاه های اجرایی و مردم از ۱۷ خرداد ماه تاکنون باعث کاهش ۸۸مگاواتی پیک مصرف برق در این استان شده است.

وی ادامه داد: در شرایطی که برآورد اولیه انجام شده مصرف یکهزار و ۹۸۳ مگاوات برق بود با مدیریت مصرفی که از سوی مردم انجام شد این میزان مصرف استان  روی یکهزار و ۸۹۵ مگاوات کنترل شد و این یک رکورد در صنعت برق در استان بوشهر به شمار می رود.

مذکوری اضافه کرد: این مدیریت مصرف برق در استان بوشهر باعث شده تاکنون با آرامش تامین برق در استان انجام و هیچ خاموشی  ثبت نشود و انتظار می رود با ادامه همکاری مردم و دستگاه های اجرایی این روند در ادامه تابستان تداوم یابد.

وی با اشاره به افزایش چهار درجه ای دما در هفته های آخر تیرماه یادآور شد: به ازای هر یک درجه افزایش دما در استان بوشهر ۳۰ تا ۵۰ مگاوات افزایش مصرف برق خواهیم داشت برهمین اساس در روزهای آخر تیرماه افزایش ۱۲ درصدی مصرف برق که ناشی از افزایش دما است را در این استان تجربه کردیم.

ایرنا

کلید واژه :

گرما

،

بوشهر

،

مصرف بهینه برق

ثبت نظرات
captcha