کد خبر : ۳۴۷۸۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کرونا زنگ آژیر خطر ذخایر خونی را در استان بوشهر به صدا درآورد

با شیوع ویروس کرونا، زنگ خطر کمبود خون در استان بوشهر به صدا درآمده و شاهد کمبود منابع خونی در گروه های مختلف در استان هستیم که رفع این مشکل نیازمند مشارکت مردم است.

کرونا زنگ آژیر خطر ذخایر خونی را در استان بوشهر به صدا درآورد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران: شیوع کرونا در بسیاری از مسائل زندگی مردم تأثیر منفی داشته به گونه ای که باعث کاهش اهداکنندگان خون و درنتیجه نیاز بیش از پیش بیماران در استان بوشهر شده است.

ادامه روند کاهش اهداکنندگان خون در استان بوشهر علیرغم تلاش کارکنان سازمان انتقال خون و مراکز بهداشتی درمانی ممکن است جان شمار زیادی از بیماران را به خطر بیندازد.

هنوز هیچ گونه جایگزین مصنوعی برای خون با وجود پیشرفت های چشمگیر علم پزشکی ساخته نشده است و فقط خون اهدایی توسط انسان ها می تواند جان دیگر انسان های نیازمند را از مرگ نجات دهد.

عدم وجود جایگزین مناسب برای خون، محدودیت زمان نگهداری و نیاز همیشگی به خون و فرآورده های آن سبب شده تا اهدای خون از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار باشد.

لزوم مشارکت مردم

مشارکت مردم نقش بسیار مهمی در تأمین نیازهای خونی مردم و نیازمندان دارد و باید مثل گذشته همچنان در این امر خیر که می تواند جان هم نوعان ما را نجات دهد مشارکت کنیم.

سعید محمدی از شهروندان بوشهر اظهار داشت: اکنون که بیماری کرونا زندگی انسان ها را به مخاطره انداخته و تنگناهایی برای مردم ایجاد کرده لازم است به یاری بیماران بشتابیم و با اهدای قطره ای از خون خود نجات بخش جان انسانی شویم.

لیلا غلامی دیگر شهروند بوشهر اضافه کرد: در صورت نرسیدن این مایع حیاتی ممکن است بیماران بسیاری در اتاق های جراحی و بخش های مراقبت ویژه جان خودت را از دست دهند.

ذخایر خون استان روند کاهشی دارد

مدیرکل انتقال خون استان بوشهر اظهار داشت: موج جدید کرونا باعث هشدار به هم استانی ها شده که بیشتر از قبل این مسئله را جدی بگیرند و توصیه های بهداشتی توجه بیشتری داشته باشند که این امر میزان مراجعه به انتقال خون و به دنبال آن میزان ذخایر انتقال خون را کاهش داده است.

نرگس عبیدی افزود: باید یادآور شد که هر فرد بسته به نوع بیماری که دارد فرآورده خاصی باید دریافت کند ازاین رو از هر واحد خون اهدایی ۳ الی ۴ فرآورده در انتقال تهیه می شود.

وی تصریح کرد: در سه ماه اول سال میزان مراجعه نسبت به سال گذشته یکسان بوده است ولی با توجه با موج جدید شیوع کرونا و قرمز شدن وضعیت استان در ماه جاری حدود ۳۰ درصد میزان مراجعه به پایگاه های انتقال خون استان کاهش داشته است که باعث نزولی بودن ذخایر بانک خون شد.

۵۰۰ بیمار نیازمند خون داریم

عبیدی اضافه کرد: در استان حدود ۵۰۰ بیمار نیازمند ازجمله عزیزان تالاسمی و سرطانی هستند که به صورت مستمر و بعضاً هفتگی به این نعمت الهی بدون جایگزین نیاز دارد.

مدیرکل انتقال خون بوشهر در ادامه آورد: یادمان باشد که حدود سه قاشق چای خوری از خون اهدای یک فرد می تواند جان یک کودک نیازمند به خون بر روی تخت بیمارستان را نجات دهد.

بیماران چشم انتظار

عبیدی تصریح کرد: اهدای خون ما امید و آرزوی خانواده های چشم انتظار است که در این روزهای کرونایی نگرانی مضاعفی از عدم حضور مردم جهت اهدای خون دارند.

وی افزود: با توجه به کوتاه بودن عمر نگهداری پلاکت و خون که بین ۵ تا ۳۰ روز است و نیز زمان ۳ ماه برای هر اهداکننده تا اهدای خون بعدی لازم است مردم، نهادها و تشکل های مختلف که همیشه همیار انتقال خون بوده اند با برنامه ریزی و زمان بندی مناسب جهت یاری رساندن به خط مقدم سلامت در پایگاه های انتقال خون حضور به هم رسانند.

مردم استان بوشهر همواره ثابت کرده اند که به فکر همنوع خود هستند و بدون هیچ چشم داشتی برای اهدای خون خودشان به طور داوطلبانه پیش قدم بوده اند.

در حال حاضر نیز بیماران زیادی نیز چشم انتظار خون هستند و انتظار از مردم خونگرم این است که با اهدای خون خود به کمک آنان شتافته و زندگی دوباره به نیازمندان به خون ببخشند.

مهر

کلید واژه :

کرونا

،

زنگ خطر ذخایر خونی

،

بوشهر

ثبت نظرات
captcha