کد خبر : ۳۴۷۸۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تشخیص گروه خونی در ۵ دقیقه

باساخت ابزار میکروسیالی، امکان تعیین گروه خونی در مدت زمان بسیار کوتاهی فراهم شد. این فناوری در مواقع اورژانسی که نیاز به انتقال سریع خون به بیمار است، برای تعیین گروه خونی بسیار مفید است.

تشخیص گروه خونی در ۵ دقیقه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، انتقال خون اگر به موقع انجام شود می تواند جان بیمار را نجات دهد. با این حال انواع مختلف گروه خونی وجود دارد که برخی با دیگری سازگاری ندارد. از این رو، اهمیت زیادی دارد که کادر پزشکی پیش از انجام انتقال خون به فرد گیرنده، گروه خونی صحیح را بداند.

روش های فعلی برای تعیین گروه خونی زمان بر بوده و گاهی در حالت اورژانسی این موضوع مسئله ساز است. با هدف حل این مشکل، یک گروه تحقیقاتی از محققان دانشگاه علوم توکیو به سرپرستی کن یاماموتو و ماسهیرو موتسوکه، یک تراشه خودکار ساختند که می تواند با سرعت بالا و اطمینان قابل توجهی نوع گروه خونی را مشخص کند.

به گفته دکتر موتسوکه، آنها تراشه ای ساخته اند که بسیار کوچک بوده و به سرعت قادر به تشخیص گروه خونی است و این کار به صورت خودکار و با خون رقیق شده انجام می شود.

این تراشه حاوی آزمایشگاه میکرومقیاس بوده که دارای اجزاء متعددی است که از طریق آنها آزمایش روی نمونه خون انجام می شود. برای شروع فرآیند، کاربر کمی خون را روی تراشه قرار می دهد، این خون با کمی محلول نمکی ترکیب شده تا رقیق شود. این خون رقیق شده وارد اتاقک هایی می شود که آنتی ژن های A و B را تشخیص می دهد. یک محفظه سومی نیز وجود دارد که آنتی ژن D را شناسایی کرده و محفظه چهارم فقط محلول نمکی فاقد معرف را دارد. واکنش آنتی بادی آنتی ژن ها منجر به انعقاد خون شده و از روی این واکنش می توان گروه خونی فرد را مشخص کرد.

این فناوری نیاز به تجهیزات اپتیکی ندارد و خوانش به صورت چشمی انجام می شود. این تراشه حساسیت بالایی داشته و قادر است انعقادهای ضعیف را نیز تشخیص دهد.

در طول این آزمایش ها، محققان برای بررسی عملکرد این تراشه، نمونه خونی ده بیمار را مورد آزمایش قرار داده که نتایج کاملاً دقیقی به دست آمد. این نتایج تنها در مدت ۵ دقیقه مشخص شد.

مهر

کلید واژه :

تشخیص گروه خونی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha