کد خبر : ۳۴۷۸۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رونمایی از دستگاه همراه تنفس مصنوعی برای کمک به بیماران کرونا در شیراز

استان فارس شیراز --دستگاه تنفس مصنوعی همراه برای خدمت به بیماران کرونا که با همکاری کارخانجات مخابراتی ایران در شیراز ساخته شده با حضور رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت…

رونمایی از دستگاه همراه تنفس مصنوعی برای کمک به بیماران کرونا در شیراز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تولید نمونه اولیه دستگاه همراه  تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) با نام «نفس» و با فناوری های روزآمد است که  روز شنبه با حضور  محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو از این خدمت جدید در شیراز ، رونمایی شد.

این دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) به صورت همراه ، به عنوان نخستین ونتیلاتور مجهز به تکنولوژی IOT برای بهره مندی از اینترنت بوده و با همکاری مشترک شرکت کاوشگران داده های سلامت، مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و شرکت کارخانجات مخابراتی ایران نخستین نمونه آن تولید شده است.

این دستگاه که ایده ساخت آن از دهم اردیبهشت سال جاری با شیوع بیماری کرونا  شکل گرفته، دارای امکان اتصال به دو شبکه بی سیم LORA و GPRS بوده و به صورت همراه ، امکان دستیابی تیم درمان به تمامی داده های  موردنیاز در مورد علایم حیاتی بیماران حاد تنفسی به ویژه مبتلایان به کرونا را فراهم می کند.

از جمله ویژگی های این دستگاه تنفس مصنوعی، ایجاد امکان دسترسی آنلاین به ایستگاه پرستاری از درون آمبولانس، اتاق ایزوله یا منزل است.

در شیراز و فارس، طوفانی از خلاقیت و پیشنهادات عملی وجود دارد

رئیس سازمان غذا و دارو در آئین رونمایی از نمونه اولیه این دستگاه تنفس مصنوعی با تقدیر از پژوهشگران و دانشمندانی که زمینه های استقلال کشور را در ابعاد اجرائی و عملی فراهم می کنند تا بتوان گام های رفیعی در این زمینه برداشت، اظهار کرد: در شیراز و فارس، طوفانی از خلاقیت و پیشنهادات عملی وجود دارد و دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از دانشگاه های مطرح کشور در حوزه های درمانی و تحقیقات پزشکی است.

دکتر  محمدرضا شانه ساز  با بیان اینکه دانشگاه های شیراز در حوزه های مختلف در کشور مرجعیت دارند، ادامه داد: تولید نمونه اولیه این دستگاه کار بسیار مهم و ارزشمندی بوده که با مشارکت دو مجموعه سلامت و الکترونیک در کنار هم انجام گرفته است وگام هایی که برداشته می شود، با توجه به سرعت رشد علم در دنیا بسیار ارزشمند است.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت با اشاره به بحران کرونا  در کشور و دنیا و همچنین شرایط تحریم های اعمال شده بر علیه ایران، اینگونه اقدامات را راهکاری برای رفع وابستگی کشور به کمک وجود دانشمندان، محققان و کارشناسان زبده عنوان کرد.

رشد ۴۵ درصدی تولید ماسک 

وی در بخش دیگری از صحبت های خود از رشد ۴۵ برابری تولید ماسک و لباس های محافظتی در کشور خبر داد و گفت: داروهای درمان کرونا نیز در کوتاه ترین زمان ممکن تولید می شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به وجود توانمندی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشگاه شیراز و دانشکده داروسازی شیراز ابراز امیدواری کرد شیراز و فارس بتواند در حوزه غذا، داروسازی و تجهیزات پزشکی گام های موثری بردارد.

دکتر شانه ساز وظیفه مسوولان را هموار کردن راه محققان خواند و در زمینه صدور مجوز برای پیشبرد این پروژه به مرحله تولید و به کارگیری در حوزه درمان، اعلام همکاری کرد.

معاون وزیر بهداشت با کاربردی و راهگشا خواندن این دستگاه، از ویژگی های مثبت آن به امکان کاهش بار مراجعه به مراکز درمانی اشاره کرد که امکان کنترل بیماران را فراهم می کند.

او اظهار کرد: همکاری مجموعه مخابرات، فناوری اطلاعات و حوزه سلامت می تواند فرهنگسازی شود که در این زمینه گام های خوبی برداشته شده که می تواند راه را برای تولید تجهیزات پزشکی باز کند.

دکتر شانه ساز تاکید کرد: با وجود این تیم دانشمند و محقق و این توان فکری، می توان به آینده امیدوار بود. در کشور و به ویژه در استان فارس پشتوانه علمی قوی وجود دارد و امید است به زودی مجوزهای لازم برای تولید این محصول از وزارت بهداشت دریافت شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به ورود ویروس کرونا به کشور، گفت: در این ایام بسیاری از دستگاه های حیاتی در کشور تولید شد و این دستگاه نیز قابلیت این را داراست که به مرحله تولید انبوه برسد.

ایرنا

کلید واژه :

دستگاه همراه تنفس مصنوعی برای بیماران کرونا

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha