کد خبر : ۳۴۷۸۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آزمایش تجهیزات حفاظتی برق و انرژی ممکن شد

محققان در یک شرکت دانش بنیان با ساخت تجهیزاتی موفق شدند که آزمایشات مربوط به تجهیزات حفاظتی برق و انرژی را انجام دهند.

آزمایش تجهیزات حفاظتی برق و انرژی ممکن شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  به نقل از معاونت علمی و فناوری،تولید تجهیزاتی برای حفاظت از سیستم های قدرت اقدام مهمی است که گروهی از محققان کشور در شرکتی دانش بنیان انجام می دهند.

محققانی از حوزه های گوناگون مانند الکترونیک، الکترونیک قدرت و برق قدرت (بخش حفاظت)، مهندسی نرم افزار و سخت افزار و مکانیک دور هم جمع شده اند برای تولید این محصول دانش بنیان.

تولید تستر رله و تجهیزات حفاظتی سیستم های قدرت مانند کلیدهای قدرت و ترانسفورماتورها اقدام مهمی است که یک شرکت دانش بنیان انجام می دهند.

 تستر جامع AMT۱۰۵ نام محصول این شرکت دانش بنیان است. محصولی پرکاربرد در دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و صنعت برق و انرژی. این محصول برای تست تجهیزات حفاظتی استفاده می شود و صحت عملکرد آن ها را بررسی می کند. در صورتی که تجهیزات کارایی و عملکرد لازم را نداشته باشند از سیستم خارج و تعویض می شوند.

فناوری ساخت این دستگاه پیچیده بود و پیش از تولید این محصول دانش بنیان در کشور، محصولات خارجی مورد استفاده قرار می گرفتند. محصولات خارجی مشابه تنها برای تست رله ساخته شده اند و برای تست تجهیزات دیگر باید دستگاه های جداگانه خریداری شوند و اکنون نیز قیمتی بیش از ۱ میلیارد تومان دارند.

اما محصول ایران ساخت علاوه بر تست رله، تست های دیگر مانند ترانس، CT، PT و Circuit Breaker را انجام می دهد و تمامی این امکانات در یک محصول جمع کرده است. قیمت این محصول ۲۲۰ میلیون تومان است و با توجه به کارایی و دقت عملکرد، جایگزین مناسبی  برای محصولات خارجی است.

 فرزاد رضوی مدیر این شرکت دانش بنیان گفت:، این دستگاه برای تست تجهیزات حفاظتی در شبکه های قدرت پالایشگاه ها، پتروشیمی، نیروگاه ها، شرکت های انتقال برق فشار قوی کاربرد دارد. دستیابی به دانش ساخت این تجهیزات برای صنعت برق و انرژی کشور اقدامی مهم بود که اکنون این شرکت این تجهیز را با اتکا به توان نیروی انسانی خود بومی سازی کرده است.

وی همچنین درباره صادرات این محصولات گفت: علاوه بر تامین نیاز داخل، این محصول دانش بنیان به کشورهای گوناگونی مانند استرالیا، کرواسی، اوکراین، سوئد، ترکیه، افغانستان و عراق نیز صادر شده است. تا کنون ۴۵۰ دستگاه توسط شرکت های مختلف داخلی در حوزه های برق منطقه ای، شرکت های مادر تخصصی، پیمانکار نفت، پتروشیمی، نیروگاه ها، دانشگاه ها خریداری شده است.

مهر

کلید واژه :

آزمایش

،

تجهیزات حفاظتی برق و انرژی

ثبت نظرات
captcha