کد خبر : ۳۴۷۸۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

راه هایی برای طرح الگوی مصرف صحیح انرژی برای دانش آموزان/بررسی چالش ها

با حضور وزیر نیرو و در دومین برنامه گفتگوی هفته، اعضای شورای معاونان وزارت آموزش وپرورش به طرح مسائل و چالش های آموزش وپرورش با حوزه وزارت نیرو پرداختند.

راه هایی برای طرح الگوی مصرف صحیح انرژی برای دانش آموزان/بررسی چالش ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، امروز در دومین نشست از سلسله نشست های گفتگوی هفته باهدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش وپرورش و سایر دستگاه ها با موضوع گفتگو بر محور تحول که با حضور محسن حاجی میرزایی و رضا اردکانیان در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اعضای شورای معاونان به طرح مسائل و چالش های این دستگاه در ارتباط با موضوع موردنظر پرداختند. برنامه ها و موارد مطرح شده توسط اعضای شورای معاونان به شرح زیر است:

حضور ۶۶۸ مدیران استانی و مناطق در این برنامه از طریق بستر شاد

علی باقر زاده، رئیس مرکز هماهنگی و حوزه وزارتی اظهار کرد: تصور مدرسه بدون آب و برق برای همه سخت است و بعید است که در چنین مدرسه ای جریان یاددهی – یادگیری به خوبی انجام شود. در اسناد جهانی و بین المللی آب و انرژی دو مقوله کاملاً مورد توجه هستند که بیشترین تأثیرات را در اکوسیستم دارند و نقش بسزایی در رفاه و امنیت جوامع دارند که اگر به درستی مصرف نشوند، می توانند مشکلات زیادی را برای جوامع به وجود آورند.

باقر زاده با اشاره به اینکه در این نشست ۶۶۸ مدیر از استان و مناطق و همچنین شورای معاونان وزارت آموزش وپرورش حضور دارند، گفت: این نشست باهدف جریان سازی اجتماعی بر تغییر نگرش ها و دستاوردها، ارتقاء هدف های مدیریتی، ظرفیت سازی مشترک و تسهیل رسیدن به اهداف طراحی شده و به طور هم زمان ۶۶۸ مدیر آموزش وپرورش از بستر شاد در آن حضور دارند که با توجه به موضوع نشست بسیاری از آن ها درخواست مشارکت در تولید انرژی را داشتند تا از فرصتی که از پشت بام مدارس برای نصب پنل های خورشیدی و تولید انرژی برق موردنیاز مدارس در دسترس است، استفاده شود.

وی ادامه داد: برخی از مدارس ازجمله مدارس دو نوبته، مدارس شبانه روزی و مدارس فنی و حرفه ای و کاردانش با توجه به مصرف انرژی بیشتر از حد معمول، به دلیل زمان حضور دانش آموزان در مدرسه و یا نوع فعالیتی که دانش آموزان به آن درگیر هستند، نیاز به بازنگری در الگوی مصرف و اعلام تعرفه جدید دارند و نباید مانند مدارس عادی در نظر گرفته شوند.

رئیس مرکز هماهنگی و حوزه وزارتی گفت: مسئله الگوی مصرف در مناطق گرمسیری و مناطق سردسیری باید متفاوت باشد که در حوزه گرمسیری کم وبیش بازنگری برالگوی مصرف انجام شده است ولی در مناطق سردسیری این الگو باید موردبازنگری و توجه قرار گیرد.

تغییر سیستم های روشنایی مدارس به لامپ های کم مصرف

علی الهیار ترکمن، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع اظهار کرد: آموزش وپرورش با بیش از یک میلیون معلم و ۱۵ میلیون دانش آموز قطعاً می تواند به گفتمان سازی های خوبی پیرامون چگونگی مصرف بهینه انرژی کمک کند.

وی ادامه داد: مهم ترین بخش اقتصاد رفتاری، اقتصاد مصرف است در همین راستا معاونان پشتیبانی استان ها درخواست کمک به هوشمند کردن کنترل آب و تغییر سیستم های روشنایی به لامپ های کم مصرف در مدارس را برای حفظ و مصرف بهینه این دو انرژی رادارند.

بازنگری در تعرفه مصرف انرژی مدارس غیردولتی را تقاضا داریم

مجتبی زینی وند، رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی اظهار کرد: اغلب مدارس غیردولتی در فضاهای مسکونی و به صورت استیجاری مشغول به فعالیت هستند بنابراین مشکل تعرفه دارند که تعرفه این مدارس در پرداخت هزینه های آب و گاز و به طورکلی مصرف انرژی همانند تعرفه فضاهای مسکونی است و به خاطر آنکه تراکم این مدارس به صورت تراکم خانگی از طرف وزارت نیرو در نظر گرفته می شود بنابراین نرخ مصرف به صورت تصاعدی بالا می رود. که با توجه به اینکه این مدارس در حدود ۷ ماه است که تقریباً به صورت مجازی فعالیت دارند از شما درخواست بازنگری مجدد تعرفه و تراکم موردنیاز مدارس غیردولتی راداریم.

وی ادامه داد: در هنرستان های غیردولتی هم با رشته های متنوع نیاز به برق کارگاهی است که چون آن ها هم اغلب به صورت استیجاری هستند. مشکل تعرفه و نرخ تصاعدی را دارند که امیدوارم مورد پیگیری قرار گیرد.

طبق سند تحول ملزم به بهینه سازی مصرف انرژی در ساخت مدارس هستیم

مهراله رخشان مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس بابیان اینکه در سند تحول بنیادین ملزم به بهینه سازی مصرف انرژی در ساخت مدارس هستیم، اظهار کرد: برای اجرایی کردن دستورات سند تحول بنیادین دستورالعمل هایی را در ۷ سرفصل تدوین کردیم و همکاران ما در طراحی فضاها همه این ۷ سرفصل را اجرا می کنند.

وی ادامه داد: این دستورالعمل ها فقط مخصوص طراحی فضاهای جدید نیست بلکه برای آنکه همکاران فرهنگی و معلمان در جریان آن قرار بگیرند که چگونه می توان این کار را انجام داد و به سرانجام رسانید نیازمند یک کار فرهنگی و فرهنگ سازی جدی هستیم.

بخش های فرهنگی و هنری مشمول معافیت مدارس شوند

علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی، گفت: بسیاری از اردوگاه ها، دارالقرآن ها و کانون ها جزو بخش فعالیت های فرهنگی و هنری مدارس محسوب نمی شوند ولی ما در تمام این مکان ها مانند مدارس آموزش داریم و امیدواریم تدابیری اندیشیده شود که مشمول معافیت های مدارس شوند مخصوصاً در شرایط امروزی کرونا که قریب به ۶ ماه است که در این مکان ها هیچ درآمد و هیچ مراجعه کننده ای نیست.

وی ادامه داد: امسال برای اولین بار اردویی را تحت عنوان اردوی شمیم نور برای دانش آموزان دوره ابتدایی و متوسطه دوره اول برگزار می کنیم که می توانیم در آن دانش آموزان را به بازدید از برخی نیروگاه ها بیاوریم تا از این طریق قدرت و غرور ملی را به دانش آموزان نشان دهیم.

کاظمی گفت: در حوزه پرورشی و فرهنگی آمادگی برگزاری جشنواره ای به عنوان جشنواره فرهنگی و هنری ویژه مصرف بهینه آب را با هدف توسعه و ترویج فرهنگ بهینه سازی مصرف طراحی کنیم و مدلی را برای اثربخشی فرهنگی ارائه دهیم و دانش آموزانی که می توانند کنترل کنند و مصرف درستی از آب دارند مورد تشویق قرار بگیرند. تا مدلی انگیزشی برای خانواده ها از طریق دانش آموزان ایجاد شود.

ایجاد دبیرخانه فعالیت مشترک وزارت نیرو و آموزش وپرورش

سید جواد حسینی رئیس سازمان استثنایی با اشاره به اینکه متأسفانه در مصرف انرژی الگوی درستی نداریم، اظهار کرد: همه ما اعتقاد به گفتگو داریم ولی گزینه گفتگو به تنهایی اثربخشی ندارد باید برای ایجاد یک گفتگوی مستمر در هر استان یک دبیرستان دخترانه و یک پسرانه را با ابلاغ، دبیرخانه فعالیت مشترک وزارت نیرو و آموزش وپرورش قرار دهیم تا امورات مربوطه را پیگیری و به ستاد گزارش دهند.

وی گفت: طرح آجر به آجر را به طرح مدرسه به مدرسه تبدیل کنیم و مدرسه سازی تخصصی دستگاه ها را اجرا کنیم.

با درج مطلب در کتب درسی بهینه سازی را فرهنگ سازی کنیم

احمد لاشکی، معاون حقوقی و امور مجلس با توجه به ظرفیت بالای وزارت آموزش وپرورش گفت: اگر میلیاردها تومان به صداوسیما پول پرداخت کنید تا یک تبلیغ برای فرهنگ سازی در خصوص موضوعی خاص انجام دهد، هنوز هم نمی تواند با یک عنوان درسی که در یک کتاب درسی گنجانیده می شود برابری کند.

وی ادامه داد: اقدام آموزش وپرورش و وزارت نیرو در بحث هم افزایی می تواند هم آموزش وپرورش را نیرومند و هم نیروی آموزش دیده را قوی بسازد.

یاددهی الگوی صحیح مصرف در برخی از کتب درسی

امانی طهرانی، دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش اظهار کرد: در سال ۱۳۹۷ کتاب جدیدی به عنوان انسان و محیط زیست با عنوان های آب، خاک، هوا و انرژی و پسماند؛ بسیار مورد توجه دانش آموزان و مدارس قرار گرفت که کار را به صورت عملی به دانش آموزان می آموزد.

آموزش الگوی صحیح مصرف به دانش آموزان از طریق تکالیف فعالیت محور

حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی، اظهار کرد: در دوره ابتدایی در خصوص ضرورت هم افزایی از طریق تکالیف فعالیت محور استفاده درست از منابع را به دانش آموزان یاد دادیم و مدیریت درست استفاده را در خانواده به عهده دانش آموز گذاشتیم و به معلمان اجازه دادیم بر اساس پیشنهادها دانش آموزان به آن ها نمره دهند.

درج الگوی مصرف صحیح در کتب درسی

علیرضا کمرئی، معاون آموزش متوسطه با اشاره به اینکه وابستگی متقابل در سطح ملی برای نهادها و دستگاه ها اجتناب ناپذیر است، گفت: یک نگاه هماهنگ کننده در سطح عالی می تواند باعث پیشرفت باشد و در سطح کتاب های درسی هم به آب و مصرف درست آن اشاره شده است در این مورد درس جغرافیا بیشترین ظرفیت را دارد و برخی دروس دیگر هم در این زمینه مطالبی ارائه داده اند.

مهر

کلید واژه :

راه هایی برای طرح الگوی مصرف صحیح انرژی برای دانش آموزان

،

بررسی چالش ها

ثبت نظرات
captcha