کد خبر : ۳۴۷۸۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فارس من| علت آتش سوزی ها، زباله باقی مانده در مراتع بود/ افزایش 2 برابری حریق مراتع مشهد در تیرماه

مدیرعامل سازمان آتش نشانی مشهد دلیل عمده آتش سوزی های مراتع بلوار فکوری و نماز را رها شدن زباله در مجاورت علفزارها عنوان کرد و گفت: این اشیای باقی مانده مانند ذره بین عمل می کند و باعث آتش سوزی مراتع می شود.

فارس من| علت آتش سوزی ها، زباله باقی مانده در مراتع بود/ افزایش 2 برابری حریق مراتع مشهد در تیرماه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پس از ثبت مطالبه مردمی با عنوان «علت آتش سوزی مراتع مشهد چیست؟» در سامانه «فارس من» موضوع، از مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد توسط خبرگزاری فارس پیگیری شد.

امیر عزیزی، در گفت وگو با خبرنگار فارس در مشهد، اظهار کرد: به دلیل اینکه امسال سال پر بارشی بوده و همچنین در دو ماه اول سال، مردم بخاطر کرونا در طبیعت حضور نداشتند، رشد خار و خاشاک و علف ها بیشتر از سال های قبل شد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد افزود: بعد از اینکه محدودیت های کرونایی حذف شد و مردم توانستند برای تفریح در مراتع حضور داشته باشند، متاسفانه عده ای با رها کردن زباله در مراتع باعث بروز حریق و آتش سوزی شدند.

وی ادامه داد: تا آخر تیرماه گرمای هوا بیشتر شد و در همین محدوده زمانی، ماموریت های آتش نشانی در مراتعی مانند جاده کلات، بولوار شاهنامه، انتهای بولوار وکیل آباد، ارتفاعات بلوار نماز، خلج، انتهای پیروزی و شهرک صابر و همچنین انتهای توس 33 برای اطفای حریق بیشتر شد.

عزیزی، علت عمده حریق ها در ارتفاعات بلوار فکوری و نماز را رها شدن زباله در مجاورت مراتع و علفزارها توسط شهروندان عنوان کرد و گفت: طی بررسی هایی که همکاران انجام دادند آتش سوزی به دلیل رهاشدن زباله هایی مانند قوطی های فلزی، شیشه های نوشابه و کاغذهای براق چیپس و پفک در مجاورت علفزارها است، چرا که این اشیا زیر تابش مستقیم خورشید، حالت ذره بینی پیدا کرده و باعث ایجاد آتش سوزی می شود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد خاطر نشان کرد: البته عمده این آتش سوزی ها مقطعی است و یک قسمت آتش گرفته و خودش تمام می شود و به جاهای دیگر سرایت نمی کند اما جاهایی که بارندگی بیشتر بوده، آب بیشتری جمع شده و رشد خاشاک بیشتر بوده است و به همین دلیل آتش سوزی وسیع تر و خسارت به عرصه های منابع طبیعی بیشتر می شود.

وی یادآور شد: خرداد و تیرماه سال جاری رشد دو برابری حریق خار وخاشاک و مراتع را نسبت به سال گذشته در همین موقع شاهد بوده ایم و بیشترین ماموریت انجام شده در این زمینه نیز در محدوده شهرداری منطقه 9 شهر مشهد بوده است.

فارس

کلید واژه :

فارس من|

،

علت آتش سوزی ها

،

زباله

،

مراتع

،

مشهد

ثبت نظرات
captcha