کد خبر : ۳۴۷۸۲۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر حمل و نقل عمومی در کلانشهرها

پروژه های حمل و نقل عمومی با کندی حرکت می کند و شهرداری ها در زمینه نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و تامین تجهیزات قطار شهری با مشکل مواجه هستند.

تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر حمل و نقل عمومی در کلانشهرها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بیست و هفتمین نشست کمیسیون حمل و نقل و ترافیک مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران به منظور تبادل تجربیات، بررسی مشکلات و ایجاد وحدت رویه در این حوزه به صورت ویدئو کنفرانس و به میزبانی شهرداری تهران برگزار شد.

این جلسه با موضوع آثار و پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا بر حمل و نقل کلانشهرها و راهکارهای پیش رو به منظور ارائه خدمات مطلوب به شهروندان، بررسی روند نوسازی و بازسازی ناوگان فرسوده اتوبوسرانی کشور با استفاده از تسهیلات مصوب شورای عالی اقتصاد و بررسی بند الف ماده ۱۰۸ قانون برنامه ششم توسعه برگزار شد.

معاونین حمل و نقل و ترافیک شهرداری های کلانشهرها در این نشست ضمن ارائه گزارش در خصوص اقدامات انجام شده توسط شهرداری های متبوع خود از زمان شیوع بیماری کرونا، به تشریح اقدامات پیشگیرانه در حوزه حمل و نقل، اثرات این بیماری بر سیستم حمل و نقل عمومی و مشکلات ایجاد شده برای رانندگان این حوزه پرداختند.

بنابر این گزارش هر یک از معاونین در ادامه به روند بازسازی و نوسازی ناوگان فرسوده اتوبوسرانی و اقدامات انجام شده و راهکارهایی جهت کاهش مشکلات در این زمینه پرداختند و تاکید کردند: در حال حاضر پروژه های حمل و نقل عمومی با کندی حرکت می کند و شهرداری ها در زمینه نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و تأمین تجهیزات قطار شهری با مشکل مواجه هستند.

سید مناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در این نشست برپایی جلسات مشترک با معاونت امور زیربنایی ریاست جمهوری، رئیس سازمان برنامه و بودجه و همچنین برگزاری جلسات متعدد با مدیران ایران خودرو جهت نوسازی ناوگان اتوبوسرانی را از جمله اقدامات صورت گرفته در این خصوص عنوان و ابراز امیدواری کرد نتایج این جلسات و پیگیری ها برای تمامی شهرداری های کلانشهرها اثربخش باشد.

رئیس کمیسیون حمل و نقل کلانشهرها در ادامه به تمهیدات صورت گرفته در خصوص بحران ویروس کووید ۱۹ اشاره کرد و افزود: در این زمینه تمهیداتی به ویژه در بخش حمل و نقل عمومی پیش بینی شده است که از جمله آنها می توان به الزامی کردن استفاده از ماسک در خطوط اتوبوس های تندرو، ملزم کردن رانندگان تاکسی به مسافر گیری حداکثر ۳ نفر و همچنین ضدعفونی مستمر اتوبوس ها و واگن ها و ایستگاههای مترو اشاره کرد.

کمال مرادی دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران نیز در این نشست مجازی انتقال و اشتراک گذاری تجارب معاونین حمل و نقل و ترافیک کلانشهرها را از مهمترین اهداف این جلسات عنوان کرد و افزود: خوشبختانه این مجمع تعاملات و پیگیری های متعددی را پیرامون مشکلات و موضوعات مربوط به موضوع حمل و نقل با معاون اول رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور و مجلس به انجام رسانده است که دستاوردهای خوبی را برای شهرداری های کلانشهرها به همراه داشته است.

بهنام سعادت خانی دبیر این کمیسیون در خصوص سایر موضوعات مطرح شده در این نشست اظهار داشت: موضوع به روز رسانی و ارائه قانون استفاده از دوچرخه به مجلس و استفاده از "ال آر تی " و دوچرخه به عنوان مدل های جدید ترافیکی، موضوع واردات و تهاتر اتوبوس های شهری با هماهنگی وزارت نفت، توجه به موضوعات مورد نظر ترافیکی در تدوین برنامه هفتم توسعه از طریق تشکیل کمیته تخصصی از کلانشهرها و توجه به سهم شهرداری ها از جرایم راهنمایی و رانندگی از دیگر موضوعات دیگر مطرح شده در این نشست بود.

در پایان جلسه نیز پیشنهادات و راهکارهایی در خصوص مشکلات طرح شده تهیه و مقرر شد در نخستین جلسه شهرداران کلانشهرها مطرح شود.

مهر

کلید واژه :

تاثیرات کرونا

،

حمل و نقل عمومی کلانشهرها

ثبت نظرات
captcha