کد خبر : ۳۴۷۸۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چاله «ضدواکسن ها» پیش روی آینده کرونا

از زمانی که ویروس عالم گیر کرونا فارغ از مرزهای سیاسی و اجتماعی، یک به یک کشورها را درنوردید و بر آمار قربانیانش افزود، جهان هرچند راه نجات را تا زمان کشف واکسن…

چاله «ضدواکسن ها» پیش روی آینده کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روزنامه ابتکار با درج گزارشی آورده است: با وجود این اما موج ضد واکسیناسیونی که در جهان شدت گرفته می تواند درصورت کشف واکسن کرونا، از ریشه کن شدن این بیماری در جهان جلوگیری کند. اگر به صراحت نتوان گفت که «واکسن» تنها ناجی بشریت در طول تاریخ حیات او بوده اما می توان گفت که او را برای حیات بیشتر برروی زمین یاری کرده است. واکسیناسیون از سال ۱۷۹۶میلادی، سال تزریق اولین واکسن، تا کنون تحولات بسیاری را از سر گذرانده و نقش مهمی در نجات جان انسان ها ایفا کرده است. آمارها یکی از مهم ترین اسناد بر صحت این ادعا است. آمارهایی که حکایت از تغییر نرخ مرگ و میر در جهان به خصوص در میان زنان و نوزادان دارد. طبق برآوردها، واکسیناسیون هر سال از مرگ ۲ تا ۳ میلیون کودک جلوگیری می کند. با وجود آنکه بسیاری از کشورهای جهان در دهه های اخیر درصدد گسترش واکسیناسیون در سراسر کشور و زیر پوشش قرار دادن همه شهروندان بوده اند اما با این وجود، هنوز یک میلیون و ۵۰۰ هزار کودک در اثر ابتلا به بیماری هایی که واکسن آن موجود است، جان خود را از دست می دهند. این اتفاق اما به چندین دلیل رخ می دهد. شاید یکی از مهم ترین دلایل آن عدم دسترسی همه افراد به مراکز بهداشتی و واکسن باشد.

اتفاقی که اغلب در کشورهای کمتر توسعه یافته و فقیر رخ می دهد. اما این تنها دلیل نیست. باورهای غلطی که در میان برخی افراد شکل می گیرند، گسترش می یابند و دوام پیدا می کنند و مانع از واکسیناسیون نوزادان و کودکان می شوند، از جمله دلایل قابل توجهی است که به مرگ و میر نوزادان، کودکان، زنان و افراد بیشتر در معرض آسیب هستند منجر می شود. این باورهای ضد واکسیناسیون اما برخلاف تصور تنها مخصوص جوامع توسعه نیافته یا کمتر توسعه یافته و فقیر نیستند. هم اکنون که جهان با بیماری همه گیر کرونا دست و پنجه نرم می کند، برخی کشورهای اروپایی نظیر انگلستان و آمریکا با جنبش های ضد واکسیناسیون روبه رو هستند. جنبشی که نه تنها به مخالفت علیه واکسیناسیون برخاسته بلکه قرنطینه و داروها نیز از تیررس آنها دور نمانده است. هواداران جنبش ضد واکسن، با پلاکاردها و شعارها و دیوارنویسی ها و برگزاری تجمع، روزبه روز گسترش می یابند و به اضطراب والدین در واکسیناسیون فرزندان خود دامن می زنند. به خصوص والدینی که از دانش کافی در درک مسائل علمی برخوردار نیستند، به سادگی ممکن است تحت تاثیر این شعارها و اطلاعات بی پایه و جعلیِ مبتنی بر تئوری توطئه قرار بگیرند. متاسفانه در میان این چهره های مخالف، افرادی از بین خوانندگان و ستاره های مشهور سینما نیز حضور دارند که همین مسئله بر نفوذ و تاثیر چنین باورهایی خواهد افزود.

اما این دیدگاه ضد واکسیناسیون از کجا شکل گرفته و چه خاستگاهی دارد؟ از دهه هفتاد میلادی به این سو، به خصوص با ظهور جنبش های هیپی و پادفرهنگی واکسیناسیون به یکی از محورهای مخالفت جریانات علم ستیز تبدیل شده است. مبنای غالب تئوری های توطئه واکسن ستیزان، تردید در نیت شرکت های داروسازی است و این باور که واکسیناسیون عملی غیرضروری و صرفاً راهی برای سودآوری شرکت های داروسازی یا حتی روشی برای کنترل افکار عمومی توسط دولت هاست. نگاه دیگری نیز در بین مخالفان واکسیناسیون وجود دارد که از یک مقاله پزشکی در سال ۱۹۹۸ در ژورنال پزشکی لنستThe Lanceریشه گرفته است. اندرو ویکفیلد در آن مقاله ادعا کرده بود که ربط مشخصی بین واکسیناسیون - به صورت دقیق تر واکسن سه گانه سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) – و خطر ابتلا به اوتیسم وجود دارد. بعدها مشخص شد که این پزشک بریتانیایی، با دستکاری داده ها، شواهد مربوط به مطالعه خود را جعل کرده بوده و مقاله او نیز از ژورنال حذف شد و بررسی های بعدی ادعای او را مردود کرد، اما اثری که این مقاله در پرهیز از واکسیناسیون در جوامع گوناگون به جا گذاشت انکارناپذیر است. به موازات تبلیغ برای این پژوهش دستکاری شده، میزان واکسیناسیون کاهش یافت و نرخ ابتلا به سرخک و اوریون در ایالات متحده گرفته و حتی بریتانیا و آلمان و دیگر کشورها افزایش یافت. مخالفت با واکسیناسیون در برخی کشورهای اروپایی، به خصوص بلغارستان و لتونی و فرانسه، بیش از سایر کشورهای اروپایی رشد کرد و بررسی کمسیون اروپا نشان می دهد که حدود ۳۰ درصد از شهروندان این سه کشور، نظری منفی به واکسیناسیون دارند. بیشترین میزان بی اعتمادی به واکسیناسیون در لهستان دیده شده و تنها طی چندسال، شمار باورمندان به اثربخشی واکسن حدود ده درصد کاهش پیدا کرده است. به خصوص در سال های اخیر، ایجاد شک و تردید در سلامت و ایمنی واکسن ها به ویژه درباره سرخک، باعث امتناع والدین از واکسیناسیون کودکان شده و نرخ ابتلا به بیماری هایی چون سرخک به شکل خیره کننده ای افزایش یافته است.

ایران نیز از این غافله دور نمانده است. در طول تاریخ ایران بارها با جنبش های ضد علمی روبه رو بوده است. از سال ۱۲۵۵ خورشیدی که با شیوع طاعون در جنوب ایران برخی جریان ها به شدت به مخالف با قرنطینه و واکسیناسیون پرداختند، تا سال های اخیر که تجمعاتی درخصوص مخالفت با واکسیناسیون در ایران در خیابان ها برپا شده است، جنبش های ضد واکسیناسیون در ایران زنده بوده و به حیات خود ادامه داده است. با این حال آمار رسمی پوشش واکسیناسیون در ایران در دهه اخیر نشان می دهد که پوشش واکسیناسیون در سراسر ایران نزدیک به صددرصد بوده و فلج اطفال تقریبا ریشه کن شده و سرخک نیز نزدیک به ریشه کن شدن است. با این حال با وجود شیوع بیماری کرونا دوباره موجی علیه واکسیناسیون در ایران برپا شده که برخی از خانواده ها را از تزریق واکسن به فرزندان خود باز داشته است. اتفاقی که سبب شده میزان واکسیناسیون نوزادان و کودکان در کشور کاهش یابد. اتفاقی که ممکن است حتی جهان را در برابر ویروس کرونا خلع سلاح کند و درصورتی که حتی واکسن کرونا کشف شود و در اختیار تمامی کشورهای جهان قرار گیرد، باور غلط مقابله با واکسیناسیون می تواند به دنباله دار شدن شیوع این بیماری بینجامد.

کاهش واکسیناسیون در جهان ناشی از اوج گیری جنبش ضد واکسیناسیون اما پیامدهای جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. پیامدهایی که سازمان ملل و صندوق کودکان وابسته به آن جهان را نسبت به عواقب آن هشدار داده اند. سازمان ملل و صندوق کودکان وابسته به آن (یونیسف) اعلام خطر کرده اند که در دوران کرونا، واکسینه کردن خردسالان کاهش چشمگیری یافته و ادامه این روند دستاوردهای این حوزه را تهدید می کند و همچنین این هشدارها بیش از همه متوجه آفریقا می شود. یونیسف و سازمان ملل از کاهش آشکار واکسیناسیون کودکان در دوران شیوع کرونا ابراز نگرانی کرده اند. بیانیه این دو نهاد تاکید می کند که حداقل ۳۰ کارزار واکسن سرخک در سراسر جهان تعلیق شده و این می تواند به شیوع عفونت سیستم تنفسی کودکان در سال جاری یا سال آینده منجر شود. یونیسف و سازمان ملل به طور ویژه از خطر شیوع سرخک در کشورهایی چون نیجریه یاد می کنند. پیتر هاوکینز، نماینده یونیسف می گوید: این برهه خطیری برای کودکان نیجریایی است و در حال حاضر ۳۰ درصد کودکان زیر پنج سال فاقد دسترسی به ایمن سازی علیه سرخک در نیجریه زندگی می کنند. به گزارش دویچه وله، صندوق کودکان ملل متحد یادآور می شود که واکسیناسیون خردسالان در شش ماهه نخست سال جاری به نسبت مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ کاهش داشته و این با شیوع کرونا مرتبط است. هاوکینز می گوید: لازم است درباره اقدامات آتی فکری کرد و از جمله می توان از ساختارهای بهداشتی و درمانی که برای مقابله با کرونا ایجاد می شود، بهره برد.

ایرنا

کلید واژه :

چاله «ضدواکسن ها»

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha