کد خبر : ۳۴۷۸۱۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ایمنی بیماران کرونایی نسبت به کووید۱۹ پس از چند ماه کاهش می یابد

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که پس از آلوده شدن افراد به ویروس جدید کرونا، ایمنی طبیعی بدن آنها نسبت به این ویروس طی چند ماه کاهش می یابد.

ایمنی بیماران کرونایی نسبت به کووید۱۹ پس از چند ماه کاهش می یابد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در مقاله ای که در رابطه با این مطالعه قرار است در یک مجله پزشکی منتشر شود، آمده که واکنش های آنتی بادی ممکن است ۲۰ تا ۳۰ روز پس از بروز علائم کووید-۱۹ روند کاهشی را آغاز کنند. 

آنتی بادی ها، پروتیین هایی هستند که بدن برای مبارزه با عفونت تولید می کند. آنتی بادی ها در دستگاه ایمنی بدن، در پاسخ به حضور آنتی ژن خاصی، تولید می شود و در خون به گردش درمی آید یا در محل تولید باقی می ماند تا به آنتی ژن (معمولاً اجسام بیگانه همچون باکتری و ویروس) حمله ور شود و آن را بی زیان سازد.

اکنون محققان موسسه هایی در انگلیس در این مقاله نوشته اند، ما نشان می دهیم که واکنش های IgM و IgA پس از ۲۰ یا ۳۰ روز کاهش می یابد. مطالعه یادشده همچنین نشان می دهد که وخامت علائم کووید-۱۹ می تواند میزان واکنش آنتی بادی را مشخص کند.  

این مطالعه جدید شامل نمونه های جمع آوری شده از ۶۵ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ تا ۹۴ روز پس از شروع علائم و ۳۱ خدمه درمان بود که در فاصله زمانی میان ماه های مارس و ژوئن هر دو هفته یک بار آزمایش آنتی بادی داشتند.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، به طور کلی بدن یک تا سه هفته پس از عفونت آنتی بادی تولید می کند. از اوایل این همه گیری، سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که افراد مبتلا به کووید-۱۹ لزوما از ابتلای دوباره به این ویروس ایمن نیستند.

با این وجود مطالعه یادشده نیز محدودیت هایی داشته که لازم است تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد تا مشخص شود آیا این نتایج در گروه بزرگتری از بیماران نیز مشاهده خواهد شد یا خیر. این مطالعه پیامدهای مهمی در خصوص پیشگیری از عفونت مجدد به ویروس کرونا و نیز دوام مصونیت در برابر ابتلای مجدد به این بیماری دارد.

این مطالعه تایید می کند که واکنش های محافظتی آنتی بادی در افراد آلوده به کووید-۱۹ به سرعت از بین می رود و هرچند که این ایمنی در افراد مبتلا به موارد شدیدتر کرونا دوام بیشتری دارد اما تنها چند ماه باقی می ماند. 

تست آنتی بادی چیست؟

این آزمایش (که به آزمایش سرولوژی نیز معروف است) به دنبال مواد خاصی در خون است که به آن آنتی بادی می گویند. بدن هنگام مبارزه با عفونتی مانند کووید ۱۹ این مواد را ایجاد می کند.

وقتی واکسنی مانند واکسن آنفلوآنزا نیز به بدن تزریق می شود، همین اتفاق می افتد و در نهایت مصونیت نسبت به ویروس ایجاد می شود.

آزمایش آنتی بادی وجود خودِ ویروس را بررسی نمی کند، بلکه به دنبال این است که آیا سیستم ایمنی بدن به عفونت پاسخ داده است یا خیر؟

تاکنون بیش از ۸ میلیون و ۹۲۲ هزار نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و از این میان نزدیک به ۴۶۷ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. 

ایرنا

کلید واژه :

ایمنی بیماران کرونایی نسبت به کووید۱۹

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha