کد خبر : ۳۴۷۸۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چه خبر از پروژه های آبخیزداری کرمانشاه؟

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: امسال کنترل سیلاب حوزه های شهری و روستایی را در برنامه داریم.

چه خبر از پروژه های آبخیزداری کرمانشاه؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، غلامرضا چامه در گفت و گو با ایسنا، اولویت اصلی پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری امسال استان کرمانشاه را کنترل سیلاب حوزه های شهری و روستایی در سطح استان عنوان کرد و افزود: اعتبارات امسال بخش آبخیزداری و آبخوان داری از محل اعتبارات ملی 20 میلیارد تومان است، ضمن اینکه برای جذب اعتبارات استانی هم 37 میلیارد تومان پروژه پیشنهاد داده ایم که هنوز معلوم نیست چقدر از این میزان از طرف سازمان مدیریت و برنامه ریزی به حوزه آبخیزداری و آبخوان داری استان اختصاص پیدا کند.

چامه اضافه کرد: علاوه بر اعتبارات امسال حوزه آبخیزداری و آبخوان داری استان، بخشی از اعتبارات سال گذشته نیز که بالغ بر 34 میلیارد تومان است،  امسال در استان هزینه خواهد شد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با بیان اینکه اعتبارات هیچ وقت برای اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری کافی نیست، گفت: اکوسیستم های طبیعی و مصنوعی که در آن زندگی می کنیم بسیار شکننده و دچار تخریب شده و ترمیم و مرمت آنها نیازمند هزینه های هنگفت است. 

وی سپس با بیان اینکه اولویت های آبخیزداری استان همواره حفظ سلامت حوزه آبخیز و پایداری اکوسیستم های طبیعی و مصنوعی بوده، گفت: با اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری به دنبال کاهش سرعت رواناب روی دامنه و داخل آبراهه ها و رودخانه ها هستیم.

چامه اضافه کرد: کاهش سرعت رواناب روی دامنه های شیب دار باعث افزایش پوشش گیاهی، کاهش فرسایش خاک و نفوذ آب به داخل زمین می شود که این اقدام موجب تقویت جریانات زیرقشری، آبدار شدن چشمه ها و قنوات و بهبود وضعیت سفره های آب زیرزمینی می شود. 

چامه اشاره ای هم به پروژه های آبخیزداری استان در سال گذشته داشت و گفت: سال گذشته فعالیت های بخش سیلاب و تغذیه آبخوان در سطح حوزه های آبخیز شهری مانند حوزه شهری تنگ کنشت در شهر کرمانشاه، حوزه شهری صحنه، محدوده مرزی قصرشیرین، زیستگاه آهوان قراویز، حوضچه قارلق مشرف به دشت بزرگ کنگاور، مدیریت جامع حوزه آبخیز آهوران و ... در سطح استان انجام گرفت که هر کدام به نوبه خود کار شاخصی بودند.

ایسنا

 

کلید واژه :

پروژه های آبخیزداری

،

کرمانشاه

ثبت نظرات
captcha