کد خبر : ۳۴۷۸۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بازار کساد نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی

بیش از یک سال از ابلاغ دستورالعمل وزارت نفت برای عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی می گذرد، اما به جز موارد محدود، بازار این کالاها در بورس انرژی کساد…

بازار کساد نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عرضه نفت خام با هدف افزایش سهم بخش خصوصی در بازار نفت و امکان بالا بردن حجم صادرات این محصول در شرایط تحریم از سال گذشته آغاز شد.

بر این اساس شیوه نامه مورد نیاز برای عرضه نفت خام و میعانات گازی از سوی وزیر نفت ابلاغ شد، اما به دلیل پیچیده بودن بازار نفت خام و همچنین مدل پرداخت پول، بخش خصوصی اقبالی نشان نداد.

پاییز سال گذشته این شیوه نامه در مواردی اصلاح و دوباره ابلاغ شد، اما به جز موارد محدود در اغلب عرضه ها نفت خام و میعانات بدون مشتری ماندند.

حدود یک ماه پیش هم دوباره شیوه نامه جدید برای عرضه نفت بر اساس بودجه سال ۹۹ ابلاغ شد و با توجه به چند عرضه در بورس انرژی، اما بازار نفت خام و میعانات همچنان کساد است.

«امیرحسین تبیانیان» نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی با اعلام اینکه عرضه نفت در بورس انرژی با شیوه نامه جدید از ابتدای تیرماه آغاز شده، به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: هیچ کدام از عرضه ها به فروش نرفت. 

وی تاکید کرد: فرآورده های نفتی دریایی شامل گازوئیل و نفت کوره در عرضه ها موفق بوده و به فروش رفته است.

 محدود بودن تولیدکنندگان و خریداران نفت خام باعث شده تا این بازار پیچیدگی بیشتری نسبت به بازار فرآورده های نفتی داشته باشد.

در این میان بی تجربه بودن بخش خصوصی در این زمینه نیز عدم اقبال به خریدنفت خام از بورس را دامن زده است.

ایرنا

کلید واژه :

بازار کساد نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha