کد خبر : ۳۴۷۸۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

۸ راهکار ساده برای کم کردن مبلغ قبض برق

مشترکان صنعت برق برای کاهش هزینه قبض برق خود از یک طرف و مدیریت مصرف از طرف دیگر می توانند با چند راهکار ساده که نیازی به هزینه کردن هم ندارد صرفه جویی لازم…

۸ راهکار ساده برای کم کردن مبلغ قبض برق

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مشترکان صنعت برق برای کاهش هزینه قبص برق می توانند بدون هیچ گونه خرج اضافی و فقط با اعمال چند روش این امر را محقق کنند.

راهکارهای کوچک اما کاربردی برای کاهش مصرف کدامند؟

استفاده بیشتر از نور خورشید

یکی از راهکارهای موثر درکاهش مصرف و درنتیجه صرفه جویی در هزینه قبض برق استفاده بیشتر از نور روز است به این معنا که مشترکان در طول روز می توانند با کنار زدن پرده های منازل و خاموش کردن لامپ هایی که دیگر نیازی به آنها نیست هزینه برق خود را کاهش دهند.

خاموش کردن لامپ های بدون مصرف

راهکار دیگر خاموش کردن لامپ هایی است که زیاد کاربرد ندارند و یادر اتاق هایی قراردارند که نیازی به آنها تا ساعت های زیادی نیست.

خارج کردن دوشاخ وسایل برقی

خارج کردن دوشاخ وسایل برقی که مداوم در پریز برق قرار دارند، بسیاری از مردم فکر می کنند اگر وسیله برقی خاموش باشد و دوشاخ آن در پریز بماند برق مصرف نمی شود این تصور غلطی است و باقی ماندن دوشاخ در پریز مصرف برق به همراه دارد.

بررسی نقاط اتصال سیم های برق در پریزها و کلیدها

مشترکان می توانند هر چند مدت، محل اتصال سیم برق به کلید ها و پریزها را با کمک متخصصان بررسی کرده تا اگر در اثر مرورزمان اتصالات آسیب دیده اند نسبت به ترمیم آنها اقدام شود زیرا در این صورت به اصطلاح برق دزدی انجام می شود به این معنا که اتصال سیم با دیوار برقرار شده و برق ناخودآگاه مصرف می شود.

استفاده از دور کند کولرهای آبی 

کولرهای آبی با دور کند مصرف برق کمتری نسبت به زمانی که از دور تند استفاده می شود دارند و نیز مصرف آب کمتری را نیز لازم دارند.

تنظیم دمای منزل بر روی دمای آسایش

برای تنظیم دمای منزل برروی دمای آسایش باید درجه کولر گازی برروی درجه بین ۲۴ تا ۲۵ قرارگیرد تا ضمن برخورداری از هوایی مطلوب، هزینه برق نیز کاهش یابد.

استفاده از حداکثر ظرفیت ماشین ظرف شویی

استفاده از حداکثر ظرفیت ماشین ظرف شویی علاوه برآنکه نیاز به استفاده چند باره از آن را کاهش می دهد عمر ماشین را بیشتر کرده و نیز هم کاهش مصرف برق و هم کاهش مصرف آب را به دنبال دارد.

موکول کردن زمان استفاده از وسایل برقی پرمصرف به ساعت های انتهایی شب

مشترکان بهتر است زمان استفاده از وسایلی مانند اتو، ماشین ظرف شویی و ماشین لباس شویی را به ساعت های ابتدایی روز یا انتهایی شب موکول کنند زیرا در این ساعت ها مصرف برق با تعرفه کم باری محاسبه شده و به این ترتیب هزینه برق کاهش می یابد.

استفاده از این روش ها مشترکان را در ردیف مشترکان خوش مصرف قرار می دهد که برای آنان پاداش هایی در نظر گرفته شده است.

«مصطفی رجبی مشهدی» سخنگوی صنعت برق در این باره  به ایرنا گفت: در حال حاضر، ۸۵ درصد مشترکان درحد متعارف، برق مصرف می کنند.

 وی با تشریح طرح های حمایتی و تشویقی دولت برای کاهش مصرف برق افزود: مشترکانی که در گروه «خوش مصرف ها»  قرار داشته و نسبت به دوره مشابه سال قبل انرژی برق کمتری استفاده کرده اند پاداش خوش مصرفی دریافت خواهند کرد.

سخنگوی صنعت برق یادآور شد: متناسب با تعرفه هر منطقه، میزان مصرف مشترکان محاسبه شده و براساس آن پاداش لحاظ می شود که میزان آن در قبض برق به عنوان «خوش مصرفی» اعلام خواهد شد.

رجبی مشهدی در باره کم مصرف ترین ها گفت: مشترکانی که ۲۰۰ کیلو وات مصرف می کنند اگر این مصرف را به ۱۰۰ کیلووات کاهش دهند، از برق رایگان بهره مند می شوند.

به گفته معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر، سال گذشته از ۲۹ میلیون مشترک برق در کشور، ۲۴ میلیون نفر جزو مشترکانی بودند که مصرف متعارف داشتند و ۳۰ درصد آنها یعنی هشت میلیون مشترک، مشمول پاداش خوش مصرفی شدند.

سخنگوی صنعت برق افزود: پارسال ۱۰۶ میلیارد تومان به مشترکان یادشده پاداش داده شد و امسال نیز همین شیوه دنبال می شود.

ایرنا

کلید واژه :

۸ راهکار ساده

،

کم کردن مبلغ قبض برق

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha