کد خبر : ۳۴۷۸۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزایش علائم گوارشی کووید - ۱۹ / چند علامت شایع گوارشی در بیماران کرونا

یک فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسالان گفت: شکل بیماری کووید - ۱۹ به سمت علائم گوارشی رفته است بنابراین در صورتی که علائم گوارشی به ویژه همراه با تب باشند و بیش از ۴۸ ساعت طول بکشند، باید جدی گرفته شوند.

افزایش علائم گوارشی کووید - ۱۹ / چند علامت شایع گوارشی در بیماران کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر اباذر پارسی با اشاره به بروز علائم گوارشی در بیماران مبتلا به کرونا، اظهار کرد: در ابتدای شیوع ویروس کرونا، تظاهرات این بیماری تنفسی بود اما در ماه های اخیر، علائم بیشتر گوارشی بوده است؛ در حال حاضر ۲۰ تا ۲۵ درصد مبتلایان به کرونا، با علائم گوارشی به مراکز درمانی مراجعه می کنند.

وی افزود: بیماران دارای علامت های شایع گوارشی، دیرتر از بیماران با علامت های ریوی به مراکز درمانی مراجعه می کنند و این طولانی شدن مدت بیماری، سرایت بیماری را بیشتر می کند و عوارض آن را نیز افزایش می دهد زیرا درمان دیرتر شروع می شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسالان ادامه داد: اسهال، علامت شایع گوارشی مبتلایان به کرونا است. کاهش اشتها نیز یکی دیگر از علائم شایع است؛ ورود هر عفونتی به بدن، می تواند باعث کاهش اشتها شود. دردهای شکمی و استفراغ نیز از دیگر علائم شایع گوارشی مبتلایان به کرونا است.

پارسی افزود: مردم باید به فرق بین استفراغ ناشی از کرونا و استفراغ ناشی از مسمومیت توجه کنند؛ استفراغ ناشی از کرونا با تب همراه است اما استفراغ ناشی از مسمومیت همراه با تب نیست.

وی گفت: همچنین معمولا علائم گوارشی در افرادی که دچار ویروس فصلی می شوند، در مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت برطرف می شود اما زمانی که این علائم ادامه پیدا می کنند باید بیمار از نظر ابتلا به کرونا بررسی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به تاثیر ویروس کرونا بر ارگان های مختلف بدن، تصریح کرد: مواردی از پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده گزارش شده است. معمولا انتظار داریم بیماری پانکراتیت بر اثر مصرف الکل یا موارد دیگری بروز پیدا کند اما اخیرا در سطح کشور مواردی از ابتلا به پانکراتیت به دلیل کرونا داشته ایم. همچنین کرونا می تواند بر کبد تاثیرگذار باشد و درگیری کبدی ایجاد کند.

وی افزود: این ویروس با سه مکانیسم می تواند تاثیرگذار باشد؛ کرونا می تواند موجب درگیری سلول های کبدی شود و هپاتیت ایجاد کند که اکنون، شاهد موارد افزایش آنزیم های کبدی در این بیماران هستیم. همچنین این بیماری، انعقادپذیری خون را افزایش می دهد و می تواند باعث انعقاد هر رگی شود. داروهای مورد استفاده برای درمان این بیماری نیز عوارض کبدی دارند که گاه مجبور به قطع این داروها می شویم.

این فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسالان گفت: سیستم ایمنی بدن افرادی که بیماری زمینه ای گوارشی دارند مقداری ضعیف تر از دیگر افراد است و به تبع، شانس ابتلای این گروه به عوارض کبدی کروناویروس افزایش می یابد بنابراین بیماران سیروز کبدی و التهابات روده ای باید بیشتر مراقبت کنند.

وی ادامه داد: سیروز کبدی، بیماری اختلال عملکرد کبد است اما در این بیماری هنوز فرد به مراحله نیاز به پیوند نرسیده است. با این حال مواردی از بیماران دارای سیروز کبدی داشتیم که به دلیل ابتلا به کرونا، با تشدید علائم مواجه شدند و کرونا در این بیماران حتی منجر به فوت شده است.

پارسی افزود: برخی بیماران گوارشی دیگر نیز با وجود مصرف دارو، به دلیل ابتلا به کرونا دچار تشدید علامت و عوارض شدند و روند درمان آن ها تغییر کرده است.

وی گفت: این بیماری ممکن است منجر به خون ریزی گوارشی شود؛ با ابتلا به این ویروس، سیستم ایمنی بدن درگیر می شود و با درگیری سیستم ایمنی، تمام مخاط بدن می تواند دچار التهاب شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسالان افزود: کروناویروس در مدفوع ۷۰ تا ۷۳ درصد بیماران گوارشی مبتلا به کرونا، مشاهده شده اما در مدفوع بیماران دارای علائم ریوی کمتر بوده است با این وجود، می تواند منتقل کننده باشد.

پارسی با بیان اینکه کشیدن سیفون توالت نیز منجر به انتشار ویروس در دستشویی می شود، گفت: بیمارانی که در قرنطینه خانگی هستند، در صورت امکان دستشویی خود را جدا کنند در غیر این صورت باید دستشویی هر بار پس از استفاده، ضدعغونی شود تا ویروس از بین برود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: شکل بیماری کووید -۱۹ به سمت علائم گوارشی رفته است بنابراین در صورتی که علائم گوارشی به ویژه همراه با تب باشند و بیش از ۴۸ ساعت طول بکشند، باید جدی گرفته شوند زیرا ممکن است بروز این علائم به دلیل ابتلا به کرونا باشد.

وی افزود: این بیماری، هزار چهره است و در حال درگیر کردن همه ارگان ها است و در آینده نیز شاید عوارضی در مبتلایان بهبودیافته بر جای بگذارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: برخی افراد با بیماری زمینه ای، به دلیل واهمه از ابتلا به کرونا به صورت خودسرانه مصرف دارو را قطع می کنند در صورتی که با قطع مصرف دارو، بیماری زمینه ای آن ها شعله ور می شود و عوارض بر جای می گذارد.

پارسی افزود: بیمارانی داریم که برای پیگیری درمان، به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند و به صورت خودسرانه دارو مصرف می کنند یا حتی داروی بیش از حد مصرف می کنند که این مساله، منجر به بروز عوارضی شده است.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، گفت: روزانه بیمارانی داریم که نیازمند آندوسکوپی یا معاینات دیگر هستند اما به دلیل ترس از ابتلا به کرونا، با این معاینات مخالفت می کنند در حالی که در مراکز درمانی، پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از انتقال کرونا تعریف شده است. ابزار مورد استفاده در مواد ضدعفونی کننده بسیار قوی گذاشته می شوند و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

ایسنا

 

کلید واژه :

افزایش علائم گوارشی کووید

،

۱۹

،

چند علامت شایع گوارشی

،

بیماران کرونا

ثبت نظرات
captcha