کد خبر : ۳۴۷۷۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جوانان بیشتر از قبل مبتلا به کرونا می شوند

مدیرعامل شرکت شهر سالم با اشاره به رشد آمار مبتلایان در تهران عنوان کرد: پیش از این نگرانی ها درخصوص سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای دارند، بود اما امروزه بسیاری از جوانان مبتلا می شوند.

جوانان بیشتر از قبل مبتلا به کرونا می شوند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حمید چوبینه درباره فعالیت های زیرمجموعه خود در روزهای شیوع کرونا گفت: از همان ابتدا که شیوع ویروس کرونا در چین مطرح بود، ما در حوزه بهداشت و پیشگیری بولتن ها و بروشورهایی را در زمینه آموزش تهیه کردیم و دراختیار همکاران در شهرداری تهران قرار دادیم. همچنین پروتکل های لازم در حوزه های مختلف مدیریت شهری را به سازمان های مسئول ابلاغ کردیم . پس از اعلام رسمی شیوع کرونا در کشور، نخستین جلسه با دستور شهردار تهران تشکیل شد و با سازمان هایی مثل اتوبوس رانی، مترو، زیباسازی، اداره کل سلامت و نهادهای مرتبط، هم افزایی هایی را آغازکردیم که زیر مجموعه مدیریت کرونای کشوری و استانی بود.


وی افزود: بخش درمانگاهی در این مجموعه داشتیم که شامل ۱۸ درمانگاه در سطح شهر می شود. از همان ابتدا خط پذیرش بیماران مشکوک به کرونا را از بیماران عادی جدا کردیم و از بار سنگینی که در آن زمان روی دوش بیمارستان های کشور بود کاستیم. در کلینیک های شهرداری تهران بیمارانی که نیاز به بستری داشتند، به مراکزی که امکان بستری را مهیا کرده بودند، ارجاع داده می شدند. مراکز ما به خصوص مرکز درمانی شماره ۵ تمام تجهیزات لازم از لحاظ سی تی اسکن، ام آر آی و وسایل آزمایشگاهی را دارا بودند.


مدیرعامل شرکت شهر سالم ادامه داد: دیگر مراکز در مناطق ۸، ۳ و ۱ آماده پذیرش شهروندان، پرسنل شهرداری و بازنشستگان هستند. همچنین گروه اورژانس هم برای درمان در منزل و مشاوره مستقر شده اند تا خدماتی را به همکارانمان بدهند. برخی از این مشاوره ها با تماس های تلفنی انجام می شد و در مواردی هم بر بالین فرد مشکوک حضور پیدا کرده و داروها و توصیه های لازم را می دادند. این هم کمکی به مدیریت کلان بهداشتی شهر بود تا بار این موارد روی دوش مراکز درمانی و بیمارستانی قرار نگیرد.


چوبینه از فعالیت هایی که در زمینه غربالگری کارکنان شهرداری انجام شده است، توضیح داد: مجموعه ما تمام تلاشش را کرد تا غربال گری در سطح سازمان هایی که در تماس مستقیم با مردم بودند، انجام دهد. سازمان هایی که در زمان قرنطینه و در خانه بودن مردم مشغول به کار بودند مانند؛ بهشت زهرا، پسماند، آتش نشانی، میوه تره بار و شرکت شهروند. غربال گری ها از دو زاویه انجام شد یکی حفظ سلامت خودشان که منجر به سرایت ویروس به مردم نشود و دوم از این جهت که این افراد در مواجهه با مردم بودند و حفظ سلامت مردم اهمیت داشت. همچنین یک مرکز جامع سلامت روان ایجاد کردیم که به کسانی که در سوگ عزیزانشان و یا مبتلا به کرونا بودند، به صورت تلفنی، حضوری و ارسال بسته های حمایتی مشاوره می داد.


وی تاکید کرد: پس از بازگشایی کسب و کارها هم به گروه های پزشکی در مناطق بیست و دوگانه شهرداری تهران مستقر شدند و غربال گری کرونا را برای تمام پرسنل شهرداری تهران که شامل پاکبان ها هم می شد، انجام دادند. غربال گری تنها به شکل تب سنج نبود بلکه پزشک و پرستار در گروه حضور داشتند که هر کدام از پرسنل که در غربال اولیه نیازمند چکاپ بیشتر بودند را برای تست های سی تی اسکن و غیره می فرستادند. همچنین در زمانی که کشور از لحاظ شیوع بیماری در التهاب بود ما آمادگی خود را اعلام کردیم که اگه تعداد بیماران بیش از حد شده و بیمارستان ها جوابگو نباشند، ما اتاق های آی سیو مجهزی را با همکاری ستاد کرونا ایجاد کنیم. علاوه بر آن از سوله هایی که شهرداری تهران به ستاد کرونا معرفی کرده بود برای سپری کردن دوران نقاهت بیماران شهر تهران استفاده کنیم که الحمدالله نیاز نشد. هم کاری های آموزشی با ستاد کرونا نیز همچنان ادامه دارد و غربالگری های کارکنان شهرداری تهران نیز در حال انجام است.


چوبینه درخصوص آزمایش هایی که در کلینیک های شهرداری تهران انجام می شود، عنوان کرد: تست های سرولوژی (اندازه گیری آنتی بادی در خون) در مراکز ما انجام می شوند و افراد می توانند مراجعه و درخواست تست بدهد. البته تست pcr (آزمایش ژنتیک تشخیص ویروس) مستقیم در این مراکز انجام نمی شود اما با چند مرکز طرف قرارداد هستیم و نمونه ها را ارسال می کنیم.


مدیرعامل شرکت شهر سالم با اشاره به رشد ۵ برابری بیماران مبتلا به کرونا که در مراکز درمانی شهرداری تهران تست داده اند، تاکید کرد: مراجعه تعداد افراد که مشکوک به کرونا هستند به مراکز درمانی شهرداری تهران در مقایسه با قبل بسیار بیشتر شده است. به این علت که مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند. برای مردم خوب جا نیافتاده که کرونا بیماری مهلک، خطرناک و عارضه داری است. باید تا جای ممکن از خانه خارج نشوند و اگر لازم شد با رعایت دستورالعمل ها باشد. مراقبت از خود می تواند در کاهش آلودگی ها موثر باشد.


وی ادامه داد: هنوز مطالعاتی درخصوص میانگین سن مراجعین با علائم کرونا در مراکز ما انجام نشده است اما چیزی که عمدتا گفته می شود این است که جوانان ما بیش از گذشته درگیر بیماری شده اند. پیش از این نگرانی ها درخصوص سالمندان و کسانی که بیماری زمینه ای دارند، بود اما امروزه بسیاری از جوانان مبتلا می شوند.


چوبینه در پاسخ به این سوال که آیا تشکیل پرونده سلامت برای کودکان کار در این شرایط هم انجام می شود؟ گفت: متاسفانه هنوز در این خصوص اقدام خاصی انجام نشده است. به این دلیل که شناسایی کودکان و سراغشان رفتن کار مشکلی است. البته هنوز مطالعات نشان می دهد که درگیری کودکان با بیماری به نسبت بزرگ سالان کم تر است. البته ابتلای کودکان نسبت به گذشته بیشتر شده اما در مقایسه با جوانان کمتر است. در بحث غربال گری برای کودکان چندان ضرورتی احساس نمی شود.


مدیرعامل شرکت شهر سالم با اشاره به وضعیت گرمخانه های شهرداری تهران، افزود: در گرمخانه ها از طریق اداره کل سلامت و با همکاری معاونت بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی، اقدامات بهداشتی خوبی انجام شده است در مواردی هم که نیاز به حمایت داشتند ما هم کمک کردیم.


وی درخصوص افزایش تعرفه های درمان در کلینیک های شهرداری تهران، گفت: با توجه به افزایش قیمت ارز زمزه هایی مبنی بر افزایش قیمت در برخی آزمایش ها وجود دارد اما هنوز چیز خاصی ابلاغ نشده است. میانگین هزینه های درمان هم بستگی به این دارد که فرد مبتلا در چه فازی از ابتلا باشد. گاهی امکان دارد فرد مشکوک با آزمایش های ساده و بدون نیاز به pcr و سی تی اسکن توسط متخصص مبتلا شناخته بشود و مصرف دارو را آغاز بکند. اما اگر مجموعه این تست ها بخواهد انجام شود میانگین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه آزمایش است. در موارد اولیه اگر لازم باشد آزمایشات cbc، crp و esr(آزمایشات مربوط به تشخیص التهاب که اختصاصی کرونا نیست) انجام می شود و سی تی اسکن و pcr هم بسته به تشخیص پزشک تجویز می شود.


بر اساس گزارش روابط عمومی شرکت شهر سالم، چوبینه تاکید کرد: مساله مهم توصیه به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و حساس کردن مردم سلامتی خودشان است . برنده در این کار خود مردم هستند. حتی اگر یک نفر کانون آلودگی باشد می تواند جمع کثیری را آلوده کند.

ایسنا

 

 

کلید واژه :

جوانان

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha